Pirmais šaha turnīrs Viļakas katoļu baznīcā

Šahs ir varena spēle. Prāta spēle. Intensīvi domājot, karstākajās šaha partijās spēlētāji pat nejuta, ka Viļakas katoļu baznīcā paliek nedaudz vēsi, ja uzturies ilgāk par divām vai trijām stundām. Pirmajā turnīrā piedalījās 29 dalībnieki, galvenais tiesnesis – Aleksandrs Vasiļkovs un galvenā organizatore – sacensību direktore Inese Volkova.

Sacensību iniciatore bija jauniete Marija Kuzņecova. Šovasar kādās kristībās piedalījās pr. Andris Priede un arī jauniete Marija. Pēc kristībām aprunājoties ar jaunieti Mariju, pr. Andris Priede uzzināja, ka viņai patīk spēlēt šahu un vislabāk esot paticis spēlēt kādā turnīrā Vācijā, kas noticis baznīcā. Tā radās ideja kāpēc šādu šaha turnīru baznīcā nenoorganizēt Viļakā.

Pr. Andris Priede ir izpējis un pamato, kāpēc šo turnīru rīko tieši 15.oktobrī. “Par godu šahistu aizbildnes Sv. Terēzei no Avilas (jeb Lielajai Terēzei) svētku dienai Viļakas Romas katoļu baznīcā 15.oktobrī. Pirmajā un otrā gadu tūkstoša mijā šaha spēle jau bija izpelnījusies tādu popularitāti Eiropas kristīgajā sabiedrībā, ka XI gs. vidū gregorisko reformu pāvesti bija spiesti izdot disciplinārus ierobežojumus šaha spēlei garīdznieku vidū, ko pēc atgriešanās no Krusta kariem savā karaļvalstī pastiprināja Francijas karalis Luijs IX (jebšu XIII gs. sabiedriskā doma minēja, vai tikai uz to karali nav rosinājuši zaudējumi turnīros ar arābu musulmaņu spēles partneriem Svētajā Zemē). Taču tajā pašā gadsimtā šaha galdiņš ar ērgli atrodams pāvesta Inocenta III ģerbonī, pazīstam šo pāvestu kā Māras Zemes titula apstiprinātāju mūsu senajai Līvzemei. Ar Renesansi četrus gadsimtus pastāvējuši ierobežojumi mazinājās, Avilas Terēze šaha terminoloģiju izmantoja garīgajā padomdošanā, turklāt atklājas, ka vesela rinda Jauno laiku pāvestu bijuši šaha spēles cienītāji, tai skaitā Jānis Pāvils II, taču no visiem talantīgākie bijuši Klements XII un Leons XIII,” atklāja pr. Andris Priede.

Sadarbībā ar Latvijas šaha federāciju tapa šis turnīrs. Iecerētais šaha turnīrs bija ieplānots bez reitinga apskaites un tā mērķis bija popularizēt šahu Latgalē. Kas to būtu domājis, ka šaha turnīrs ies līdz vakaram. Sākās 13.00 un noslēdzās pēc 20.00. Šaha turnīrs notika 7.kārtās, datorprogramma izlozēja, kurš dalībnieks ar kuru spēlēs. Turnīrā piedalījās dalībnieki no Rīgas, Ādažiem, Siguldas, Cēsīm, Rēzeknes, Varakļāniem, Rēzeknes un  Augšdaugavas novadiem, bet liels prieks, ka arī Balvu novads bija pārstāvēts ar dalībniekiem no Tilžas, Balviem, Viļakas un Medņevas pagasta. Viļakas puses dalībnieki šoreiz ieguva tikai vienu sudraba medaļu, bet kā atzina dalībnieks Alvis Šmits, viņam šī esot bijusi pirmā pieredze piedalīties šādā šaha turnīrā un esot izdevies pat vairākas šaha partijas uzvarēt, tas būšot stimuls atsākt regulārāk spēlēt šahu.

Kopvērtējumā uzvarēja šaha lielmeistars Māris Krakops, 2.vietā Marija Kuzņecova (sieviešu meistarkandidāte) un 3.vietā Jurijs Agafonovs (meistarkandidāts), kurš puspunktu nocēla lielmeistaram Mārim. Sieviešu grupā 1.vieta Sandrai, 2.vieta Maldrai, 3.vieta Žanetei. Senioru grupā: 1. vieta Matīsam, 2.vieta Vilnim no Viļakas, 3.vieta Ulriham no Balviem. Jauniešu grupā līdz 18.g.v.:  1.vieta Martijam no Tilžas, 2.vieta Patrikam, 3.vieta Dāvidam.

Daudziem visgaidītākais pasākums bija simultānspēles seanss ar lielmeistaru Māri Krakopu. Četrpadsmit drosminieki un laimīgie spēlēja ar Māri. Lielmeistars teicami vienlaicīgi aizvadīja 14 spēles, kurās Māris gan vinnēja, gan nospēlēja nešķirti, gan zaudēja.

Viļakas katoļu baznīcā valdīja draudzīga un iedvesmojoša atmosfēra, pr. Andris Priede teica, ka sajūtas esot kā Ziemassvētkos, kad tik vēlu vakarā baznīca ir piepildīta ar cilvēkiem, spīd gaisma un notiek sirsnīgas sarunas. Īstiem šaha spēlētājiem šaha nekad nevar būt par daudz. Sirsnīgu paldies par siltu uzņemšanu teica galvenais tiesnesis Aleksandrs Vasiļkovs un sacensību direktore Inese Volkova.

Lielu paldies Viļakas katoļu draudzei par uzņemšanu sacīja ilggadējais Balvu novada sporta skolotājs Ulrihs Pozņaks un novēlēja turpināt organizēt šaha turnīrus. Ulrihs Pozņaks šaha spēli ir mācījies nevienam vien bērnam un jaunietim. Ulrihs esot ilgi domājis braukt vai nebraukt, bet labi, ka atbrauca, jo izcīnīja bronzas godalgu. Viļakas katoļu draudzes vārdā pr. Andris Priede apliecināja, ka noteikti šaha turnīrā Viļakā tiksimies arī nākamgad.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

 

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Zemessardzes 31.kājnieku bataljons aicina pievienoties savām rindām

Tuvojoties valsts svētkiem, Zemessardzes 31.kājnieku bataljons aicina tos Viļakas novada iedzīvotājus, kuri vēlas dot ...

Par Viļakas novada domes darba laiku

Sakarā ar epidemioloģisko situāciju no 29.01.2021 līdz 14.02.2021 Viļakas novada domes administrācija darbu turpina ...

Noslēgušies būvdarbi objektā “Šķilbēnu angārs”

Balvu novada domes vadība 24. novembrī pieņēma paveiktos būvdarbus objektā “Šķilbēnu angārs”. Šī ir ...