Psiholoģijas lekciju cikls noslēdzies

13. un 14.aprīlī psiholoģe Inese Lietaviete novadīja 2 lekcijas izglītojamajiem Rekavas vidusskolā un Viļakas Valsts ģimnāzijā. Divas lekcijas bija iespējams apmeklēt ikvienam interesentam Viļakā.

Nereti citiem liekas, ka mēs jau to visu zinām un to jau visu var izlasīt internetā. Bet dzīvo kontaktu, tikšanos ar praktizējošu psiholoģi un iespēja uzdod jautājumus un saņemt atbildes uz tieši man specifiskiem jautājumiem var tikai šādās klātienes tikšanās.

Skolēnu lekciju tēma bija “Psihiskā veselība un atkarību mazināšana”. Pieaugušajiem psiholoģe pastāstīja par stresu un izdegšanu, kā pašiem sevi saudzēt un aicināja padomāt par komunikācijas mākslu ar sevi un citiem.
Skolēniem galvenā doma bija “manas izvēles = mana nākotne”. Mūs veido mūsu prasmes, raksturs, attieksmes, vērtības un mūsu temperaments. Jāiemācās sevi pašnovērtēt. Un vienmēr nebaidīties vērsties pēc palīdzības.
Pieaugušiem psiholoģe atgādināja, ka visam pamatā ir 3 lietas: kusties, guli un elpo. Un visas 3 lietas ir pieejamas ikvienam, bezmaksas, nepieciešams tikai pašu gribasspēks to visu sakārtot harmonijā. Aicināja dzīvot ar pozitīvu attieksmi, tad arī neuztversim stresu kā kaut ko ārkārtēju. “Varbūt ir no kaut kā jāatsakās. Ja pats/pati neatsakies, tad nesaskati to kā pašu negatīvāko. Tortes pamatne ir dzīvesveids. Esmu novērojusi, ja mēs no kaut kā atsakāmies, tad tā nepietrūkst, pat nepamanām, ka tā nepietrūkst. Kad ir grūti, tad ir jāmāk sevi pažēlot. Esi līdzjūtīgs arī pret sevi, ne tikai pret draugiem. Cilvēki ir nocietinājušies, lai neko nejustu, lai nebūtu sāpju, bet tad vairs nejūt arī prieku. Ja gribam nomierināties un aizmigt, tad izmantojam metodi īsāka ieelpa un garāka izelpa. Ja nepieciešams pamosies, tad īsas ieelpas un īsas izelpas. Mēs tik daudz savu ķermeni varam regulēt ar elpu,” aicināja aizdomāties psiholoģe Inese Lietaviete.

Veidojot komunikāciju, psiholoģe iesaka vienmēr sāk ar sevi, pajautāt kā iet. Iesaka uzrakstīt sajūtas vai arī nosaukt sevi vārdā. “Mūsu iekšējais orķestris – priekšstats par sevi kāda/kāds es esmu – laba/slikta; vērtīga/nevērtīga. Mēs skatāmies uz pasauli ar citu cilvēku acīm. Sevi mēs ieraugām ar citu cilvēku acīm. Mazs bērns redz tikai mammas seju, svarīgi kāda tā ir, kā uzrunā bērnu. Bērns dusmojās, ka nav novērtēts, ka nav mīlēts, piedzīvo daudz neveiksmes.  Atcerēsimies, ka tas ko saka, tas nenozīmē, ka sadzird. Svarīgi ir izrunāt vajadzību līmeni, kas nepieciešams katram. Vairāk jāpaļaujas uz sevi, ka atnāks īstie risinājumi. Svarīgi komunicēt, izrunāties vienam ar otru. Lielākās problēmas rodas no tā, ka mēs vienkārši nerunājam un neizrunājām,” teica I. Lietaviete.

Psiholoģijas cikls sākās 2021.gada pavasarī un noslēdzās 2023.gada pavasarī. Lekciju apmeklētāji pateicās psiholoģei Inesei Lietavietei par interesantajām lekcijām, noderīgo informāciju un par profesionālo atbalstu risinot problēmjautājumus.

Teksts un foto: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Pārvērtības Tautas ielas 2 daudzdzīvokļu mājā

Semenovas ciema Tautas ielas 2 18 dzīvokļu mājā šoruden notikušas pozitīvas pārmaiņas. Pēdējo gadu ...

Sapnis par savu uzņēmumu piepildījies

Ingus Ivanovs  no Vecumu pagasta ir realizējis Viļakas novada domes atbalstīto projektu Nr. 2021-VND-1-09 ...