Mākslinieču stāsti 2022

6.starptautiskajā glezniecības plenērā “Valdis Bušs 2022” piedalās mākslinieces: Agra Ritiņa (Latvija), Emilie Kanervo (Somija), Jena Jang (Dienvidkoreja), Solveiga Gutaute (Lietuva), Madara Tropa (Latvija, dzīvo ASV) un Nimet Keser (Turcija). Laika posmā no 2022.gada 13.jūlija līdz 17.jūlijam plenēra dalībnieces apmeklēja interesantas un skaistas vietas Balvu novadā. Mēs esam aicināti iepazīties ar māksliniecēm.

Agra Ritiņa ir latgaliete, dzimusi Ludzā, dzīves un darba gaitas saistās ar Ludzu un Rēzekni. Agras pamatdarbs ir mākslas skolotāja skolā, bet sirds darbs gleznošana. Patīk gleznot dabā, savā studijā, kur var aizmirst par laiku un ēdienreizēm. Radošā apvienībā V.I.V.A. ir iesaistījušās četras gleznotājas Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa, tā palīdzot viena otrai ikdienas darbos uzturēt radošo garu. Izšūšana bija mākslinieces Agras pirmā profesija. Arī gleznās var novērot rūpīgi izstrādātas sīkas detaļas. Mākslinieces Agras iedvesmas avots ir daba, ļoti mīl ziedus, puķes, patīk gleznot puķu pušķus gan no reāliem ziediem, gan no izsapņotiem ziediem. Noteikti taps arī šī plenēra puķu pušķis gleznā. Agra atzīst, ka katram māksliniekam ir savs rokraksts, savs stils un ir ļoti grūti to mainīt, bet pats galvenais ir gleznot, pārgleznot, meklēt un nebaidīties. Mākslinieces iecienītākie izmēri audekliem ir 80 cm x 80 cm, 80 cm x 100 cm, 100 x 100 cm. Agras gleznas ir tik sievišķīgas, tik krāsainas, tās ir piepildītas ar raksturīgo sīko faktūru un mīlestību. Glezno klusās dabas, dažkārt koncentrējās uz ziedu kātu gleznošanu, kur ziedu formas un veidi nav svarīgākais. Regulāri piedalās plenēros un organizē personālizstādes.

Mākslinieces Madaras Tropas saknes nāk no Barkavas, tad ģimene pārcēlās uz Madonu, tālāk dzīves ceļi aizveda uz Rīgu, tad Meksiku un šobrīd dzīvo ASV. Madonā dzīvojot, pabeidza arī mākslas skolu. Ir studējusi citas lietas, bet 25 gados saprata, ka beidzot ir jāstudē tas, ko visu laiku ir vēlējusies. Bakalaura grādu mākslā ieguvusi Meksikā, Nacionālās vizuālās mākslas universitātē “La Esmeralda”, kas atrodas Meksikas galvaspilsētā – Mehiko. Māksliniecei bieži vien nozīmīgākais ir pats process kā top glezna. Patīk gleznot vietās, kur nav cilvēku, vientuļās vietās. Gleznā svarīgi atstāt jautājumus cilvēkiem, kuri skatīsies un vērtēs gleznu. Kādu laiku Madaras dzīvē bija periods, kad visu gleznoja ar pelēkiem toņiem, tagad viņa ir ieraudzījusi arī krāsas. Bieži glezno no pašas fotografētajām fotogrāfijām. Patīk meklēt vietas un meklēt sajūtas, veido arī instalācijas darbus, precīzi zīmē augus. Glezno ar akvareļa un eļļas krāsām. Nākotnē vēlētos studēt vēl keramiku. Madara  jau četrus gadus nebija bijusi Latvijā, ziemā pieteicās konkursam uz plenēru, bet nesaņēma nekādu ziņu, plānoja vien braucienu uz Latviju, lai satiktu tuviniekus. Bet tad pēkšņi saņēma uzaicinājumu piedalīties plenērā.  Madara ir ļoti priecīga par iespēju gleznot plenērā Latvijā. 

Lietuvietes Solveigas Gutautes mākslinieces stāsts ir sācies kā keramiķei.  Solveigas pilsēta ir Viļņa. Bakalaura un maģistra grādu ir ieguvusi Viļņas mākslas akadēmijā.  Viļņā ir pilsētas rajons, kuru sauc Užupis. Šis rajons ir pazīstams kā mākslinieku rajons. Solveiga dzīvo tieši Užupis rajonā, kā jau īsta māksliniece. Solveigai  ieinteresēja glezniecība un pēdējā laikā tai velta arvien vairāk laika. Gleznošana ir viņas otrā puse. Parasti māksliniekus visvairāk baida balta papīra lapa, bet kad tā ir piepildīta, tā runā ar cilvēkiem. Ir bijušas daudzas personālizstādes, kā arī piedalījusies daudzās kopizstādēs. Solveiga pati ir organizējusi arī  vairākas keramikas biennāles Lietuvā. “Es esmu ekstraverta, bet kad gleznoju, tad man nav nepieciešami sociālie kontakti. Es izvēlos pazaudēt sevi topošajā mākslas darbā. Gleznojot es vizuāli varu reprezentēt manu iekšējo pasauli,” par sevi pastāstīja Solveiga.

Jena Janga ir dienvidkorejiete. Pirmo reizi plenērā “Valdis Bušs” piedalās dalībniece no šīs Āzijas valsts. Jena Janga jau 6 gadus dzīvo Prāgā, jo pēc pamatprofesijas ir animatore, filmē, glezno fonus saviem video, veido instalācijas un uzvedumus. Dzīvojot dzimtenē, iepazinās ar čehu animatoriem, ļoti uzrunāja viņu stils kā veido sižetus, kā filmē, tāpēc nolēma bakalaura un maģistra grādu iegūt Prāgā. Tā ir pilsēta, kuru vasaras sezonā ir okupējuši tūristu pūļi. Jena domā, ka iespējams tuvākajā laikā viņa pārcelsies uz Berlīni, jo tur vedīs viņas radošie ceļi. Viņa nevar iztēloties savu dzīvi bez mākslas. Jau no 2 vai 3 gadu vecuma ir saistīta ar mākslu. Viņas vecākiem vairāk patiktu, ja viņa gleznotu reālistiski, skaistas mājas, puķes, kalnus, bet Jenu vairāk saista nekomerciālais stils. Vēlas atrast savu unikālo stilu. Patīk eksperimentēt ar formām un krāsām. Pirmo reizi ir plenērā tikai kā māksliniece, jo regulāri ir bijusi animatoru, video veidotāju projektos. Jena ir mūsdienu mākslas pārstāve.

Emilija Kanervo ir somiete, grafikas mākslas studijas uzsāka 18 gadu vecumā. Bet studijas nepabeidza, jo nebija īstais laiks, pastrādāja citur, tad pēc kāda studijas turpināja un pabeidza kā grafikas dizainere. Daudz veidoja digitālo mākslu, bet 2021.gadā pārcēlās dzīvot uz Turku pilsētu, lai piepildītu savu sapni kļūt par mākslinieci. Sākotnēji gleznoja reālistiskas gleznas, bet jo vairāk gleznoja,  jo vairāk izbaudīja gleznošanas, radīšanas procesu, jo gleznas kļuva abstraktākas. Gleznās spēlējās ar kompozīciju, kontrastiem un krāsām. Viņa ir savas mākslinieces karjeras sākumposmā un priecājās, ka apgūst un izmēģina jaunas tehnikas. Glezno ar akrila un eļļas krāsām. Emilija ir piedalījusies vairāku mākslinieku izstādēs, bet nav bijusi vēl neviena solo izstāde. Viņas nākotnes sapnis ir noorganizēt savu solo izstādi 2023. gadā.

Noslēpumainākā šī gada māksliniece ir turciete Nimet Keser. Viņa daudz par sevi nestāsta un nereklamē sociālajos tīklos katru savu soli. Viņas darbības lauks ir gleznošana. Tā ir kā sava veida atmiņa. Tā ir atmiņas ieguve un arī defragmentācija. Uz mākslinieci atstāj ietekmi apkārtējā vide, daba, kur viņa dzīvojusi bērnībā, jaunībā, kur studējusi, kur ceļojusi. No bērnības atmiņā ir palikuši vientuļie koki lauka vidū, purpursarkanie pakalni, dramatiskas debesis, ērkšķu skaistums un bagātīgie ziedu lauki. Jau bērnībā viņai patika pastaigas laukos un vēl joprojām mīl doties pastaigās pie dabas. Iedvesmojas no debesu krāsām, no zilo un violēto toņu ziediem.  “Es izmantoju krāsainus un atšķirīgus otas triepienus, lai nodotu noskaņojumu un enerģiju. Dabas iedvesmota, es cenšos pievienot dzīvīgumu dažreiz vienkāršajai pasaulei,” atklāja Nimet. Viņas darbi ir izstādīti izstādēs un atrodas arī kolekcijās Turcijā, ASV, Moldovā, Vācijā, Francijā, Latvijā, Dānijā, Horvātijā, Grieķijā, Rumānijā, Tunisijā un Spānijā. Māksliniece raksta arī grāmatas un rakstus par mākslu.  

Teksts: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

Foto: Vineta Zeltkalne un plenēra arhīvs

 

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Rūķi ceļo pa Medņevas pagastu

Sniedziņ, sniedziņ,Uz kurieni tu?Uz Ziemassvētkiem   Es lidošu.Tas tik  ir jauki:   Pa ceļam mums!Divatā drošāks būs ...

Izaicinājums “Pārgājiens Viļakas novadā” noslēdzies

Šogad ziema mūs lutina ar baltu sniega segu, tā vien aicinot vairāk doties dabā. ...

Balvu novada domes sēde

2021.gada 1.jūlijā, plkst. 10.00 notiks Balvu novada domes sēde (Balvu Kultūras un atpūtas centrā ...