Pasaules leļļu izstāde Viļakas muzejā

1.aprīlī Viļakas muzeja izstāžu zālē tika atklāta novadnieces Evitas Zarembas-Krīgeres leļļu izstāde. Izstādē skatāmas aptuveni 700 lelles no visas pasaules. Daudzas lelles ir  tautu tradicionālajos tērpos. Ar lellēm varam apceļot praktiski visu pasauli-Eiropu, Āziju, Āfriku, Ziemeļameriku un Dienvidameriku, kā arī Austrāliju. Pirmo lelli novadniece nopirkta Vācijā 2008.gadā un līdz 2020.gadam to bijis 15. Divu gadu laikā, cītīgi meklējot, un ar savu draugu palīdzību novadniece tikusi pie daudz lielāka skaita lellēm.

Izstādē skatāma arī Evitas vīra Andra Skandināvijas troļļu kolekcija. Lelles ir īpašas arī pēc vēsturiskām pazīmēm, dažas lelles nāk no 20.gs 30-tajiem gadiem. Lelles novadniece atrod lietotu preču veikalos un krāmu bodēs visā Latvijā. Kolekcionāre arī ir ievietojusi sludinājumus internetā. Kā atklāšanās pasākumā stāstīja novadniece “Uz Ziemassvētkiem saņēmu maisu ar lellēm, un šī dāvana bija vienkārši fantastiska”. Lelles izgatavotas no dažādiem materiāliem un pilda dažādas funkcijas.

Atklāšanas pasākums iesākās ar kokles skaņām, kuru spēlēja N.Orlovs. Izstādes atklāšanu apmeklēja novadnieces ģimene, radinieki, draugi, kolēģi, kā arī citi interesenti. Evita atzīst, likt šādu izstādi, ir ļoti ilgs un laikietilpīgs darbs. Izstāde likta vairākas dienas. Izstādi papildina arī tautiskā pasaules valstu mūzika, kuru var dzirdēt apmeklējot leļļu izstādi.

Lelles mūs atgriež bērnībā, nav svarīgi cik mums būtu gadu. Skatāmies,  atceramies un tāpat salīdzinām, kas kopīgs, atšķirīgs. Tā ir tāda cita, neparasta pasaule, kurā mēs varam pabūt kādu brīdi bērnībā. 

Izstāde būs skatāma līdz 2022.gada 14.maijam. Muzeju naktī arī būs iespēja apskatīt izstādi un tikties ar novadnieci meistardarbnīcā. Izstādes apskates laiki:

2022.gada aprīlis– Pirmdiena-Piektdiena no plkst.9.00.-17.00, brīvdienās iepriekš zvanot pa tālr. Viļakas muzejs- 28386859, Evita Zaremba-Krīgere- 26230987.

2022.gada 17.aprīlī (Lieldienās). no plkst.11.00-14.00.

2022.gada maijs-Otrdiena-Sestdiena no plkst.9.00-16.00.

Teksts: Viļakas muzeja vadītāja Rita Gruševa, foto: N.Orlovs

Citas ziņas no šīs kategorijas

Noslēgti līgumi par ēku vienkāršotu atjaunošanu Viļakā

Šajā pavasarī tiek uzsākta divu ēku vienkāršota atjaunošana Abrenes ielā 9 un Balvu ielā ...

VUGD Līgo svētku brīvdienās aicina atcerēties par drošību!

Nākamnedēļ visā Latvijā svinēsim Līgo un Jāņu dienu, kad cilvēki atpūtīsies dabā, peldēsies, kurinās ...

„Namiņam” 75!

„Dažkārt var apceļoti visu pasauli, lai saprastu, ka dārgumu lāde ir aprakta pie mājas ...