Ļubļinā atklāta Viļakas muzeja un valsts arheoloģijas muzeja Varšavā kopīgā ceļojošā izstāde “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu. Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadi kopīga vēsture”

2021.gada 15.oktobrī Ļubļinas vojevodistes publiskajā bibliotēkā tika atklāta Viļakas muzeja un Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā kopīgā izstāde “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu. Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture”. Izstāde pirmo reizi tika atklāta 2018.gada oktobrī Viļakas novada muzejā (tagad Viļakas muzejs). Tā savukārt jau bijusi apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Polijas Republikas Senātā un Valsts etnogrāfijas muzejā Varšavā. Šī izstāde ir ļoti pieprasīta Polijā,jo daudzi vēsturiskie procesi, kas notikuši Viļakas apkārtnē ir saistīti ar poļu vēsturniekiem, muižniekiem un aktīviem poļu sabiedriskās dzīves veidotājiem.

           Izstāde skatāma Ļubļinas  vojevodistes publiskajā bibliotēkā, kura atklāta 1907.gadā un nosaukta  lingvista, vēsturnieka, bibliotekāra Heronīma Lopacinska vārdā. Reģionā tā ieņem ļoti svarīgu zinātnisko un kultūras nozīmi, jo bibliotēkā tiek organizēti dažādi lasījumi, kultūras un literatūras pasākumi, izstādes, kā arī konferences.

            Izstāde veidota sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Viļakas un Šķilbēnu katoļu baznīcām, kā arī Latvijas vēstniecību Polijā. Izstādes iniciators ir bijušais Latvijas vēstnieks Polijā E.Bondars, izstādes mākslinieks R.Vindulis. Jau 3 gadi ir pagājuši kopš izstāde ceļo pa Polijas dažādiem reģioniem un muzejam ir ļoti liels prieks, ka cilvēki Polijā daudz vairāk uzzina par Viļakas apkārtni un tās saistību ar poļu kultūru. Izstādē ir skatāmi arheoloģijas, vēstures un reliģiskie priekšmeti. 2020.gadā Polijā iznāca arī neliela grāmatiņa par izstādi, kurā redzami Viļakas apkārtnes vēsturiskie, gan mūsdienu skati, kā arī arheoloģijas un vēstures priekšmeti un stendi par Viļakas apkārtnes vēsturi. Izstādi trijos gados ir skatījuši aptuveni 15 000 cilvēku Latvijā un Polijā.

            Katru reizi kad izstāde ir jāatklāj no jauna, ir sava veida izaicinājums, jo katru reizi ir jākārto dokumentācija, jāslēdz līgumi, jāsaņem apdrošināšanas dokumenti un jādabū atļauja no Kultūras Ministrijas par muzeja priekšmetu izvešanu no valsts. Arī par transportu ir jādomā. Šoreiz izstāde Polijā nogādāta ar Ārlietu Ministrijas diplomātisko pastu par kuru parūpējās Latvijas vēstniecības Polijā pirmā sekretāre V.Lauva. Cilvēki no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas nodaļas vienmēr ir ļoti pretimnākoši. Paldies Susāju pagasta pārvaldes vadītājam I.Locānam par muzeja priekšmetu kastes nogādāšanu līdz Ārlietu ministrijai. Ceļojošā izstāde ir sekmējusi jaunas kultūras sadarbības iespējas, un ir pierādījusi, ka arī mēs, spējam tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem. Prieks, ka Viļakas apkārtnes vēsture vēl joprojām ir dzīva ne tikai vietējos cilvēkos bet arī poļu tautā. Izstāde būs skatāma no 2021.gada 15.oktobra līdz 2021.gada 18.decembrim  Ļubļinas vojevodistes publiskajā bibliotēkā. Un izskatās, ka  Ļubļinas vojevodistes publiskā bibliotēka nebūs pēdējā vieta, kur ceļos šī izstāde.

Teksts: Viļakas muzeja vadītāja R.Gruševa, foto:  D.Mościbrodzka

           

           

 

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Meža diena Žīguros

Š.g. 9.septembrī Žīguros  notiks Meža diena. Dienas programma: no plkst. 09.00 SĒŅU IZSTĀDE (Žīguru ...

Jaunieši dodas pieredzes apmaiņas braucienā

Skolēnu parlaments ir kā saite starp skolēniem un skolotājiem, tāpat tas spēj ietekmēt skolēnu ...