Laikam nav ne sākuma ne gala…

Grāmatu autoram, redaktoram un izdevējam ULDIM AUSEKLIM šogad 80 gadu jubileja. Galvenie  biogrāfiskie dati: dzimis 1941.gada 30.oktobrī Madonas rajona Mētrienas pagastā. 1962.gadā beidzis Ļaudonas vidusskolu, studējis LVU Filoloģijas fakultātes Latviešu valodas un literatūras nodaļā (1962 – 1967). Strādājis Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzejā par zinātnisko līdzstrādnieku (1966 – 1973). No 1973.gada izdevniecībā Liesma par redaktoru Mūzikas un mākslas redakcijā. No 1982. līdz 1985.gadam – Bērnu literatūras redakcijā par redaktoru, no  1985. līdz 1990. gadam par tās pašas redakcijas vadītāju, bet no 1990. līdz 1992. gada 31.augustam – par jaundibinātās bērnu un jaunatnes izdevniecības Sprīdītis galveno redaktoru. U.Auseklis devis nosaukumu Garā pupa Dzejas dienu izdevumam bērniem. Viņa sakārtojumā iznāca 10 grāmatas (1992 – 1998), tika ierosināti un sakārtoti ikgadējie īsās prozas izdevumi jaunatnei – Putnu ceļš .

 Īpašas attiecības Uldim veidojušās ar Viļakas puses cilvēkiem. Viņa sieva Dagmāra Viļakā mācījusies vidusskolā, kopā studējuši filologos, pēc viņas dzimtas īpašuma Šķilbēnos atgūšanas Uldis tur juties kā mājās. Latgale bijusi daudzu dzejoļu iedvesmas avots. Prieku un gandarījumu sagādāja Viļakas novada domes apsveikums un pagodinājums, sveicot dzejnieku ar “Zelta ābele 2018” balvas saņemšanu (skat. foto). Viļakas bibliotēkai Uldis Auseklis devis unikālu iespēju izstādē izvietot visas viņa grāmatas: dzejoļus bērniem un pieaugušajiem, tulkotos darbus, “Garās pupas” izdevumus, rediģētās grāmatas. Tās var apskatīt gan klātienē bibliotēkā, gad virtuāli – bibliotēkas mājaslapā un sociālajos tīklos.

     Turpinot par izdevēja darbību – 1992.gadā reģistrēts privātapgāds “Garā pupa”, kurā līdz 2017. gadam izdotas 102 grāmatas, kultūras mēnešraksts bērniem – Kurmītis (125 numuri), literārais žurnāls par cittautu rakstniekiem Sasiesim astes.

    “Garās pupas” gadi bijuši ražīgākie un radošākie:  izdotas 36 grāmatas bērniem, 13 dzejoļu krājumi pieaugušajiem. Par krājumu “Kaķis ada zeķes zaķim” saņemta Pastariņa prēmija (1997), par “Kaķēns margrietiņās” – Laligabas balva (2016) kategorijā Labākais Latvijas oriģinālliteratūras darbs bērniem, Autortiesību Bezgalības balva par dziesmas “Piparkūkas danco” vārdiem (2017).

       2018.gada grāmatu mākslas konkursaZelta ābele”  žūrija U. Auseklim piešķīra balvu par mūža ieguldījumu grāmatniecībā, savukārt 2019.gadā  īpaši iepriecināja Latvijas valsts piešķirtais senais goda ordenis  – Atzinības krusts (IV šķ.)

    Sagaidot Latvijas simtgadi, Kandavas dome lūdza atļauju izvietot uz vecās skolas nama sienas dzejoli “vecāmamma man atstāja” rokrakstā (foto). To komponists Uldis Fridrihsons pārvērtis arī par melodisku dziesmu.

Gadu gaitā nostiprinājusies labvēlīga sadarbība ar skolām, bibliotēkām, kultūras namiem. Dzejnieks lasījis dzejoļus, piedalījies literāros pasākumos gan viens, gan kopā ar kolēģiem – rakstniekiem, dziesmu autoriem vai grāmatu  māksliniekiem visos Latvijas novados

   Gribas nocitēt Uldim būtisku un mīļu trioletu (uzrakstītu Šķilbēnos 27.07.1999, skat. krājumu “saplaukst puķes retas – trioletas”):

                            laikam nav ne sākuma, ne gala,

                            kāds mūs visus vienā mezglā sien,

                            vienas krelles dala lakstīgalas.

                            laikam nav ne sākuma, ne gala,

                            atspiedies uz tālas mākoņmalas,

                            māj ar cepuri man sēlis viens.

                            laikam nav ne sākuma, ne gala,

                            laiks ir viens –

                                     un visus vienā mezglā sien.

   Sveicot dzejnieku jubilejas reizē, Viļakas bibliotēkas kolektīvs novēl augstu domu lidojumu, lai katrai dienai ir prieka dzirkstis, ar ko sasildīt dzīvi, stipru veselību un vēl daudz radošu ieceru!

Ar Ulda Ausekļa laipnu piekrišanu viņa dzīves un darba būtiskākos notikumus  apkopoja Rutta Jeromāne.

Foto: R.Jeromāne, interneta resursi.

        

Citas ziņas no šīs kategorijas

Balvu novada pašvaldības informatīvā izdevuma “Balvu Novada Ziņas”2023. gada jūnija numurs ir klāt!

Balvu novada pašvaldības informatīvā izdevuma “Balvu Novada Ziņas” 2023. gada jūnija numurs ir klāt! ...

Autobusu reisi 25. oktobrī

Sakarā ar pāreju no vasaras uz ziemas laiku, 2020. gada 25. oktobrī plkst.4.00 pagriežot pulksteņa laiku stundu atpakaļ, aicinām pievērst ...