Psiholoģijas lekcijas Viļakā

Piektdien, 24.septembrī, Viļakā ikvienam interesentam bija iespējams apmeklēt projektā Nr.9.2.4.2/16/I/073 „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Viļakas pilsētā un apkaimē” atbalstīto aktivitāti “Psihiskā veselība”. Lektori Inesi Lietavieti iepazinām jau pavasarī klausoties platformā ZOOM divas tēmas: “Dzīvot dzīvi pilnvērtīgi – jaunu paradumu veidošanas  pamatprincipi” un “Komunikācijas māksla ar sevi un citiem”. Šoreiz lektore no Rīgas stāstīja par tēmu “Somatika – ķermeņa un jūtu veselums”, 1.pasākumā vairāk iepazināmies ar kopējām likumsakarībām psihosomatiskajām reakcijām un saslimšanām un 2.pasākumā vairāk apskatījām atsevišķas problēmas un to risinājumu veidus.

Psihosomatiskās medicīnas pamatlicējs ir F. G. Aleksanders (Alexander, 1891-1964), kurš rosināja pievērst uzmanību faktam, ka psihiskie stāvokļi un procesi var izraisīt saslimšanu. Psihosomatiska –  (gr. psychē – dvēsele, sōma – ķermenis). “Nereti mēs jūtamies slimi, neveseli, bet pārbaudes nekonstatē kādus bojājumus ķermeņa orgānos. Bet cilvēks jūtot, ka iesāpas kakls uzreiz domā, ka ir slimība Covid-19. Ir radies baiļu faktors. Veselība un labsajūta ir dzīves svarīgākās jomas. Svarīgi visas dzīves laikā sevi ir piepildīt intelektuāli un jēgpilni,” teica lektore Inese Lietaviete.

Lektore atgādināja, ja visu dzīvi būs nemitīs darbs ar savi un savām vajadzībām. Aicināja ikvienu ikdienas steiga ik pa laikam atrast laiku sev, lai var apsēsties, mierīgi padomāt un saprast kādas ir konkrētā cilvēka vajadzības un emocijas. Iemācīties godīgi pajautāt sev pašam – kā tev klājās? Svarīgi esot arī pierakstīt savas sajūtas, pārdzīvojumus, emocijas. “Savulaik populāri bija rakstīt dienasgrāmatas, arī mūsdienās aicinu to darīt, lai būtu iespēja aprakstīt savas emocijas. Sajūtu izrakstīšana ir terapeitiskā metode. Diemžēl mūsdienās ir daudz cilvēku, kuri nespēj novērtēt savas emocijas, līdz ar to rodas psiholoģiskas problēmas. Elpošana ir mūsu slēdzis, lai ieslēgtu parasimpātisko sistēmu. Aicinu ikvienu savā dzīvē ieviest patīkamas aktivitātes,” aicināja I. Lietaviete.

Īpaši vecākās paaudzes cilvēkiem ir ļoti liela pretestība, ja ārsts saka, ka jāiet pie psihologa. Jaunākajai paaudzei jau tas kļūst pat moderni, ja viņiem ir savs psihologs. “Aicinu ikvienu ģimenes ārstu un ikvienu ārstu būt empātiskiem un iejusties tajā, ko saka cilvēks. Nevis nevīžīgi atbildēt, ka cilvēkam analīzes labas, bet visas problēmas ir galvā. Ārstiem ir jāuzklausa, jānoklausās, mierīgi jāpaskaidro, jādzird, ko saka pacients. Tad lēnām un mierīgi ir jādod padomi kā atrisināt. Vislabākā terapija ir, ja mediķis strādā kopā ar psihologu, izstrādā kopīgu ārstēšanas programmu gan ar medikamentiem, gan psiholoģisko terapiju,” atklāja lektore.
Inese ir novērojusi, ka bieži vien cilvēki ne tik daudz uztraucas par notikušo, bet kā interpretējām notiekošo. Psiholoģe aicināja domāt pozitīvi un vienmēr paturēt prātā alternatīvos scenārijus, ne tikai vienu, vienīgo negatīvo scenāriju.

Gandrīz visi pirmā pasākuma apmeklētāji palika uz otro pasākumu un atzina, ka sen nav apmeklējuši tik interesantas psiholoģijas lekcijas un sniegtie padomi patiešām noderēšot pašu dzīvē vai darbā ar saviem klientiem. Paldies, Inesei Lietavietei, kura tik sarežģītu tēmu spēja pastāstīt tik vienkārši, saprotami un spēja ieinteresēt klausītājus palikt arī uz otro pasākumu.

Ar psiholoģi Inesi Lietavieti vēl tiksimies 2 pasākumos 2022.gadā un 2 pasākumos 2023.gadā.

Teksts un foto: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Informācija Politiski represētajiem novada iedzīvotājiem

7.augustā Ikšķilē notiks Politiski represēto salidojums. Piedalīties var, uzrādot Covid – 19 sertifikātu, kas ...

No 7.aprīļa varēs pieteikties platību maksājumiem. Dienests klientiem nodrošinās nepieciešamo atbalstu

No šā gada 7.aprīļa lauksaimnieki varēs pieteikties platību maksājumiem, Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) aizpildot ...