Baltinavā, Rugājos un Viļakā realizē Latvijas Pašvaldību Savienības projektu “Meža dienas 2021 – pašvaldību darbi parkos un izpratnes par mežu veidošana”

Jau š.g. pavasarī katrs novads – Baltinavas, Rugāju un Viļakas, iesniedza  Latvijas Pašvaldību Savienībai savas idejas, plānotos darbus projektam  “MEŽA DIENAS 2021 – pašvaldību darbi parkos un izpratnes par mežu veidošana”.

Latvijas Pašvaldību savienība kopā ar Latvijas pašvaldībām turpina aizsākto tradīciju kopt senās alejas, parkus. Šogad sabiedrība Meža dienās 2021 tika aicināta pievērst uzmanību parku, aleju, koku rindu, dendroloģisko stādījumu stāvoklim un palīdzēt risināt labiekārtošanu, kā arī ar meža apsaimniekošanu saistītajiem jautājumiem.

Saņemta laba ziņa, ka projekts ir apstiprināts un pašlaik notiek darbi pie projekta realizācijas. Moto projektam: „Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu tās ainavu!”.

Par projekta realizāciju Balvu novada pašvaldībā, Baltinavā stāsta projekta vadītājs Gatis Siliņš:  “Baltinavas Muižas parkā plānots atjaunot stādījumus 2020.gadā iztīrītā dīķa teritorijā. Vēlamies atjaunot veco koka tiltiņu uz dīķī esošo, tautā saukto, „Mīlestības saliņu”. Papildus paredzēts izveidot vēl vienu tiltiņu uz atpūtas zonu, kā arī atjaunot atpūtas soliņus. Izglītojošs pasākums plānots par meža apsaimniekošanu, nozares nozīmību. Ieskicēt meža īpašuma apsaimniekošanu – ko un kā darīt mežā, kā uzvesties, kā kopt savu meža īpašumu, un kādu labumu no tā var gūt. Mežs un CO2, putni, meža zvēri, ogas, sēnes, Ziemassvētku eglītes u.c.. Kāpēc nepieciešams mežus atjaunot, ar kādiem ierobežojumiem ir jārēķinās. Izglītojošo pasākumu, galvenokārt priekš bērniem un jauniešiem, vadīs Valsts meža dienesta pārstāvji.

Viļakas pilsētā, 28.septembrī notika “Meža dienu 2021”, projekta ietvaros, izzinošs un izglītojošs pasākums. Viļakas pilsētas pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītājs Oļegs Kesks pateicās visiem, “kuri ir šeit, lai pieliktu savu roku vēl vienam labajam darbam, kas priecēs mūs visus!” Viļakas Valsts ģimnāzijas direktore Sarmīte Šaicāne pateicās Latvijas Valsts mežiem par iekoptām, sakoptām vietām visā Latvijas teritorijā un novēlēja Viļakai kļūt par liepu pilsētu.

Mežkope Anna Āze par Viļaku -liepu pilsētu kā ideju, bija labās domās un bija lepna, ka šis ir krāšņs parks, salīdzinot ar citiem. Ar klātesošajiem dalījās par iepriekšējo gadu Mežu dienu labo pieredzi mūsu apkaimes skolās. Ar ieteikumiem koku stādīšanā, to kopšanā, A.Āze dalījās stādot liepiņas ar Viļakas Valsts ģimnāzijas 9.klases audzēkņiem  vēsturiskajā liepu alejā.

Savukārt mežzinis Edgars Skučs pastāstīja par aktualitātēm meža īpašniekiem. Viņa rūpju lauciņš ir valsts un privātie meži. Mežzinis uzsvēra, ka “meži ir jākopj, jāstāda, lai tas būtu skaists. Privātie tikai domā, kā vairāk izcirst.” Par šīs vasaras rūpēm mežos E.Skučs uzsvēra-egļu mizgraužu un vilku izplatību. Egļu mizgrauži šogad savairojušies pēc karstās vasaras, tie noposta egļaudzes. Tāpat arī par vilkiem, kuriem ir liela populācija. Mežzinis aicināja ziņot dienestam par vilku nodarītajiem postījumiem, lai var sastādīt aktus un sākt ierobežot vilku populāciju.

Pēc mežu aktualitātēm, visi iesaistījās liepu un košumkrūmu stādīšanā.  

Par projekta aktivitātēm, par paredzamiem darbiem, Meža dienām stāsta projekta koordinatore Viļakā Kristīne Rundzāne:  ““Latvijas Pašvaldību savienības projektā “Meža dienas” piedalāmies kopš 2018.gada un šo četru gadu laikā esam papildinājuši Muižas parku un skvēru ar košiem apstādījumiem. Stādam ziemcietīgus un mūsu klimatiskajiem apstākļiem atbilstošu stādāmo materiālu. Šogad “Meža dienās 2021” turpinājām atjaunot liepu aleju, pa kuru gājusi grāfiene Alina Lippe – Lipske uz Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcu, sastādot 35 liepas. Viļakas muižas parkā izveidojām un sastādījām košumkrūmu dobi ar  veigelām, spirejām ‘Gold mound’ un ‘Magic carpet’, hortenzijām ‘Vanille Fraise’, ‘Tardiva’ un ‘Mega Mindy’ , Dendrantēmām un dekoratīvajiem kadiķīšiem un eglītēm, skolnieki iestādīja Magnoliju ‘Royal Star’. Atjaunojām nozagtos apstādījumus ar Krastkaņepi un tūju, nolauzto liepiņu vietā iestādījām jaunas liepas. Apstādījumos Muižas parkā pie estrādes iestādījām Violetas vēlziedes un Sniega rozes. Stādiem projektā tika piešķirti un iztērēti 500 eiro,   kokmateriāliem tika piešķirti 300 eiro un par 297,78 eiro tika iegādātas koka līstes kalibrētas 30x45x2700, pie kurām tika piesietas liepas un tika izgatavoti puķu podi. Par projekta gaitā labiekārtoto parku tālāk rūpēsies Viļakas pilsētas pārvalde.”

Liels Paldies Annai Āzei un Edgaram Skučam par darbu organizēšanu un saliedēto komandas darbu! Liels Paldies Viļakas Valsts ģimnāzijas 9.klasei un direktorei Sarmītei Šaicānei, Viļakas TIC Inesei Matisānei, Viļakas pilsētas pārvaldes darbiniekiem un visiem par labi padarīto darbu. Neatlaidība un darba prieks bija “Meža dienu 2021” dalībnieku acīs un sirdīs! Lai krāsains un saulains rudens!”

Teksts, foto: Terēzija Babāne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Plānotais īstenojas dzīvē rekreācijas zonā Viļakā

Viļakas novada dome 2021. gada maijā un jūnijā turpināja īstenot projektu Nr. 5.6.2.0/17/I/022 “Uzņēmējdarbības attīstība ...

LIAA pagarina pieteikšanos uzņemšanai pirmsinkubācijas programmā

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatori pagarina pieteikšanās termiņu 2022. gada pavasara ...