Ebreju holokaustam Viļakā-80

11.augustā Viļakas ebreju holokausta masu kapos notika piemiņas brīdis, lai godinātu un atcerētos  1941.gada 11.augustā nogalinātos Viļakas un no citurienes atvestos ebrejus.

Mūsdienās par šiem traģiskajiem notikumiem liecina ebreju piemiņas vieta. Pirms otrā pasaules kara Viļakā dzīvoja 30% ebreju. Viļakā bija ebreju pamatskola, ugunsdzēsēju depo, bibliotēka, dažādas biedrības, 2 dievnami- sinagoga un lūgšanu nams un veikali.

Viļakas ebreju nogalināšana notika 11.augustā agri no rīta un turpinājās visu dienu. Sākumā tika vesti vīrieši, pēc tam sievietes un bērni. Vēlāk ebreju nogalināšana tika slēpta, jo bija skaidrs, ka par kara noziegumiem nāksies stāties tiesas priekšā. Līdz ar to ebreju masu kapi tika atrakti, virsū uzkrāva malku un tad sadedzināja, pelnus un ogles sabēra atpakaļ kapu bedrēs, un virsū uzkrāva beigtu zirgu ķermeņus. Šie traģiskie notikumi nav vārdiem aprakstāmi. Ebreju tauta bija daļa no Viļakas vēstures, tie bija cilvēki, kuri dzīvoja mums līdzās. Vienā dienā tika nogalināta liela daļa Viļakas iedzīvotāju, nogalināja arī no citurienes ievestus ebrejus.

Uz piemiņas brīdi 11.augustā bija sabraukuši daudz cilvēku, kuri ar savu klātbūtni atcerējās ebreju likteni II pasaules karā. Balvu novada domes priekšsēdētāja vietniece S.Kapteine pieminēja ebreju likteni un to kā, vispār kaut kas tik šausmīgs varēja notikt. Rīgas ebreju kopienas izpilddirektore G.Umanovska pateicās visiem cilvēkiem un pašvaldībai, kuri rūpējās par ebreju piemiņas vietām. Ebreju holokausta laikā Viļaka nogalināja daudz bērnu, M. Kļackinam holokausta laikā Viļakā nogalināja mazo māsiņu, kurai bija tikai 2 gadi. M.Kļackins pastāstīja savu ģimenes traģēdiju. Savukārt vēsturniece I.Šaicāne stāstīja par Balvu ebrejiem, kā arī savas bērnības atmiņas par Viļakas ebreju holokausta kapiem, jo vēsturnieces dzimtā vieta ir Viļaka. Pasākuma brīdī dzirdējām arī vijoles skaņas I.Bukšas izpildījumā.

Pasākuma noslēgumā ikviens varēja nolikt pie piemiņas vietas ziedus vai svecītes. Ikvienam individuāli visas dienas garumā bija iespēja Viļakas muzejā apskatīt ekspresizstādi “Ebreji Viļakā un holokausts”.

Tekstu sagatavoja: Viļakas muzeja vadītāja R.Gruševa, foto tūrisma speciāliste I.Matisāne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Mazā biznesa iedvesmas diena

Balvu novada pašvaldības Ziemeļlatgales biznesa un tūrisma centrs sadarbībā ar Latgales uzņēmējdarbības centru aicina ...

Publiskās apspriešanas sanāksme

Balvu novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030. gadam un Balvu novada attīstības programmas 2021.-2027. ...