Jubilejas plenēra dalībnieku dzīvesstāsti un piedzīvotais plenērā

Jubilejas jeb piektajā starptautiskajā glezniecības plenērā “Valdis Bušs 2021” (projekts Nr. Nr. LKP2021/45 “5. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2021””) piedalās latviešu mākslinieki: Osvalds Zvejsalnieks, Jānis Kupčs, Ieva Rupenheite, Neonilla Medvedeva, igauniete Kalli Kalde un lietuvietis Ričardas Garbačiauskas. Laikā no 12. jūlija līdz 20. jūlijam plenēra dalībniekiem bija iespējams iepazīties ar kultūrvēstures un dabas objektiem Viļakā, apskatīt industriālo Kupravu, apmeklēt Balvu novada muzeju un Balvu mākslas skolu, iejusties partizānu lomās Stompaku purva takās, kaut nedaudz iesoļot Stiglavas gravas noslēpumainajā valstībā, vakaros degustēt dažādas tradicionālās Ziemeļlatgales garšas Rekavas dzirnavas, baltmaizīti “Vēršukalnā”, mājražotājas Mārītes Slišānes gardos konditorejas gardumus. Plenēra dalībnieki 21.jūlijā apmeklē Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Iespaidiem bagātajās dienās, mākslinieki atrada radošo garu, lai gleznotu un pastāstītu par savu pieredzi.

Osvalda Zvejsalnieka lielā mūža mīlestība ir plenērs, gleznošana dabā, neatkarīgi no laikapstākļiem un vietas. Osvalds Zvejsalnieks, spītējot lielajam karstumam, atrada laiku, lai pievienotos jubilejas plenēram. Osvalds ir laimīgs būt Ziemeļlatgalē – vietā, kas viņam asociējas ar jaunības dienām. Lai arī Osvalds Ziemeļlatgalē ir bijis neskaitāmas reizes, vienmēr te ierodoties var atklāt, ko jaunu un gūt iedvesmu gleznošanai. Šoreiz īpaši uzrunāja senatnīgā melnā sega ar krāšņi, sarkanajiem ziediem kultūrvēstures lauku sētā “Vēršukalns”. Mākslinieks ir priecīgs, ka šāds plenērs notiek Ziemeļlatgalē. “Gleznotājs Osvalds Zvejsalnieks dzimis 1944. gada 21. martā Varakļānos. Beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA), kopš 1976. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Kopš 1970. gada strādā Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā, daudzus gadus strādājis Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā par direktoru. Mākslinieks ir LMA profesors, viņa studenti ir daudzi šodienas kultūrtelpā zināmi mākslinieki, tajā skaitā viņa radošās darbības turpinātāji, kas cildina Latgales ainavu un kopj plenēru tradīcijas. Osvalds Zvejsalnieks sarīkojis daudzas izstādes Latvijā un ārvalstīs, tostarp vairāk par 20 personālizstādēm, piedalījies neskaitāmos mākslas plenēros. Mākslinieka darbi atrodami daudzu muzeju un privātpersonu kolekcijās Latvijā un ārvalstīs,” pastāstīja Daugavpils Marka Rotko mākslas centru direktors Māris Čačka.

Lietuvietis Ričardas Garbačiauskas ar mākslu ir saistīts visu dzīvi, taču 2011. gadā nolēma sākt darīt vairāk to, kas pašam patīk visvairāk. Mākslinieks dzīvo Šauļos. Savus darbus viņš vairāk grupē pa tēmām, nevis pēc gadiem. Ir bijuši periodi, kad vairāk pievērsies figūras zīmējumiem, tad meklējis ritmiskas, dekoratīvas kompozīcijas. Viņa dzīve sastāv no cikliem, kad kāds gleznošanas cikls noslēdzas, tad sāk meklēt jaunu tēmu. Figurālajās kompozīcijās sācis gleznot reālās, līdz nonācis līdz abstraktajām, ir pētījis un zīmējis arī vēsturisko tēmu. Glezno arī portretus. Ir bijis dzīvē eļļas krāsas periods, strādā arī ar akrila krāsām, ir bijušas arī tušas tehnikā veidoti gleznu cikli. Ričardam visiecienītākais izmēts ir 1.00 līdz 1.20 vai 1.50, liela formāta gleznas nav viņa specializācija. Ričardas ir universāls mākslinieks, spēj gleznot maza formāta gleznas – arī 20 x 20 cm, bet visu darbu pamatā ir sajūtas, glezno ātri, attēlojot procesus iztēlojās, jūt intuitīvi un ekspresīvi. Ričardam vairāk patīkot paša radītās abstraktās gleznas, bet cilvēkiem vairāk patīkot reālas gleznas.

Igauniete Kalli Kalde dzīvo Dienvid-Igaunijas laukos, kur viņas galvenais iedvesmas avots ir ezers, kas atrodas blakus viņas lauku mājai, kurā dzīvo arī Kalli četri bērni. Kalli Kalde ir puslodzes māksliniece un puslodzes mākslas skolotāja, jo strādā Tartu mākslas skolā. Māksliniece glezno dažādās tehnikās, pamatā glezno ar eļļas krāsām. Glezno cilvēku portretus, aktus, dabu, veido litogrāfijas, spēlējās ar foto. Tā kā dēls strādā ar nākotnes tehnoloģijām – datorprogrammām, tad Kalli redzētās mikroshēmas ir iedvesmojušas radīt 21.gadsimta gleznu sēriju ar krāsainajām, dažādajām mikroshēmām. Kalli Kalde ir ilustrējusi vairākas grāmatas, arī pasaku grāmatas. Ir veidojusi zīmējumu ciklus ar konkrētām valstīm, kuras viņa ir apmeklējusi. Grafikas simpozijos ir piedalījusies Somijā, Vācijā, personālizstāde ir bijusi Valmierā. Kalli bija sapnis piedalīties kādā glezniecības plenērā un ir laimīga, ka šogad šis sapnis ir piepildījies. Stāstu atradīsiet katrā Kalli gleznā.

Jaunākā plenēra dalībniece ir latviete Neonilla Medvedeva, kura 2011. gadā absolvēja Latvijas mākslas akadēmiju. Neonillai visvairāk patīk gleznot reāli, dokumentālā glezniecība. Jaunā māksliniece visvairāk strādā ar maza izmēra audekliem, glezno ar eļļas krāsām. Protams, Neonilla var gleznot arī liela izmēra gleznas, bet ar nelielo izmēru, viņa spēj tvert mirkli. Viņa šādu mirkli notvēra arī sestdienas vakarā, kad apmeklēja kultūras pasākumu “Ermoņiku skaņas”, kamēr citi klausījās mūziku, tikmēr Neonilla gleznoja un nepilnu 2 stundu laikā portretglezna ar 3 jaukiem bērniem bija pabeigta. Neonilla regulāri piedalās arī plenēros Latvijā un citur. Gleznās ir attēlotas ļoti daudzas Latvijas pilsētas: Liepāja, Ventspils, Kārsava, Bauska, Rauna, Dzintari un daudzas citas vietas. Ja vēlaties, lai Jūsu pilsētas ainas, dzīve tiek atspoguļota gleznās, uzaiciniet Neonillu. Vienā plenēra esot visu laiku lijis lietus, nebija iespējams gleznot ārā, lai izietu no situācijas Neonilla sāka apgriezt savas gleznas un tā tapa gleznas ar 4 dažādiem motīviem. Neonilla dzied pareizticīgo baznīcas korī.

Jānis Kupčs un Ieva Rupenheite nāk no tālās Kurzemes, Ventspils puses. Kurzemnieki ļoti labi jūtas Latgalē. Jānis Kupčs ir mākslinieks, kurš ir strādājis gan mākslas skolā par skolotāju, gan Ventspils muzejā. Jānis Kupčs ir arī keramiķis. Visvairāk glezniecībā mīl strādāt ar kvadrāta formu – 1.20 x 1.20 m. Jānis uzskata, ka mākslinieks pilsētvidē spēj saskatīt daudz vairāk nekā vienkāršs cilvēks. Mākslinieku var uzrunāt par daudzdzīvokļu māju betona apmetums, kurā var izlasīt vēstījumu. Jānim patīk strādāt ar tēmām, veido vienu izstādi, piemēram, “Kuģu vēderi”, tad koncentrējās par stāsta radīšanu ceļam, kas ved no mājām laukos uz darbu Ventspilī. Jānim daudz reiz vieglāk ir stāstiem par saviem keramikas darbiem, jo gleznās atklāj sajūtas, bet keramikas darbi ir reāli aptaustāmi un to stāstu ir vieglāk izstāstīt. Jānis ir ne tikai keramiķis, bet arī keramiķis restaurators, Ventspils muzejā restaurējis podiņu krāsnis un izgatavojis trūkstošos elementus pats.

Ieva Rupenheite ir ne tikai radoša personība, kura glezno gleznas un raksta dzeju, bet arī strādā ar projektiem Ventspils muzejā. Ieva jau 11 gadus organizē plenēru, kurā viņa ir ne tikai projekta rakstītāja, bet arī mākslas plenēra kuratore, izstādes iekārtotāja un kataloga sastādītāja. Ieva priecājās, ka “Valda Buša 2021” plenēram lomas ir sadalītas, ir projekta vadītājs un ir radošā komanda – kuratori Elita Teilāne un Māris Čačka. Ievai izdevniecībā “Neputns.lv” ir izdotas vairākas dzejas grāmatas: 2021.gadā dzejas krājums “Palaidiet sievieti”, izdoti dzejas krājumi “Nepāriet”, “Melnās krelles”, “Vajadzīgo pasvītrot”. Ieva ir arī ilustratore grāmatām, sastādījusi grāmata par Viju Zariņu un Kasparu Zariņu.

Mākslinieku radošo veikumu ikviens individuālā apmeklējumā varēs apskatīt Viļakas muzeja izstāžu zālē Klostera ielā 1 līdz 2021.gada 15.oktobrim.

Teksts: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne
Foto: Lina Bocytė, Elita Teilāne un Vineta Zeltkalne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Semenovā viesojās brīvprātīgā darba veicēja Helena un Liana

Es vēlos aizceļot…. Mums katram gribētos apskatīt kādu citu valsti un iepazīties ar skaistākajām ...

Izdots 4.starptautiskā glezniecības plenēra katalogs

Viļakas novada dome ar Latgales kultūras programmas finansiālu atbalstu ir izdevusi 4. starptautiskā glezniecības ...

Viļakas jaunieši piedalās jauniešu apmaiņas projektā Armēnijā

No 5. līdz 12. novembrim Viļakas jauniešu iniciatīvu centra jaunieši viesojās Armēnijā, kur piedalījās ...