Latvijas dievnamos norisināsies Piektie Vēsturisko ērģeļu svētki Latvija – ērģeļu zeme

No 23. jūlija līdz 1. augustam Latvijas dievnamos Cēsīs, Slokā, Valmierā, Rīgā, Ugālē, Viļakā un Liepājā pie klausītājiem atgriezīsies pēc kārtas jau Piektie Vēsturisko ērģeļu svētki Latvija – ērģeļu zeme. Svētku jubilejas gadā gaidāmi septiņi ērģeļmūzikas koncerti izcilu mūziķu sniegumā, pirmskoncertu sarunas, ērģeļu demonstrējumi, video translācija un vairāki pasaules pirmatskaņojumi!

Vēsturiskie ērģeļu svētki turpina pirms pieciem gadiem aizsākto – gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārvalstu viesiem sniegt iespēju apceļot Latvijas novadus, klausoties un salīdzinot vēsturisko instrumentu skanējumu, kā arī apzinot valsts kultūrvēsturisko lepnumu. Svētku koncertprogrammas veidotas ar mērķi pēc iespējas autentiskāk tuvoties katra instrumenta specifikai, stilam un laikmetam. Septiņos koncertos klausītāji varēs iepazīties ar visplašāko ērģeļmūzikas repertuāru no baroka laikmeta klasikas līdz pat mūsdienu latviešu komponistu jaundarbiem. Pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos četri skaņdarbi: Platona Buravicka Mēs apūdeņojam nākotnes laukus, sadevušies rokās ērģeļu duetam un sitaminstrumentiem, Aigara Raumaņa Valmieras svīta ērģelēm un čellam, Indras Rišes Elēģija trompetei un ērģelēm un Jēkaba Bernāta Septimus Angelus trompetei, jauktajam korim un ērģelēm.

23.jūlijā Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā svētku atklāšanas koncertā Ērģeļu debesis muzicēs trompetists Jānis Porietis, soprāns Inese Romancāne, tenors Jēkabs Bernāts, flautiste Maija Kļaviņa, ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja un kamerkoris MoonBeams diriģentes Noras Kalniņas vadībā. 24. jūlijā Slokas evaņģēliski luteriskajā baznīcā latviešu komponistu mūzikas koncertu dāvās soprāns Ilze Grēvele-Skaraine un ērģelniece Ilona Birģele, bet dienu vēlāk, 25. jūlijā, Valmieras Svētā Sīmaņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā programmā Mūzika dzimtajā valodā uzstāsies čellists Ēriks Kiršfelds un ērģelniece Kristīne Adamaite. 28. jūlijā Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā kopā ar saksofonistu Aigaru Raumani muzicēs jaunie ērģelnieki Jeļizaveta Sujetina, Agnese Abramāne, Amanda Zvirgzda, Laura Ivanova un Jānis Karpovičs. 30. jūlijā Ugāles evaņģēliski luteriskajā baznīcā baroka mūzikas dižgarus sveicinās Zviedrijā dzīvojošā latviešu ērģelniece Ligita Sneibe, bet 31. jūlijā Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncertprogrammu Neredzamā klātbūtne piedāvās ģitārists Armands Alksnis un ērģelniece Ilona Birģele. Savukārt svētku noslēguma koncertam 1. augustā izvēlēta īpaša vieta – Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle, kur atrodas lielākās nepārbūvētās mehāniskās ērģeles pasaulē. Tikšanos ar šo īpašo instrumentu pārraudzīs ērģeļu duets RIGA ORGANUM DUO (Ilona Birģele un Diāna Jaunzeme-Portnaja) un sitaminstrumentāliste Virdžīnija Laube-Vītiņa.

Projekta mākslinieciskā vadītāja un producente Ilona Birģele atgādina, ka, kā jau ierasts, katrā koncertā klausītājus gaidīs ievadsarunas par vēsturiskajām ērģelēm un to kultūru Latvijā, bet pēc koncertiem visi interesenti ērģelnieku un ērģeļmeistaru klātbūtnē varēs paši izmēģināt un pārliecināties par varenā instrumenta skanējumu. Savukārt pirmo reizi svētku vēsturē visās koncertu norises vietās plānots organizēt video translāciju, lai klausītāji varētu ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt māksliniekus un viņu darbošanos ar ērģelēm. Tā būs neatkārtojama pieredze un atgādinājums par varenā instrumenta daudzveidību un krāšņumu. Uz tikšanos Piektajos Vēsturisko ērģeļu svētkos Latvija – ērģeļu zeme!

Svētkus organizē biedrība mūzikas aktivitātēm Pleno un atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Viļakas Kultūras nams, Ventspils novads, Slokas evaņģēliski luteriskā draudze, Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes draudze un Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs.

Ieeja visos koncertos par ziedojumiem dievnamiem.

Detalizēta projekta norise apskatāma sociālajā tīklā Facebookhttps://www.facebook.com/pg/LatvijaErgeluzeme.

Ieeja koncertos ar derīgu Covid 19 sertifikātu, kas apliecina faktu par pārslimošanu, vakcināciju vai negatīvu testu.

Projekts atbalstīts no Valsts Kultūrkapitāla fonda kā VALSTISKI NOZĪMĪGS KULTŪRAS PASĀKUMS.

Informāciju sagatavoja
Ilona Birģele
E-pasts: ilonakatole@inbox.lv
Tālr.: 28677623

 

 

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Erasmus+ projekta Nr. 2019-2-LV02-ESC11-002634 „Give to get” Aktivitātes Viduču pamatskolā

Viduču pamatskolā darbojās brīvprātīgā darba veicējas – Liana no Armēnijas un Helena no Norvēģijas. ...

Viļakas pilsētas skvērā iestādīti jauni koki un košumkrūmi

Šogad Latvijā jau piekto gadu pēc kārtas norisinājās Pasaules talka. Šajā laikā notika tradicionālā ...

Uzmanību autobusu Alūksne-Liepna-Viļaka-Kārsava-Rēzekne un Rēzekne-Kārsava-Viļaka-Liepna-Alūksne pasažieriem!

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidrojuši, ka pasažieris, kuram ...