Audzē ķiplokus, sīpolus un kartupeļus

Jaunais uzņēmējs Elvijs Čeirāns Šķilbēnu pagastā šogad ir pirmais projekta realizētājs Viļakas novada domes atbalstīto projektu vidū uzņēmējdarbības programmā. Viļakas novada dome atbalstīja projektu Nr. 2021-VND-1-04 “Dārzeņu lauku kopšanas tehnikas iegāde” piešķirot 1905.75 Eur, Elvijs līdzfinansēja ar  summu 211.75 Eur. Cilvēki, kuri pazīst jaunieti, zina, ka viņam lauki un saimniekošana vienmēr ir bijuši tuvi. Mācoties Rekavas vidusskolā, vienmēr steidzās uz dažādiem lauku darbiem. Ģimenē visi centīgi strādā savā darbības virzienā, audzē arī gaļas liellopus, graudus, cietes kartupeļus. Elvijs nolēmis specializēties dārzeņu audzēšanā.

Darbības virziens ir izvēlēts pārdomāti, jo, lai nodarbotos ar graudkopību un gūtu peļņu ir nepieciešamas apsaimniekot samērā lielas platības, taču Šķilbēnu pagastā brīvas lauksaimniecības zemes būtiskā apjomā nav pieejamas. “Ķiplokus audzēju jau trešo gadu. Tēva saimniecībai pieder vagotājs, ecēšas, bet ar šo tehniku efektīvi ierobežot nezāles var pamatā tikai kartupeļu laukā. Sīpoliem un ķiplokiem ir citādāka audzēšanas tehnoloģija, līdz ar to arī nezāļu apkarošanai ir nepieciešama citādāka tehnika. Pirmajā gadā bija laba ķiploku raža, pagājušogad tie tika iestādīti pārmitrā, smagā augsnē, daļa izslīka un bija ražas zudumi. Ķiploki šogad ir iestādīti nedaudz vairāk kā 1 ha, sīpoli – 1,7 ha un kartupeļi – 0,64 ha platībā. Galvenais bija atrast iekārtu, ko varu pielāgot dažādām dārzeņu kultūrām. Primāri atbalstu Latvijā ražoto. Esmu uzsācis sadarbību ar  SIA “Metālcehs”, uzņēmuma cehs atrodas Ogrē. Tas izgatavo nepieciešamās iekārtas pēc pasūtījuma, līdz ar to ir jāplāno pasūtījumi iepriekš, lai tehniku saņemtu laikus. Projektā iegādājos dārzeņu rušinātāju un dārzeņu ķemmi (zaru kultivators). Svarīgākais, ka abas šīs iekārtas varu pielietot kombinēti. Pirmos darbus ķiploku un sīpolu laukos veicu ar katru iekārtu atsevišķi, bet nākamās reizes laukus plānoju apstrādāt ar abām iekārtām vienlaicīgi. Nākotnē domāju turpināt sadarboties tieši ar šo ražotāju. Skatīsies kā iekārtas sevi pierādīs darbā, ja viss būs veiksmīgi var domāt par ķiploku stādāmā vai ķiploku attīrītāja iegādi no šī ražotāja. Un svarīgākais, ka arī nākamās iekārtas, kuras iegādātas pie Latvijas ražotāja SIA “Metālcehs” varēs salāgot ar esošo tehniku,” aizrautīgi pastāstīja Elvijs Čeirāns. Jaunais uzņēmējs ir izpētījis kāds platums der labāk sīpoliem, lai aprušinātu, kāds ķiplokiem, kurai kultūrai rušināšanas laikā labāk pievienot vairāk zarus, kurai mazāk. Pieredze rodas darot.

Protams, laukos neesot viegli. Rīgā strādāt būtu vieglāk, bet tas tā neaizrauj kā iespēja darīt “kaut ko savu”. “Šobrīd vēl esmu arī algots darbinieks uz pilnu slodzi, tomēr, jau pusotru gadu strādāju attālināti. Tā ir lieliska iespēja strādāt attālināti. To sāku darīt līdz ar Covid-19 izraisīto pandēmiju. Esot algots darbinieks gūstu ienākumus, lai varētu uzsākt savu uzņēmējdarbību laukos. Kad izdosies sasniegt noteiktos mērķus lauksaimniecībā, tad visticamāk atteikšos no algotā darba un turpināšu strādāt tikai savā uzņēmumā. Jau pagājušogad pamanīju pašvaldības konkursu. Tad, kad par to iedomājos, biju jau nokavējis pieteikšanos. Man bija vairākas idejas, ar ko startēt pašvaldības konkursā. Iespējams pārējās idejas bija inovatīvākas, tomēr nolēmu startēt ar ideju, ko jau esmu uzsācis īstenot, ir zināma pieredze, mazāks risks. Ieguldīju lielu darbu, lai sagatavotu projekta pieteikumu, pārdomāju, pētīju tirgu, konkurentus, iespējas. Šādi projektu konkursi ir ļoti liels atbalsts jaunajiem uzņēmējiem, lielisks pirmais solis” paskaidroja Elvijs.

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne un personīgais arhīvs

Citas ziņas no šīs kategorijas

#Labsvaibs iet gaisā!

Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra apstiprinājusi Viļakas jauniešu iniciatīvu centra iesniegto projektu Nr. VP2021/1-110 #Labsvaibs,  ...