Pozitīvas pārmaiņas saimniecībā “Vītoliņi”

Saimniecības “Vītoliņi” saimnieks Viktors Sobols pagājšgad realizēja projektu Nr.2019-VND-2-06 “Uzņēmējdarbības attīstība Viļakas novada Šķilbēnu pagasta “Vītoliņos””.  Projekts saņēma 2000.00 Eur pašvaldības atbalstu, vismaz 500,00 Eur bija līdzfinansējums, kurā netiek ieskaitīti visi izdevumi nojumes būvniecībai. Projekta mērķis bija paplašināt tūrisma piedāvājumu saimniecībā, lai piesaistītu tūristus un relaksētu vietējos iedzīvotājus. Projektā iegādājās inventāru: 2 sedlus un 1 aizjūgu un materiālus, lai pārbūvētu karieti, divriču braucamos ratus.
Pats saimnieks plānoja ieguldīt savus personīgos līdzekļus, lai uzbūvētu nojumi, kur glabāt pašvaldības projektā iegādāto inventāru, pārbūvētos divriču braucamos ratus, karieti. Šogad šis plāns ir realizēts dzīvē. Saimniecībā ir 7 zirgi. Saimniecībā ir pieejams pakalpojums ar izjādēm un vizināšanos karietē. Šogad sakarā ar pandēmiju Covid-19 plaša tūrisma sezona nenotika, bet bija ģimenes, kuras labprāt vizinājās karietē vai devās izjādēs ar zirgiem. Saimniecība ir specializējusies gaļas lopkopībā un graudkopībā, audzē arī aitas, ir iespējams iegādāties jēra gaļu.

Jau no bērnības, cik vien Viktors var atcerēties, saimniecībā ir bijis vismaz viens zirgs. Visu dzīvi līdzās govīm, ir bijuši arī zirgi, tā pakāpeniski saradies ar zirgiem un nedaudz paplašinājis zirgu ganāmpulku, jo dēls esot izteicis vēlēšanos, ka gribētu, lai mājās ir ponijs. “Ģimenē nolēmām, ka svarīgi ir saimniecībā dažādot riskus, kāpēc nepamēģināt zirgus izmantot tūrismā? Pamēģinājām, sapratām, ka jāattīsta piedāvājums. Šogad sakarā ar Covid 19 pandēmiju, interese bija, bet daudzi neatbrauca, jo baidījās doties prom no savas mājsaimniecības. Citus gadus klientu atsauksme bija pozitīvas. Lielākoties bērni ir tie, kuri aģitē vecākus atbraukt pie zirgiem. Sākumā mazākie bērni grib braukt ar poniju, sākumā bērni tā kā baidās no liela zirga, bet pēc 2 -3 reizēm, varam pierunāt bērnus izmēģināt vizināšanos ar zirgu. Bet ir arī bērni, kuri uzreiz grib vizināties tikai ar zirgu,” pastāstīja Viktors Sobols.

Viktors atklāja, ka ir pārbūvētas arī ragavas, kurām klāt ir pielikti ritentiņi un pa sausu asfaltu arī vasarā var vizināties ar ragavām, bet ziemā, ja nepieciešams, ritentiņus ir iespējams noņemt un braukt ar ragavām pa sniegu. “Pēdējos gados Latvijas ziemās ir maz sniega, tāpēc izdomāju tādu neparastu piedāvājumu ragavas ar ritentiņiem. No malas izskatās amizanti, kā vasarā vizināmies ar ragavām. Ir arī kamanas, lai tā lepni izvizinātos pa sniegu. Kamanās no  4 līdz 6 personām var izvizināt reizē,”  par neparastu piedāvājumu izstāstīja Viktors.

Ja pašvaldība izsludinātu projektu konkursu uzņēmējiem, kuri jau ir saņēmuši pašvaldības atbalstu, tad noteikti Viktors pieteiktos. “Ir idejas paplašināties. Piemērām, pārbūvēt karieti ziemai un vasarai 6 personām, kurā iejūgtu pat divus zirgus. Ir doma startēt pat Leader projektu konkursā, bet jāskatās kādus noteikumus diktēs pandēmijas izraisītās sekas. Bet galvenais, ka negribas apstāties, bet gribas attīstīties,” nedaudz nākotnes plānus ieskicē Viktors Sobols.

Nākamā gada tūrisma sezonai Viktors Sobols ir gatavs, ir atvērts tūristu, viesu un interesentu uzņemšanai, tikai iepriekš ir jāpiesakās pie saimnieka. Vizināties ar zirgu  vai poniju var visu gadu neatkarīgi no laikapstākļiem, ja vien ir velme to darīt.

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: personīgais arhīvs

Citas ziņas no šīs kategorijas

Viļakā realizēts projekts „Rutas Muraškinas ģimenes ārsta prakses modernizācija”

Ģimenes ārste Ruta Muraškina Viļakā ir realizējusi projektu Nr. 9.3.2.0/20/A/003 „Rutas Muraškinas ģimenes ārsta prakses ...

Skolēnu ekskursija pa Viļakas pilsētu

Viļakas novada muzejs organizēja novada skolēniem ekskursiju pa Viļakas pilsētu. Sākoties jaunajam mācību gadam, ...