Kotra dīna kuo pīdzeivojums

Šogad augusta nogalē desmit dienu garumā tika svinēti “Svātki Upītie”. Šo dienu garumā notika daudz dažādu aktivitāšu, notikumu, pārsteigumu. Katrs varēja atrast sev kādu dienu, ko svētku laikā izbaudīt. Te bija padomāts gan par bērniem, gan pieaugušajiem, gan sportistiem, gan aktīvās atpūtas cienītājiem, par teātra mīļotājiem, tā var turpināt, bet sāksim visu pēc kārtas.

Svētki iesākās 19.augustā ar vēl nebijušu notikumu ne vien Upītē, bet Viļakas novadā – tekstilmākslas simpoziju, kurš tapa sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Simpozijā piedalījās LMA tekstilmākslas katedras studenti un absolventi. Piecu dienu garumā mākslinieki apmeklēja Ziemeļlatgales muzejus, Viļakas katoļu baznīcu, tekstilmākslas meistarus, izzinot Ziemeļlatgales rokdarbnieku darinājumus. Šo dienu laikā mākslinieki radīja jaunus darbus, kas 23.augustā tika izlikti izstādē un pašlaik ir skatāmi 24h diennaktī 7 dienas nedēļā pie Upītes skolas ēkas.

  1. augustā uz Upīti atbrauca pirmais teātris – Dirty Deal Teatro ar izrādi visai ģimenei “Miega peles”. Šī izrāde bija tik interesanta, ka visu laiku zālē skanēja smiekli un izrādes beigās daudziem no tik aktīvas smiešanās gandrīz “vēders pārplīsa”.

Svētki turpinājās ar pašu lielāko šī gada notikumu Upītē. 23.augustā jaunajā salmu ruļļu estrādē – kolizejā svinējām Upītes etnogrāfiskajam ansamblim 40 gadu jubileju. Jubilejas laikā sievām tika uzdāvināts Folkloras kopas “Upīte”, folkloras kopas “Rekavas dzintars”, Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa, Upītes bērnu folkloras kopas un Upītes bērnu kapelas koncerts. Novada priekšsēdētājs katrai sievai pasniedza Latvijas Nacionālā Kultūras centra atzinības rakstus.

24.augustā Upītes TN pieskandināja daudzo kokļu skaņas, te Lienes Skrebinskas vadībā gan lieli, gan mazi interesenti mācījās spēlēt kokli. Sabraukuši spēlētgribētāji bija gan no Viļakas, gan Balvu, Baltinavas un Rēzeknes novadiem. Nodarbība rezultējās ar skaistu kopīgu koncertiņu.

25.augustā Upītes bibliotēkā Lolitas Spridzānes vadībā notika papīra leļļu meistardarbnīcas, kur bērni, kā arī pieaugušie mācījās pagatavot lelles un modelēt lellēm apģērbu. Prieks, ka atnāca un atbrauca ģimenes ne vien no Latvijas, bet pat no Lietuvas. Nodarbības beigās katrs tika pie jaunas lellītes ar vairākiem apģērba gabaliem tai.

26.augusta vakarā parkā “Ontona Slišāna duorzs” norisinājās smilšu volejbola sacensības. Prieks, ka piedalījās 9 komandas, komandas bija no visiem Ziemeļlatgales novadiem – Viļakas, Baltinavas, Balvu un Rugāju. Sīvā cīņā 1. vieta Upītes komandai. Paldies par sacensību organizēšanu Līgai un Dailim Langovskiem.

27.augusts iesākās ar nākošo teātra izrādi, ko uz Upīti atveda Latvijas Leļļu teātris. Šajā gadā mazākos bērnus priecēja “Makss un Morics” savās daudzajās palaidnībās. Tālāk diena turpinājās ar dažādām radošajām darbnīcām, kur piedalījās gan lieli, gan mazi. Liels paldies meistradarbnīcu vadītājiem: Domenikam Slišānam, Mārai un Rudītei Laganovskām, Viktorijai Supei, Renāram Kornejam, Sindijai Loginai, Andai Keišai, Lienei Skrebinskai, Katei Slišānei un Tomam Kozlovam. Šajās darbnīcās gan vārīja zupu, gan šķiroja graudus, lēja sveces, zīmēja autobusa pasažierus, pērļoja rokassprādzess, apguva bungu spēli un piedalījās jautrās stafetēs. Bet ar šo diena vēl nebeidzās, vakarā notika tradicionāli Upītes svētku neatņemama sastāvdaļa – Nakts trasīte. Šogad par to parūpējās jaunieši, paldies Katei Slišānei ar komandu. Bija pārsteigumiem bagāts ceļojums, kur katra komanda tika apburta un trasītes laikā bija jāsameklē pretinde šai burvestībai. Labi, ka visas komandas veiksmīgi šo uzdevumu izpildīja.

Klāt bija svētku noslēdzošā diena 28.augusts. Iesākās ar “Styprūs skriejīnu”, kas pulcēja kuplu apmeklētāju pulku. Kopā piedalījās 9 komandas pārvarot dažādus pārbaudījumus. Skrējiena laikā bija jājāj ar zirgiem, jābrauc ar tandēmriteni, vienam otru bija jāstumj ķerrā, jāsatin dzijas kamols, jāšauj ar lokiem mērķī, jāpārvar salmu ruļļu šķēršļu josla, aktīvi jādarbojas ar jēlām olām, jāizpilda dažādi atjautības uzdevumi un jābrauc pa Upītes dīķi ar katamarānu. Prieks, ka šajās sacensībās piedalījās vairākas ģimeņu komandas.

Tālāk visi devāmies uz ruļļu estrādi, kur brīvā dabā izbaudījām Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Slaktiņa Dievs”. Ļoti neparasta izrāde par attiecību līkločiem, ko izspēlēja divas ģimenes izrunājot savu bērnu konfliktu skolā.

Pēc izrādes laiks bija svētku kulminācijas ballei. Salmu ruļļi, mēness, romantisks gaismu šovs un kantrī mūzikas ar grupu “Dakota”. Svētki izdevās un noslēdzās grandiozi. Atbilstoši Upītes dzīves moto “UpītieDzeiveJauka”.

Liels paldies daudziem atbalsta rūķīšiem, paldies SIA “Čivix” par gaismām, paldies ZS “Kotiņi” par salmiem, paldies par finansiālu atbalstu Latvijas Republikas kultūras ministrijai, Latvijas Nacionālajam kultūras centram, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Viļakas novada domei. Liels paldies Mārim Keišam par kvalitatīvu skaņu un milzīgs paldies Domenikam Slišānam par visas vasaras garumā uzturētu skaistu zālienu sporta laukumā, parkā un skolas teritorijā. Paldies Edgaram Vizulim par estrādes uzbūvi. Kopā mēs esam spēks!

Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns

 

 

Citas ziņas no šīs kategorijas

Tautsaimniecības un vides komitejas sēde

Tautsaimniecības un vides komitejas priekšsēdētājs Jānis Trupovnieks sasauc Tautsaimniecības un vides komitejas sēdi 2022.gada 18.maijā ...

Meža svētki Žīguros

  Kā parasti septembra vidū Žīguros, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās  prasības, notika MEŽA SVĒTKI. ...