Par katru stundu Dievam pateicos

Sestdien, 1.augustā, Viļakas Romas katoļu baznīcā notika pirmais publiskais koncerts baznīcā šogad. Diemžēl, ievērojot sakarā ar pandēmiju noteiktos ierobežojumus, Viļakas katoļu baznīcā koncerti bija izskanējuši sociālajā tīmeklī Facebook gan tiešraidē, gan ierakstā, tāpēc ir neierasti, ka tikai 1.augustā notika pirmais publiskais koncerts. “Paldies Dievam, ka mums ir iespēja apmeklēt koncertu “Par katru stundu Dievam pateicos”. Aicina arī Jūs uzticēt Dievam kādu pateicību, par to, kas ir noticis, jo Dievs par to arī atalgos. Šoreiz koncertā skanēs latviešu komponistu dziesmas jeb es pat teiktu tās ir lūgšanas. Prieks, ka ērģelniece Ilona Birģele ir izvēlējusies koncertprogrammā iekļaut latviešu, katoļu komponistu skaņdarbus un ir uzņēmusies spēlēt uz šobrīd pieejamā mierīgā, otrā manuāļa, jo pirmais, skanīgākais manuālis šobrīd atrodas restaurācijā. Šis koncerts būs kā meditācija, lūgšana, lai mūs attīrītu Dievs, lai palīdzētu saskatīt tās lietas, par ko pateikties Dievam, un saprast savas pozitīvās īpašības,  lai tās izmantotu Dievam par godu,” koncerta sākumā aicināja Viļakas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels. 

Meditatīvajā, mierīgajā un skaistajā koncertā neviens vien koncerta apmeklētājs nodomāja, cik skaisti, ka dzied latviski, jo beidzot mēs saprotam ik vārdu dziesmās, ko izdziedāja soliste Ilze Grēvele – Skaraine. Skaisti, ja dzied angliski, itāliski, franciski, vāciski, bet tad daudzi apmeklētāji var tikai iztēloties, par ko tiek dziedāts.  Drosmīgi ērgēlniece Ilona Birģele un soliste Ilze Grēvele – Skaraine koncerta programmu bija veidojušas tikai no latviešu komponistu skaņdarbiem un dziesmām, jo nereti latviešu klasiskās mūzikas komponisti lielāku atzinību izpelnās pasaulē, nevis Latvijā. Koncertā mākslinieces bija iekļāvušas latviešu zelta fonda komponistu Jāņa Kalniņa, Jāzepa Mediņa, Marģera Zariņa, Pētera Barisona un Romualda Jermaka skaņdarbus, šobrīd pasaulē atzītu komponistu Riharda Dubras un Pētera Vaska skaņdarbus, kā arī jaunās komponistes Agnetas Krilovas, kuras dzimtā puse ir Ventspils, kompozīcijas.

Tālajā 2015.gadā augusta sākumā Viļakas Romas katoļu baznīcā notika viens no Latgales ērģeļu dienu koncertiem, kurā uzstājās Riga Organum Duo – ērģelnieču duets, kurā spēlē Ilona Birģele un Diāna Jaunzeme – Portnaja.  Likās, kā parasti, atbrauc ērģelnieki no Rīgas, nospēlē vienu koncertu un varbūt kādreiz atbrauks nospēlēt vēl kādu koncertu, bet droši vien sadarbība nebūs ilgstoša, jo ērģelnieki ir aizņemti. Taču paldies Dievam, ar Ilonu Birģeli izveidojās sekmīga sadarbība. Jau sesto gadu pēc kārtas augusta sākumā Ilona Birģele dodas uz Viļaku, lai sestdienā pirms kapusvētkiem (kas tradicionāli  Viļakas Sv. Mateuša kapsētā notiek katru gadu pirmajā augusta svētdienā) iepriecinātu apmeklētājus ar kādu skaistu koncertu. “Man tā jau ir tradīcija. Es pat nespēju iedomāties kā tas būtu, ja es augusta sākumā neatbrauktu uz Viļaku. Šeit vienmēr it tik fantastiska uzņemšana. Paldies Dievam, ka ir tik atsaucīga pašvaldība, draudze, priesteris. Prieks par mūsu skaisto sadarbību. Šogad tiksimies vēl 4.oktobrī Viļakas katoļu baznīcā koncertā “Muns Sargenģeļ”. Ja Jums ērģeles būs restaurētas, tad iekļaušu Vēsturisko ērģeļu svētku koncerttūrē,” par sadarbību un nākotnes plāniem pastāstīja ērģelniece Ilona Birģele.

Ilze Grēvele – Skaraine Viļakā ir otro reizi. Pirmo reizi 2017.gadā uzstājās Viļakas luterāņu baznīcā Vēsturisko ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme” koncertā “Sirds lūgšana” kopā ar Ilonu Birģeli un čellisti Danutu Ločmeli. Prāvests Guntars Skutels jau sen bija vēlējies, lai Ilzes balss skanētu arī Viļakas katoļu baznīcā. “Jau kopš 2017.gada, kad pr. Guntars apmeklēja koncertu Viļakas luterāņu baznīcā, viņš aicināja mani dziedāt koncertā katoļu baznīcā. Paldies Dievam, kas sakārtoja visas lietas, lai piepildītos priestera sapnis. Četru gadu kalpošanas jubilejā Viļakā, ko 1.augustā atzīmē priesteris Guntars Skutels, es dziedāju Viļakas katoļu baznīcā,” atklāja Ilze Grēvele – Skaraine.

“Paldies ikvienam, kurš šodien atrada iespēju, lai būtu šajā koncertā. Šī brīža izaicinājums ir apstāties, lai sadzirdētu kā pukst mana sirds, kā pukst Dieva sirds. Apstātos, lai padomātu kā mēs gribētu dzīvot 21.gadsimtā vidū. Šodien šādu iespēju apstāties deva Ilona Birģele un Ilze Skaraine. Paldies māksliniecēm par to. Ceru, ka pēc šodienas koncerta ikvienam no mums būs kāds tuvs un mīļš cilvēks, ar kuru mēs sazināsimies, lai apstātos, atcerētos un pateiktos. Šī koncerta misija bija kļūt vienam otram tuvākiem. Paldies priesterim Guntaram Skutelam par četriem kalpošanas gadiem, kas aizvadīti Viļakā, par aktivitātēm un garīgo stiprinājumu,” pateicās Viļakas domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Koncerta apmeklētāja, dzejniece Evai Dortānei pateicībā par saņemtajām žēlastībām koncertā, uz jautājumu, kā uzrunājis koncerts, atbildēja ar dzejas rindām, kuras tapa uzreiz pēc koncerta: “Es nāku pie Tevis. Es vēlos noskūpstīt Tavu roku un kāju dziļi sūrstošās rētas. Es ilgojos pieglausties pie tavām krūtīm un izraudāt sevi pie Tavas pārdurtās sirds. Es alkstu Tev pateikties.  Tu sūtīji man puķes un es varēju runāt. Tu sūtīji man putnus un es varēju dziedāt. Tu sūtīji man sauli un es varēju ziedēt. Tu sūtīji man lietu un es varēju mīlēt. Tu sūtīji man zvaigzni un es varēju ticēt. Nu stāvu Tavā priekšā un zemu, zemu noliecos kā ceļa puteklītis pie Tavām kājām”.

Paldies Dievam par skaisto sadarbību ar ērģelnieci Ilonu Birģeli! Paldies Dievam par radošo iedvesmu! Lai Dievs mūs sargā un dod prieku satikties nākamajos koncertos Viļakā šogad!

 

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Atbalsts investīcijām mazajiem lauksaimniekiem

No 2020. gada 3. jūnija līdz 3. augustam notiks projektu pieņemšana pasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās ...

Labsajūtas nodarbība Viļakā

Sestdien, 5. marta rītā, saules enerģiju, kustības, dejas un kopā būšanas prieku kopā ar ...