Restaurējam Viļakas katoļu baznīcas ērģeļu pirmo manuāli

2020.gada vasarā turpinās Viļakas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija. Valsts Kultūrkapitāla fonds ar 4500,00 Eur atbalstīja “Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija” (līguma Nr. Nr. 2020-1-KMA045) 5.posma realizāciju. Projektu līdzfinansē Viļakas novada dome un Viļakas Romas katoļu draudze.

Piektā restaurācijas posma mērķis ir restaurēt I manuāli ar 9 reģistriem, tā gaisa stabilizatoru, reģistra slēdžus, traktūru, stabules un vējlādi, nodrošinot ērģeļu kvalitatīvāku skanējumu ikdienas Sv. Misēs un koncertos.

Pirmo manuāli restaurēt apņēmās ērģelnieks un ērģeļu restaurators Jānis Pelše. Šobrīd restaurators ir uzsācis metāla stabuļu tīrīšanu un restaurāciju tām stabulēm, kurām tas nepieciešams, pielodējot bojātās detaļas un iztaisnojot stabules. Turpinās darbs pie I manuāļa gaisa stabilizatora, reģistra slēdžu, traktūras, stabuļu un vējlādes nomontēšanas un atvienošanas. Tai sekos I manuāļa sistēmā iesaistīto detaļu restaurācija, tad ērģeļu restaurators veiks restaurēto, iztīrīto detaļu montēšanu. Un 5.posma realizācijas noslēgumā Jānis Pelše veiks stabuļu intonēšanu un skaņošanu.

Šobrīd Viļakas katoļu baznīcas ērģelēm iknedēļas svētdienas, svētku un bēru Sv. Misēs ir iespējams ērģelniekam spēlēt tikai ērģeļu otru manuāli, kura restaurācija tika veikta 2018. un 2019.gadā.

Viļakas ērģeles ir unikālas arī ar to, ka ir vienīgais poļu ērģeļbūvētāju šāda tipa – mehāniskās kēgellādes sistēmas – divmanuāļu instruments Latvijā.  Līdz pilnīgai ērģeļu restaurācijai būs nepieciešams vēl 6. posms, kad restaurētu pedāļu manuāli ar 5 reģistriem.

                                                                                  Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

Citas ziņas no šīs kategorijas

Līgo svētku brīvdienās gaidāmas izmaiņas vairāk nekā 500 reģionālo autobusu maršrutu

Sakarā ar Līgo svētku brīvdienām laika posmā no 2020. gada 21. līdz 24. jūnijam gaidāmas ...

Viļakas novada domes kārtējā sēde

Viļakas novada domes kārtējā sēde tiek sasaukta 25.03.2021. plkst.14.00. Sēde notiks attālināti. Darba kārtība: ...