Ziemellatgales atbrīvošanas simtgade

Sagaidot Viļakai un visam novadam zīmīgo datumu, tika sagatavota plaša programma, kuras 8.janvāra pasākumi īpaši tika veltīti skolu jaunatnei. Pasākumi šajā dienā notika pateicoties Viļakas novada domes, kultūras metodiķes, iesniegtajam un atbalstītajam projektam “Ziemeļlatgales atbrīvošanas simtgade” Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latvijai-100”.

            Dienas sākumā vairāk kā 80 Viļakas Valsts ģimnāzijas, Rekavas vidusskolas, Žīguru un Viduču pamatskolu vecāko klašu skolēni devās vēstures skolotāju vadītos izbraucienos pa Brīvības cīņu vietām mūsu novadā. Skolēni, atgriezušies klasēs no Skandīnes, Kangaru, Vecumu, Katlešu, Plešovas apmeklējuma, darbojās ar īpašiem uzdevumiem, kartēm, lai padziļinātu izpratni par kara gaitu, notikumu secību. Bijām priecīgi savā pasākumā piepulcināt arī Baltinavas vidusskolas divpadsmit 9.klases skolēnus, kas kopā ar Rekavas jauniešiem piedalījās visās dienas aktivitātēs.

            Pēcpusdienā skolēni, skolotāji, interesenti pulcējās uz nākošo dienas pasākumu. Viļakas novada muzejā tika atklāta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ceļojošā izstāde “Latvija Brīvības cīņu laikā 1918-1921”. Izstādes mērķis ir ar fotoattēlu un dokumentu palīdzību atainot Latvijas valsts veidošanos, Brīvības cīņu svarīgākos notikumus (armijas izveidi, cīņas pret lieliniekiem, Cēsu kaujas, bermontiādi), bēgļu atgriešanos no Krievijas, kara postījumus, Latvijas naudas ieviešanu, izglītības un kultūras dzīvi un ikdienu. Izstādi papildina arī novada muzeja sagatavotā ekspozīcija ar  Lāčplēša kara ordeņa kavalieru fotogrāfijām, kas brīvības cīņu laikā cīnījās Viļakas apkārtnē un izcēlās ar savu drosmi un varonību.  Tie ir tie cilvēki, kuru priekšā mums ir jānoliec galva un jāpateicas par brīvu Latviju un to, ka mēs esam. Protams, šo cilvēku ir daudz vairāk nekā tas ir ekspozīcijā redzams, bet tie pamatā ir tie, kas ir saistīti ar cīņām Viļakas apkārtnē 1920.gada janvārī.

            Pēc izstādes atklāšanas notika dažādas darbnīcas, kuras apmeklēja novada skolu vecāko klašu skolēnu kopā ar saviem vēstures skolotājiem, kā arī ciemiņi no Baltinavas novada. Skolēni darbojās 10 jauktās grupās. Kopā ar skolēniem šajā dienā līdzās bija mūsu novada skolu vēstures skolotāji Biruta Miņina, Aija Leitena, Igors Šnepers, Maruta Brokāne, kā arī Inta Ludborža no Baltinavas vidusskolas.  Katrai no grupām tika doti īpaši sagatavoti uzdevumi, lai varētu dziļāk un pamatīgāk izzināt kara gaitu, norises, faktus. Darbnīcās varēja ar Latvijas karodziņu atzīmēt cīņu vietas īpaši veidotā novada kartē, atrast atslēgu šifrētam tekstam, kurš varēja atklāt slēptu informāciju par brīvības cīņu rezultātiem 1920.gada 9.janvārī. Vienā no darbnīcām īpaša uzmanība pievērsta karavīriem, kuri cīnījās mūsu pusē, atraktīvā veidā vajadzēja atrast un salikt pareizi faktus, attēlus, foto attiecīgam pulkam. Skolēni varēja pārbaudīt un daudz uzzināt interesanta par Viļakas novada ciemiem, jo bija jāatrod atbilstošs fakts kādam Viļakas novada ciemam, kurā notika brīvības cīņas. Savukārt citā darbnīcā varēja iziet „purva taku” un salikt dzejoļus. Skolēni un interesenti vienā no darbnīcām varēja salikt brīvības cīņu laika fotogrāfijas un redzēt kā izskatījās karavīri. Daudz mēs lasām vēstures grāmatās par kara lietām, un dažkārt nesaprotam militāros terminus, vienā no darbnīcām varēja tos iepazīt. Katru gadu ejam lāpu gājienā un pieminām kritušos brīvības cīnītājus Brāļu kapos Jaškovā. Bet cik daudz mēs zinām par K.Zemdegas darināto piemiņas akmeni? Viena no darbnīcām tika veltīta šiem faktiem, ļaujot pasākuma dalībniekiem veidot kokā darinātu krustvārdu mīklu. Lai veicinātu skolēnu domāšanu un attīstītu loģiku, bija iespēja piedalīties darbnīcās – vienā atrast tekstā kļūdas, otrā – ievietot tekstā trūkstošos vārdus.

            Pasākuma noslēgumā skolēniem tika piedāvāts izmēģināt savu roku žurnālistikā, veidojot atziņas tematiskai avīzei par Ziemeļlatgales Bīvības cīņu gadadienu.

            Skolēnu spilgtākie secinājumi:

„Es varu pateikt nākamajam paaudzēm, ka bez karavīriem pūliņiem viņu nebūtu starp dzīvajiem”

„Nākamajam paaudzēm! Esiet priecīgi, ka Latvija ir atbrīvota priekš Jums”

„Ko mēs varētu mācīties? Cienīt! ”

„Ko varētu mācīties no Brīvības cīņām? To, ka vajag būt neatlaidīgam, drosmīgam un aizstāvēt Tēvzemi!”

„Mēs no Brīvības cīņām varētu mācīties to, ka vajag būt tik drošiem un stipriem aizsargāt savu valsti.”

„Labāk dzīvot draudzīgi un saticīgi, jo karš ir briesmīgs un postošs. Cerams, ka turpmākos 100 gados karš nesāksies un cilvēki būs sapratuši to, ka jebkuras nesaskaņas var atrisināt citādā veidā.”

„Es ieteiktu nākamajām paaudzēm būt saudzīgākiem pret savu valsti. Cienīt labos dzīves apstākļus un visu to, ko mums dod valsts.”

„Nākamajām paaudzēm novēlu būt drosmīgiem kā mūsu tēviem”

„No brīvības cīņām mēs varētu mācīties daudz – pats svarīgākais ir iet un darīt.”

„Vai 100 gados ir aizaugušas kara brūces? Manuprāt, jā. Jo Latvija ir atjaunota brīva un bagāta.”

„Nākamajām paaudzēm ieteiktu nebeigt mīlēt savu Tēvzemi un cīnīties, ja vajag. Nevajag tikai kritizēt valsti, bet vajag padomāt par to, ko mums dod valsts.”

            Kopumā tika pavadīta spilgta un piesātināta diena, kas ļāva jauniešiem nedaudz citādā veidā uzzināt savas dzimtās zemes pagātni. Bet iemīlēt var tikai to, ko esi iepazin.
Paldies visiem, kuri piedalījās aktivitātēs un palīdzēja organizēt šīs dienas darbu.

Teksts: Viļakas novada Vēstures un sociālo zinību skolotāju MA vadītāja A.Ločmele, Viļakas novada muzeja vadītāja R.Gruševa. Foto: Viļakas novada tūrisma speciāliste I.Matisāne un no izglītības iestāžu arhīva

Citas ziņas no šīs kategorijas

Viļakas novada domes kārtējā sēde

Viļakas novada domes kārtējā sēde tiek sasaukta 25.02.2021. plkst.16.00. Sēde notiks attālināti. Darba kārtība: ...

17. maijā sākas skolēnu elektroniskā reģistrācija dalībai NVA vasaras nodarbinātības pasākumā

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) mājaslapā 17. maijā sākas skolēnu elektroniskā reģistrācija dalībai NVA īstenotajā ...

Stompaku stāsts Eiropas kultūras mantojumu dienu lapā

Pirms kāda laika Viļakas novada muzejs saņēma vēstuli, kurā bija aicinājums visiem tiem, kas ...