Mākslinieces Sandras Krastiņas personālizstādes tēma veltīta Ziemeļlatgalei, proti – bijušajam Abrenes apriņķim.
Tas ir kā mēģinājums tuvoties sapratnei, kas klāts zem laika zīmes. Pēc paplašinātas izpētes muzejos un arhīvos netiek piedāvāts kāds nogatavināts viedokli, tomēr autores sev uzdotais jautājums ir gana izaicinošs un neērts. Kas mums šodien ir Abrene – nacionālās pašapziņas simbols, kurš izceļams vien godos, demonstrējot balto tautastērpu? Apgabals, par kuru jau pārklājusies aizmirstības krēsla, kas notraušama kā krīts no skolas tāfeles. Kas bija un ir Abrenes cilvēki – rēgaini skolotāju portreti no 1937. gada Jaunlatgales apriņķa skolu “prezentācijas” albuma. Un ko šodien mums iezīmē vietu nosaukumi, kas sen jau pārdēvēti.
Izstāde Balvu novada muzejā un sekojoši pēc tam Viļakas novada muzejā paredzēta kā procesuāls izpētes projekts, kurā ekspozīcija nav kā noslēgts vai pabeigts tēmas rezumējums, bet gan kā maināms un informācijā papildināms lielums. Ekspozīcijas bāzes karkass veidots no apzinātā, kas jau pārradīts mākslas darbos, tomēr izstādes norises gaitā, papildinoši var nākt klāt stāsti, dokumenti, foto kopijas, ko pievienojuši izstādes apmeklētāji.
Izstādes koncepcijai ir svarīga dokumentāli vēsturiskā izpētes dimensija, kā arī personiski tiešo, iespējams, ne dokumentāli pierādāmo atmiņu stāstu emocionālā klātbūtne.
Izstāde tapusi sadarbībā ar Balvu novada muzeju, Viļakas novada muzeju, Baltinavas novada muzeju, Latvijas Fotogrāfijas muzeju, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu.
Par izstādes autori
Sandra Krastiņa mācījusies Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļā (1976–1982), profesora Eduarda Kalniņa meistardarbnīcā (1982–1986). Strādājusi par pedagogu Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā. Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izveidotāja un vadītāja (2001–2006), apgāda “Neputns” žurnāla “Dizaina Studija” galvenā redaktore (2006–2012). Darbojusies arī grafikā un animācijā, veidojusi dizainu Latvijas Bankas kolekciju monētām. Izstādēs piedalās kopš 1980. gada. Regulāri rīko personālās izstādes Rīgā, citviet Latvijā, arī ārvalstīs. 2016. gadā viņai bija personālizstāde „Civilisti” LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS. 2017. gadā sadarbībā ar aktieri Vili Daudziņu personālizstāde #dienasvaronis Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā. 2018. gadā personālizstādes “Mirāža” Mākslas centrā NOASS un “Ekrāns” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.
Autores darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (Rīga), Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā (Daugavpils), Ludviga muzeja (Ķelne, Vācija), Valsts Tretjakova galerijas (Maskava, Krievija) krājumā, LMS muzeja kolekcijā kā arī privātās kolekcijās Latvijā un ārvalstīs.
Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds
Publicitātes attēli/foto Normunds Brasliņš: