Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pečoros izvērtē pārrobežu sadarbības projekta gaitu

Augusta sākumā aprit 7 mēneši kopš Viļakas novada dome sadarbībā ar partneriem Räpinas pašvaldību, Pečoru rajona administrāciju un pašvaldības kultūras institūciju „Pečoru rajona kultūras centrs” uzsāka pārrobežu sadarbības projekta nr. ELRI-016 "Kultūras un radošo industriju centru attīstību Räpinā, Viļakā un Pečoros" īstenošanu. Lai izvērtētu pirmajos septiņos mēnešos paveikto, 9.augustā Pečoros, Krievijā, Viļakas novada domes pārstāvji piedalījās projekta darba grupas apspriedē un starptautiskā konferencē „Saglabāšanas un pieejamības īpatnības nemateriālajā kultūras mantojumā pierobežas teritorijās Krievijā, Igaunijā un Latvijā”.

Pečoru rajona administrācija ir uzsākusi darbu pie radošu industriju ēkas rekonstrukcijas. Veicot rekonstrukcijas darbus, ir paredzēts saglabāt ēkas kultūrvēsturiskās vērtības, tāpēc būvnieki sākotnēji daudz laika veltīja, lai izpētītu ēkas vēsturi un tās būvēšanas īpatnības. Krievijas partneri ēkas rekonstrukciju ir sadalījuši divās kārtās. Pirmā kārta noslēgsies šogad, otrā kārta nākamgad.

Konferencē ar ziņojumiem piedalījās Latvijas, Igaunijas un Krievijas kultūras un izglītības iestāžu vadītāji un speciālisti. Pečoru pilsētas un rajona iestāžu vadītāji iepazīstināja kā nemateriālo kultūras mantojumu saglabā un nodot nākamajām paaudzēm Pečoru rajonā, piemēram, veidojot kultūrvēstures datu bāzes, bibliotēkas fondus, realizējot pārrobežu projektus, organizējot meistardarbnīcas bērniem un jauniešiem. Ieskatu kā saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu Igaunijā caur personīgo pieredzi pastāstīja Räpinas akadēmijas lektors. „Svarīga ir paaudžu pārmantojamība. Ja neziniet savu vēsturi, tad tā valsts, novads Jums būs svešs. Zināšanas par savām saknēm ir pamats valsts saglabāšanā. Igaunijā tiek ieguldīti lieli finanšu un laika resursi, lai mantojuma saglabāšana kļūtu par ikdienu. Folklora ir jāmāca no bērnudārza vecuma, ļaujot bērniem pašiem aktīvi piedalīties tradīciju pasākumos un apgūt dažādas prasmes. Sargājiet cilvēkus, kuri Jums māca kā saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu,” tā pieredzē dalījās igauņu lektors Haimars Soks.

Viena no pārrobežu sadarbības projekta aktivitātēm Pečoru rajonā, Krievijā, bija nemateriālā kultūras mantojuma ekspedīcijas. Šajā aktivitātē iesaistīja jauniešus, kuru uzdevums bija doties pie teicējām, folkloras dziedātājām, dažādu amatu meistariem. Sākotnēji jaunieši nesaprata, ko no viņiem grib un kas viņiem īsti jādara. Apmeklējot dzīves pieredzes bagātos cilvēkus, jaunieši aizrāvās ar uzticēto uzdevumu, tā rezultātā tapa dokumentāla filma par cilvēkiem, kuri saglabā un ir gatavi mācīt jaunākajām paaudzēm nemateriālo kultūras mantojumu. Dokumentālajā filmā iepazīstamies ar māsām dziedātājām, rokdarbniecēm, koka meistariem un daudziem citiem seno amatu zinātājiem.

Konferencē Latviju pārstāvēja Balvu centrālās bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule, kura bija sagatavojusi ziņojumu par „Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu Ziemeļlatgalē 20.gs. beigās un 21.gs. sākumā”. R.Cibule izskaidroja teritoriāli administratīvās reformas ietekmi nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Atzinīgi novērtēja jauno novadu darbu, uzsvēra, ka Ziemeļlatgales austrumu robeža (t.sk. Viļakas novads, Briežuciema pagasts, Baltinavas novads) ir zelta stīga, kur koncentrēti saglabā nemateriālo kultūras mantojumu, dziedot folkloras kopās, etnogrāfiskajos ansambļos, kā arī realizējot projektus, lai dotu iespēju meistardarbnīcās jaunākajām paaudzēm apgūt dziedāšanu, dejošanu un senās amatu prasmes.

Profesors Jurijs Kapustins no Sanktpēterburgas konferences rezultātus rezumēja īsi un kodolīgi: „katram ir jābūt atbildīgam par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu savā sētā, novadā, valstī; svarīgi ir tradīcijas mācīt bērnudārzā; galvenais ir mīlestība pret tradīcijām, kultūru, etniskajām saknēm un mīlestība pret darbu, ko dariet, lai saglabātu nemateriālo kultūras mantojumu”.

Viļakas novada pārstāvji darba vizīti turpināja arī 10.augustā, kad piedalījās Pečoru pilsētas svētkos, kas sākās ar aizlūguma dievkalpojumu, dalībnieku gājienu cauri vecpilsētai, svētku koncertu, kurā piedalījās kolektīvi no Latvijas, Igaunijas, Krievijas un Baltkrievijas, tirdziņu, atrakcijām bērniem un noslēdzās ar popmūzikas šovu. Liels prieks, ka lieliski svētku koncertē dejoja Šķilbēnu kultūras nama jauniešu deju kolektīvs „Bitīt matos”. Pasākuma vadītāja atzina, ka Viļakas novads svētkos piedalās ne pirmo reizi, bet ar katru reizi piedalās arvien labāki un labāki kolektīvi. Koncerta apmeklētāji pēc kolektīva „Bitīt matos” uzstāšanās sauca malači, malači un atzina, ka labprāt noskatītos vēl kādas dejas atraktīvo, smaidīgo un jestro jauniešu izpildījumā.

Viļakas novada domes delegācijas vadītājs – priekšsēdētāja vietnieks Alberts Draviņš pateicās Pečoru rajona administrācijai par viesmīlīgo uzņemšanu, izteica gandarījumu par sadarbību pāri robežām un cer, ka veiksmīgi uzsāktā sadarbība turpināsies arī nākotnē.


Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne

Vairāk informāciju par pārrobežu sadarbības programmu, skatīt,
programmas tīmekļa vietnē: http://www.estlatrus.eu un EuropeAid sadarbības oficiālajā tīmekļa vietnē: http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm.
Informācija par projektu programmas tīmekļa vietnē: http://www.estlatrus.eu/uploaded_files/SIGNED%20PROJECTS/Portfolio_016_FIN.pdf

13.08.2012
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raivis, Raivo, Maksis
Īsās ziņas
Pasvaldību vēlēšanu dienā kursēs autobusi vēlētāju nogādāšanai vēlēšanu iecirkņos ...
Viļakas novada domes deputātu kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
6. jūnijā plkst. 13:00 Viļakas novada domes zālē sanāksme par par grants ceļu pārbūvei prioritāro ceļu saraksta apstiprināšanu pa pagastiem saskaņā ar projektu......
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...