Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pečoros izvērtē pārrobežu sadarbības projekta gaitu

Augusta sākumā aprit 7 mēneši kopš Viļakas novada dome sadarbībā ar partneriem Räpinas pašvaldību, Pečoru rajona administrāciju un pašvaldības kultūras institūciju „Pečoru rajona kultūras centrs” uzsāka pārrobežu sadarbības projekta nr. ELRI-016 "Kultūras un radošo industriju centru attīstību Räpinā, Viļakā un Pečoros" īstenošanu. Lai izvērtētu pirmajos septiņos mēnešos paveikto, 9.augustā Pečoros, Krievijā, Viļakas novada domes pārstāvji piedalījās projekta darba grupas apspriedē un starptautiskā konferencē „Saglabāšanas un pieejamības īpatnības nemateriālajā kultūras mantojumā pierobežas teritorijās Krievijā, Igaunijā un Latvijā”.

Pečoru rajona administrācija ir uzsākusi darbu pie radošu industriju ēkas rekonstrukcijas. Veicot rekonstrukcijas darbus, ir paredzēts saglabāt ēkas kultūrvēsturiskās vērtības, tāpēc būvnieki sākotnēji daudz laika veltīja, lai izpētītu ēkas vēsturi un tās būvēšanas īpatnības. Krievijas partneri ēkas rekonstrukciju ir sadalījuši divās kārtās. Pirmā kārta noslēgsies šogad, otrā kārta nākamgad.

Konferencē ar ziņojumiem piedalījās Latvijas, Igaunijas un Krievijas kultūras un izglītības iestāžu vadītāji un speciālisti. Pečoru pilsētas un rajona iestāžu vadītāji iepazīstināja kā nemateriālo kultūras mantojumu saglabā un nodot nākamajām paaudzēm Pečoru rajonā, piemēram, veidojot kultūrvēstures datu bāzes, bibliotēkas fondus, realizējot pārrobežu projektus, organizējot meistardarbnīcas bērniem un jauniešiem. Ieskatu kā saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu Igaunijā caur personīgo pieredzi pastāstīja Räpinas akadēmijas lektors. „Svarīga ir paaudžu pārmantojamība. Ja neziniet savu vēsturi, tad tā valsts, novads Jums būs svešs. Zināšanas par savām saknēm ir pamats valsts saglabāšanā. Igaunijā tiek ieguldīti lieli finanšu un laika resursi, lai mantojuma saglabāšana kļūtu par ikdienu. Folklora ir jāmāca no bērnudārza vecuma, ļaujot bērniem pašiem aktīvi piedalīties tradīciju pasākumos un apgūt dažādas prasmes. Sargājiet cilvēkus, kuri Jums māca kā saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu,” tā pieredzē dalījās igauņu lektors Haimars Soks.

Viena no pārrobežu sadarbības projekta aktivitātēm Pečoru rajonā, Krievijā, bija nemateriālā kultūras mantojuma ekspedīcijas. Šajā aktivitātē iesaistīja jauniešus, kuru uzdevums bija doties pie teicējām, folkloras dziedātājām, dažādu amatu meistariem. Sākotnēji jaunieši nesaprata, ko no viņiem grib un kas viņiem īsti jādara. Apmeklējot dzīves pieredzes bagātos cilvēkus, jaunieši aizrāvās ar uzticēto uzdevumu, tā rezultātā tapa dokumentāla filma par cilvēkiem, kuri saglabā un ir gatavi mācīt jaunākajām paaudzēm nemateriālo kultūras mantojumu. Dokumentālajā filmā iepazīstamies ar māsām dziedātājām, rokdarbniecēm, koka meistariem un daudziem citiem seno amatu zinātājiem.

Konferencē Latviju pārstāvēja Balvu centrālās bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule, kura bija sagatavojusi ziņojumu par „Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu Ziemeļlatgalē 20.gs. beigās un 21.gs. sākumā”. R.Cibule izskaidroja teritoriāli administratīvās reformas ietekmi nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Atzinīgi novērtēja jauno novadu darbu, uzsvēra, ka Ziemeļlatgales austrumu robeža (t.sk. Viļakas novads, Briežuciema pagasts, Baltinavas novads) ir zelta stīga, kur koncentrēti saglabā nemateriālo kultūras mantojumu, dziedot folkloras kopās, etnogrāfiskajos ansambļos, kā arī realizējot projektus, lai dotu iespēju meistardarbnīcās jaunākajām paaudzēm apgūt dziedāšanu, dejošanu un senās amatu prasmes.

Profesors Jurijs Kapustins no Sanktpēterburgas konferences rezultātus rezumēja īsi un kodolīgi: „katram ir jābūt atbildīgam par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu savā sētā, novadā, valstī; svarīgi ir tradīcijas mācīt bērnudārzā; galvenais ir mīlestība pret tradīcijām, kultūru, etniskajām saknēm un mīlestība pret darbu, ko dariet, lai saglabātu nemateriālo kultūras mantojumu”.

Viļakas novada pārstāvji darba vizīti turpināja arī 10.augustā, kad piedalījās Pečoru pilsētas svētkos, kas sākās ar aizlūguma dievkalpojumu, dalībnieku gājienu cauri vecpilsētai, svētku koncertu, kurā piedalījās kolektīvi no Latvijas, Igaunijas, Krievijas un Baltkrievijas, tirdziņu, atrakcijām bērniem un noslēdzās ar popmūzikas šovu. Liels prieks, ka lieliski svētku koncertē dejoja Šķilbēnu kultūras nama jauniešu deju kolektīvs „Bitīt matos”. Pasākuma vadītāja atzina, ka Viļakas novads svētkos piedalās ne pirmo reizi, bet ar katru reizi piedalās arvien labāki un labāki kolektīvi. Koncerta apmeklētāji pēc kolektīva „Bitīt matos” uzstāšanās sauca malači, malači un atzina, ka labprāt noskatītos vēl kādas dejas atraktīvo, smaidīgo un jestro jauniešu izpildījumā.

Viļakas novada domes delegācijas vadītājs – priekšsēdētāja vietnieks Alberts Draviņš pateicās Pečoru rajona administrācijai par viesmīlīgo uzņemšanu, izteica gandarījumu par sadarbību pāri robežām un cer, ka veiksmīgi uzsāktā sadarbība turpināsies arī nākotnē.


Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne

Vairāk informāciju par pārrobežu sadarbības programmu, skatīt,
programmas tīmekļa vietnē: http://www.estlatrus.eu un EuropeAid sadarbības oficiālajā tīmekļa vietnē: http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm.
Informācija par projektu programmas tīmekļa vietnē: http://www.estlatrus.eu/uploaded_files/SIGNED%20PROJECTS/Portfolio_016_FIN.pdf

13.08.2012
Kalendārs
« Jūlijs 2017 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Cecīlija, Cilda
Īsās ziņas
28. jūlijā plkst. 18:00 Viļakas luterāņu baznīcā koncerts ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
No 30. jūnija līdz 31.jūlijam Inna Rēdmane atvaļinājumā! Pārtikas pakas Viļakas pilsēta varēs saņemt augustā ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
25. jūlija - 25. oktobrim Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā)  1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstāde. ...
30. jūlijā plkst. 12:00 Balkānos notiks tautas skrējiena "Balkanu apļi" 2. kārta ...
4. augustā plkst. 17:00 Medņevas pagasta stadionā starppaudžu sporta svētki ...
5. augustā no plkst. 11:30  ģimeņu sporta spēles Žīguru stadionā ...
5. augustā plkst. 15:00 Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncerts ...
5. augustā pulks. 18:00 Viļakas estrādē dziesmu spēle "Īsa pamācība mīlēšanā" un plkst. 22:00 balle kopā ar Zinti Krakopu ...
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā jūlijā ...