Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiskais folkloras festivāls „BALTICA 2012” ir izskanējis

„Nostaigājot garu, vēsturiskiem un kultūras notikumiem bagātu ceļu, esam nonākuši Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” 25.jubilejas gadā. Latviešu tautas atmiņā „Baltica” vienmēr visdziļāk sakņosies tieši ar 1988.gadā Trešās atmodas laikā pirmoreiz publiski pacelto sarkanbaltsarkano karogu. Priecājamies, ka apaļās jubilejas reizē šie, visā pasaulē pazīstamākie Baltijas valstu tradicionālās kultūras svētki, notika tieši Latvijā, un mums bija tas gods pulcēt ne tikai ap 2000 Latvijas dziedātāju, dejotāju, muzikantu, stāstnieku, amatnieku un meistaru, bet arī tautas tradīciju uzturētājus un kopējus no citām pasaules valstīm.

Vērtējot  folkloras festivāla „Baltica” nozīmību, prātā nāk Dziesmu un deju svētki, kas ir nozīmīgākie Latvijas svētki gan no vēsturiskā viedokļa, gan iesaistīto dalībnieku skaita ziņā. „Baltica” ir kā otrie Dziesmu svētki, kuriem gatavošanās notiek vairāku gadu garumā, lai reizi trijos gados sanāktu kopā un dalītos ar citiem svētku priekā un lepnumā par kopīgām vērtībām.

Tradicionālā kultūra nav tikai tradīciju saglabāšana un nodošana nākamajām paaudzēm. Tas ir brīnišķīgs ikdienas dzīves bagātināšanas veids, kas katram ļauj justies piederīgam savai tautai un tieši pieslēgties tīram enerģijas avotam. Šī gada festivāla tēma bija „Ceļš”. Lai tā ir kā ceļamaize un svētība tālākajai festivāla gaitai uz neaizmirstamu un paliekošu vietu latviešu, lietuviešu un igauņu tradīciju saglabāšanā un uzturēšanā!” Žaneta Jaunzeme-Grende Latvijas Republikas kultūras ministre.

Ceļš pastāvējis paaudžu paaudzēs. Tas vieno mājas un pagastus, novadus un valstis, tautas un nācijas. Dzīves ceļš, kas ved no pirts takas līdz mūža mājām. Tautiņās ejamais ceļš. Karavīra ceļš. Krustceles un izvēle. Ir vajadzīga drosme, lai dotos ceļā, taču divtik grūti ir prast atgriezties mājās, dzimtenē. Arī mūsu novada desmit etnogrāfiskie ansambļi un folkloras kopas devās uz Rīgu un Madonu, lai izdziedātu dažādus ceļa gājumus folkloras festivālā.

Pats pirmais festivāls „Baltica” notika 1987.gadā Lietuvā, Latvija pirmo festivālu piedzīvoja 1988.gadā. Atzīmējot festivāla 25.dzimšanas dienu, 5.jūlijā Lielajā Ģildē notika dzimšanas dienas un svētku atklāšanas koncerts, kurā no mūsu novada piedalījās Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Irina Husare) un Upītes etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Līvija Supe). Šie divi novada kolektīvi bija vieni no tiem, kuri piedalījās tālajā 1988.gada festivālā. Koncertā tika godināti festivāla pirmie koordinatori un organizatori no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

6.jūlijā, kurš agrāk, kurš vēlāk, Rīgā sabrauca pārējie novada ansambļi – folkloras kopa „Atzele” (vadītāja Anna Annuškāne), Upītes jauniešu folkloras kopa (vadītājs Andris Slišāns), folkloras kopa „Egle” (vadītāja Ināra Sokirka), folkloras kopa „Rekavas dzintars” (vadītājs Vilis Cibulis), etnogrāfiskais ansamblis „Abrenīte” (vadītāja Albīna Veina), Medņevas etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Natālija Smuška), Žīguru etnogrāfiskais ansamblis „Mežābele” (vadītāja Valentīna Igoveņa) un Kupravas etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Sandra Andrejeva).

Pēc vadītāju tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu Pils dārzā, kolektīvi dienas garumā pieskandināja Rīgu gan Vērmaņdārzā uz trīs skatuvēm, gan Rīgas priekšpilsētās – Imantā, Pļavniekos, Šmerlī, Botānisajā darzā.

Medņevas sievas un Upītes jaunieši piedziedāja un piedejoja kinoteātra Splendid Palace zāli festivāla Baltica 2012 Dižkoncertā, kuru varēja noskatīties Latvijas televīzijas 1.programmā 8.jūlija vakarā.

Ļoti interesants un savāds bija teicēju koncerts „Ceļu gāju, daudz redzēju”. Uz šo koncertu tika uzaicināti dziesmu teicēji un dažādu instrumentu spēlmaņi gan no Latvijas malu maliņām, gan arī ārvalstu viesi. No mūsu puses piedalījās: cītarkokles spēlētājs Jānis Ločmelis (Medņeva) un teicēja Natālija Smuška (Medņeva).

Vakarpusē Vērmaņdārzs izskatījās pēc bišu stropa, jo visi festivāla dalībnieki ar lāpām un ziediem rokās pulcējās gājienam. Gājiens iesākās Vēmaņdārzā, virzījās garām Brīvības piemineklim, Rātslaukumam, pāri Akmens tiltam uz AB dambi. AB dambī dalībniekus uzrunāja kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende,  festivāla producents Andris Kapusts. Visi festivāla dalībnieki vienojās kopīgās dziesmās un izjuta vienotības sajūtu.

7.jūlijs turpinājās ar Rīgas dienu, kad visa Rīga tika pieskandināta un piedejota ar folkloras dziesmām un dančiem.

Savukārt, 9.jūlijā visi devāmies uz Madonu, kur notika festivāla noslēgums. Dienas gaitā pieskandinājām Madonas skvēru, Mīlestības graviņas un ielas ar dziesmām un dejām. Visi interesenti varēja noskatīties ārvalstu grupu koncertu Madonas Kultūras namā. Bet vakarā visi ceļi veda uz Madonas estrādi – noslēguma koncertu. Noslēguma koncertā mūsu novadu pārstāvēja etnogrāfiskais ansamblis „Abrenīte” un Upītes jauniešu folkloras kopa.

Paldies visiem ansambļu vadītājiem, kolektīvu dalībniekiem, šoferīšiem – Andrim Mežalam, Jānim Mežalam, Eināram Mieriņam, Zigfrīdam Strapcānam, Jurim Loginam, Dainim Bukšam, par kopā pavadītajām dienām, jaukajiem brīžiem un svētku sajūtu.

Un dzīvojot ikdienā novērtēsim tos, kuri ir mums blakus, tos, kuri saglabā un nodot tālāk jaunajai paaudzei nemateriālo kultūras mantojumu.

Kultūras metodiķe Sandra Ločmele

11.07.2012
Kalendārs
« Jūnijs 2018 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Madis, Alberts
Īsās ziņas
21.jūnijā Viļakas pilsētas stadionā Starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2018" Noslēguma pasākums ...
22.jūnijā plkst.21.00 Vasaras saulgrieži Upītē ...
Viļakas novada amatiermākslas kolektīvi Dziesmu un deju svētkos no 30. jūnija līdz 8.jūlijam Rīgā ...
Viļakas novada atklātais pludmales čempionāts no 17.jūnija līdz 15.jūlijam. Čempionāta 2018 Nolikums ...
Kapusvētki Viļakas, Kupravas un Liepnas Romas katoļu draudžu kapsētās un Baltinavas un Šķilbēnu draudžu kapsētās ...
Viļakas novada pašvaldības autoceļu vai to posmu saraksts ar uzturēšanas klasēm 2018.gada vasaras sezonai no 2018.gada 1.aprīļa līdz 2018.gada 31.oktobrim. ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Skolēnu autobusa kustības grafiks jaunajam mācību gadam 2017/2018 ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...
Kad pie mājas jāizvieto valsts karogs? ...