Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiskais folkloras festivāls „BALTICA 2012” ir izskanējis

„Nostaigājot garu, vēsturiskiem un kultūras notikumiem bagātu ceļu, esam nonākuši Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” 25.jubilejas gadā. Latviešu tautas atmiņā „Baltica” vienmēr visdziļāk sakņosies tieši ar 1988.gadā Trešās atmodas laikā pirmoreiz publiski pacelto sarkanbaltsarkano karogu. Priecājamies, ka apaļās jubilejas reizē šie, visā pasaulē pazīstamākie Baltijas valstu tradicionālās kultūras svētki, notika tieši Latvijā, un mums bija tas gods pulcēt ne tikai ap 2000 Latvijas dziedātāju, dejotāju, muzikantu, stāstnieku, amatnieku un meistaru, bet arī tautas tradīciju uzturētājus un kopējus no citām pasaules valstīm.

Vērtējot  folkloras festivāla „Baltica” nozīmību, prātā nāk Dziesmu un deju svētki, kas ir nozīmīgākie Latvijas svētki gan no vēsturiskā viedokļa, gan iesaistīto dalībnieku skaita ziņā. „Baltica” ir kā otrie Dziesmu svētki, kuriem gatavošanās notiek vairāku gadu garumā, lai reizi trijos gados sanāktu kopā un dalītos ar citiem svētku priekā un lepnumā par kopīgām vērtībām.

Tradicionālā kultūra nav tikai tradīciju saglabāšana un nodošana nākamajām paaudzēm. Tas ir brīnišķīgs ikdienas dzīves bagātināšanas veids, kas katram ļauj justies piederīgam savai tautai un tieši pieslēgties tīram enerģijas avotam. Šī gada festivāla tēma bija „Ceļš”. Lai tā ir kā ceļamaize un svētība tālākajai festivāla gaitai uz neaizmirstamu un paliekošu vietu latviešu, lietuviešu un igauņu tradīciju saglabāšanā un uzturēšanā!” Žaneta Jaunzeme-Grende Latvijas Republikas kultūras ministre.

Ceļš pastāvējis paaudžu paaudzēs. Tas vieno mājas un pagastus, novadus un valstis, tautas un nācijas. Dzīves ceļš, kas ved no pirts takas līdz mūža mājām. Tautiņās ejamais ceļš. Karavīra ceļš. Krustceles un izvēle. Ir vajadzīga drosme, lai dotos ceļā, taču divtik grūti ir prast atgriezties mājās, dzimtenē. Arī mūsu novada desmit etnogrāfiskie ansambļi un folkloras kopas devās uz Rīgu un Madonu, lai izdziedātu dažādus ceļa gājumus folkloras festivālā.

Pats pirmais festivāls „Baltica” notika 1987.gadā Lietuvā, Latvija pirmo festivālu piedzīvoja 1988.gadā. Atzīmējot festivāla 25.dzimšanas dienu, 5.jūlijā Lielajā Ģildē notika dzimšanas dienas un svētku atklāšanas koncerts, kurā no mūsu novada piedalījās Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Irina Husare) un Upītes etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Līvija Supe). Šie divi novada kolektīvi bija vieni no tiem, kuri piedalījās tālajā 1988.gada festivālā. Koncertā tika godināti festivāla pirmie koordinatori un organizatori no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

6.jūlijā, kurš agrāk, kurš vēlāk, Rīgā sabrauca pārējie novada ansambļi – folkloras kopa „Atzele” (vadītāja Anna Annuškāne), Upītes jauniešu folkloras kopa (vadītājs Andris Slišāns), folkloras kopa „Egle” (vadītāja Ināra Sokirka), folkloras kopa „Rekavas dzintars” (vadītājs Vilis Cibulis), etnogrāfiskais ansamblis „Abrenīte” (vadītāja Albīna Veina), Medņevas etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Natālija Smuška), Žīguru etnogrāfiskais ansamblis „Mežābele” (vadītāja Valentīna Igoveņa) un Kupravas etnogrāfiskais ansamblis (vadītāja Sandra Andrejeva).

Pēc vadītāju tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu Pils dārzā, kolektīvi dienas garumā pieskandināja Rīgu gan Vērmaņdārzā uz trīs skatuvēm, gan Rīgas priekšpilsētās – Imantā, Pļavniekos, Šmerlī, Botānisajā darzā.

Medņevas sievas un Upītes jaunieši piedziedāja un piedejoja kinoteātra Splendid Palace zāli festivāla Baltica 2012 Dižkoncertā, kuru varēja noskatīties Latvijas televīzijas 1.programmā 8.jūlija vakarā.

Ļoti interesants un savāds bija teicēju koncerts „Ceļu gāju, daudz redzēju”. Uz šo koncertu tika uzaicināti dziesmu teicēji un dažādu instrumentu spēlmaņi gan no Latvijas malu maliņām, gan arī ārvalstu viesi. No mūsu puses piedalījās: cītarkokles spēlētājs Jānis Ločmelis (Medņeva) un teicēja Natālija Smuška (Medņeva).

Vakarpusē Vērmaņdārzs izskatījās pēc bišu stropa, jo visi festivāla dalībnieki ar lāpām un ziediem rokās pulcējās gājienam. Gājiens iesākās Vēmaņdārzā, virzījās garām Brīvības piemineklim, Rātslaukumam, pāri Akmens tiltam uz AB dambi. AB dambī dalībniekus uzrunāja kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende,  festivāla producents Andris Kapusts. Visi festivāla dalībnieki vienojās kopīgās dziesmās un izjuta vienotības sajūtu.

7.jūlijs turpinājās ar Rīgas dienu, kad visa Rīga tika pieskandināta un piedejota ar folkloras dziesmām un dančiem.

Savukārt, 9.jūlijā visi devāmies uz Madonu, kur notika festivāla noslēgums. Dienas gaitā pieskandinājām Madonas skvēru, Mīlestības graviņas un ielas ar dziesmām un dejām. Visi interesenti varēja noskatīties ārvalstu grupu koncertu Madonas Kultūras namā. Bet vakarā visi ceļi veda uz Madonas estrādi – noslēguma koncertu. Noslēguma koncertā mūsu novadu pārstāvēja etnogrāfiskais ansamblis „Abrenīte” un Upītes jauniešu folkloras kopa.

Paldies visiem ansambļu vadītājiem, kolektīvu dalībniekiem, šoferīšiem – Andrim Mežalam, Jānim Mežalam, Eināram Mieriņam, Zigfrīdam Strapcānam, Jurim Loginam, Dainim Bukšam, par kopā pavadītajām dienām, jaukajiem brīžiem un svētku sajūtu.

Un dzīvojot ikdienā novērtēsim tos, kuri ir mums blakus, tos, kuri saglabā un nodot tālāk jaunajai paaudzei nemateriālo kultūras mantojumu.

Kultūras metodiķe Sandra Ločmele

11.07.2012
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Rūsiņš, Sandris, Alīna
Īsās ziņas
Par darba laikiem un brīvdienām maijā ...
26. aprīlī plkst. 11:40 Viļakas pamatskolā tikšanās ar dzejnieci, bērnu literatūras autori Inesi Zanderi ...
26. aprīlī pirmo reizi Gulbenē notiks biznesa uzsācēju gadatirgus ...
27. aprīlī plkst. 12:00 Viļakas novada bibliotēkā tikšanās ar dzejnieku, rakstnieku un žurnālistu Māri Runguli ...
27. aprīlī plkst. 13:30 Medņevas Tautas namā tikšanās ar rakstnieku Māri Runguli ...
28. aprīlī plkst. 11:00 Kultūras centrā "Rekova" skolu vokālo ansambļu un koru koncerts "Laimīgā zeme" ...
28. aprīlī plkst. 11:30 Viļakas novada muzejā māla apstrādes meistardarbnīca ...
28. aprīlī plkst. 14:00 Viļakas novada bibliotēkas Izstāžu zālē Dzintara Dvinska grāmatas "Tepenīcas ciems un iedzīvotāji" atvēršanas svētki ...
28. aprīlī plkst. 18:00 Viļakas Romas katoļu baznīcā “Abrenītes” un “Suitu sievu” garīgo un laicīgo dziesmu koncerts ...
28. aprelī plkst. 20:00 Upītes Tautas nomā eisfilmys "Pyrmī osni" 2. serejis "Lauleibys" pyrmizruode ...
29. aprīlī plkst. 11:00 Viļakas Kultūras namā Viļakas novada mazo vokālistu konkurss “Cālis 2017” ...
2. maijā plkst. 11:00 Medņevas Tautas namā tikšanās ar rakstnieci Eviju Gulbi ...
4. maijā Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana ar akciju "Apskauj Latviju" Viļakas novadā ...
7. maijā plkst. 14:00 Kultūras centrā "Rekova" Mandolīnu orķestra koncerts ...
12. maijā plkst. 10:00 Balvos seminārs – akcija uzņēmējiem un darba meklētājiem ...
10. un 31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
18. maijā pie Viļakas novada domes mobilais mamogrāfs ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...