Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Saimniekojot mežā, nepieciešama vīzija par meža attīstību un nākotni

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa „Sakoptākais mežs” žūrija aizvadījusi pirmo meža īpašumu vērtēšanas izbraukumu, vērtējot divus meža īpašumus Kurzemē. Otrais žūrijas izbraukums notiks jau šonedēļ – 15. augustā, kad pārstāvji dosies uz Latgali.

Kurzemē žūrija apskatīja divus meža īpašumus, kur katrā izmantotas dažādas meža apsaimniekošanas metodes. Ilgas Sedliņas apsaimniekotajā mežā, kura kopējā platība ir 38 hektāri, liela uzmanība pievērsta tieši priežu jaunaudzēm. Lai savu īpašumu apsaimniekotu pēc iespējas prasmīgāk, saimniece regulāri apmeklē dažādus seminārus un apmācības. Saimniekošana savā mežā Ilgai ir sapnis no bērnības. Kaut gan dzīves pirmo pusi sanācis strādāt pavisam citā nozarē, deviņdesmito gadu sākumā tika uzsākts darbs pie mantotā meža apsaimniekošanas. Kā stāsta pati saimniece, viss mežā darīts pašu rokām un ar mērķi izveidot ko tādu, ko pēc tam atstāt arī nākamajām paaudzēm.

Savukārt SIA Latmeži īpašnieki Dzintars Dembovskis un Andis Dūniņš Tukuma novadā ir divi draugi, kas 2005. gadā nolēma kopā dibināt uzņēmumu. Pašlaik uzņēmuma īpašumā ir jau 800 hektāri meža. Iegādājoties jaunu īpašumu, saimnieki vienmēr sāk ar tā kopšanu. Tas tiek iztīrīts un sakārtots, lai pēc tam to var apsaimniekot efektīvāk. Īpašumu apsaimniekošanā galvenokārt tiek izmantota pašu iegūtā pieredze, taču saimnieki regulāri dodas arī uz dažādiem semināriem un apmācībām. Uzņēmuma īpašnieki atzīst, ka saimniekojot nepieciešama vīzija par meža attīstību un nākotni. Ir jāspēj paredzēt, kas mežam būs vajadzīgs vai kāds tas veidosies pēc pieciem vai desmit gadiem.

„No abiem Kurzemē apskatītajiem īpašumiem ir redzams, ka meža apsaimniekošanā ir svarīgi turpināt izglītoties. Abu īpašumu saimnieki regulāri apmeklē seminārus un apmācības, lai iegūtu jaunas zināšanas un pieredzi. Taču liela vērtība ir arī pašu saimnieku ikdienā iegūtajai pieredzei un idejām savu mežu apsaimniekošanā. No īpašniekiem izskanēja tas, ka viņi jau intuitīvi jūt, kas mežam ir nepieciešams un ko vēl vajag darīt, lai mežs turpinātu augt. Tieši tas, manuprāt, meža apsaimniekotājiem ir ļoti svarīgi – saprast, ko vēl nepieciešams izdarīt, lai savu mežu apsaimniekotu pēc iespējas veiksmīgāk,” stāsta Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe.

Konkursa „Sakoptākais mežs” žūriju pārstāv LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departaments meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.

Konkursa otrajā kārtā žūrijas locekļi dosies vēl divos izbraukumos 15. un 22. augustā, lai apskatītu un novērtētu konkursa dalībnieku meža īpašumus klātienē. Pēc apskates žūrija noteiks, kurš no īpašumiem ir pelnījis „Sakoptākā meža” titulu.

Mediju pārstāvji ir aicināti pievienoties žūrijas izbraukumos, klātienē iepazīstoties ar mežu īpašniekiem, konkursa organizētājiem, kā arī žūrijas pārstāvjiem. Otrais izbraukums notiks 15. augustā. Izbraukuma laikā tiks apskatīti šādi meža īpašumi: „Druvas” Viļakas novadā un „Dzelzsceļnieki” Rēzeknes novadā.

Izbraukumos tiek organizēts kopīgs transports no Rīgas. Izbraukšana paredzēta plkst. 07.00 no Skaistkalnes ielas 1, Rīgā. Par transporta iespējām un papildu informāciju lūdzam sazināties pa tel. 26612153 vai e-pastu zane@mezaipasnieki.lv.

22. augustā žūrija dosies uz īpašumiem „Vizbuļi” Ērgļu novadā un „Aizvēji” Limbažu novadā.

Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai "Zelta čiekurs" nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu".

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://bit.ly/2K1TnbK.

Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Konkursa informatīvais sadarbības partneris ir portāls La.lv.

Papildu informācija:

Zane Ieviņa
Latvijas Meža īpašnieku biedrības organizētā konkursa „Sakoptākais mežs”
Projektu vadītāja
Tālr.nr. 2 6612153
E-pasts: zane@mezaipasnieki.lv

13.08.2019
Kalendārs
« Oktobris 2019 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Hedviga, Helvijs, Eda
Īsās ziņas
Vokālo ansambļu sadziedāšanās svētki Medņevas Tautas namā 19.oktobrī plkst.18:00. ...
Ložu šaušanas sacensības notiks 2019.gada 1-2 novembrī Viļakā, Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē Pils ielā 11a. Sacensību sākums 1.novembrī plkst.18:00, 2.novembrī......
Rudens talka 19.oktobrī ...
3.novembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā notiks Sv.Mise par Krustacelma ciema mirušajiem. ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” 2019.gada 11.oktobrī izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 7.kārtu Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam. ...
SIA LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs šā gada 18.oktobrī plkst. 11:00 apmeklēt bezmaksas informatīvo semināru “Lauku attīstības programmas aktuālie pasākumi......
LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs apmeklēt informatīvo semināru “IEPAZĪSTI PERMAKULTŪRU - gudru un ilgtspējīgu saimniekošanu” , kurš tiek organizēts Valsts Lauku tīkla......
18.oktobrī plkst. no 14.00 līdz 16.00 Kultūras centrā Rekova Bērnu ballīte ...
21.oktobrī plkst.10.00 Viļakas kultūras namā Liliputu cirks. Ieeja EUR 3.00 ...
Svecīšu vakari ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
13.novembrī Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) 10.00-17.00 Mobilā diagnostika ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...