Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Latgales reģiona bērni ar funkcionāliem traucējumiem saņem sabiedrībā balstītos sociālos pakalpojumus

Lai palielinātu ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietās personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuri dzīvo ģimenēs, Latgales plānošanas reģions (LPR) līdz 2023. gada beigām realizē Eiropas Sociālais fonda projektu “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā (DI)”.

Latvijas sabiedrībā joprojām dominē uzskats, ka aprūpei jānotiek institūcijās, ka cilvēkiem ar veselības traucējumiem nav tiesību izvēlēties, kur dzīvot, ar ko dalīt privāto telpu un, kā pavadīt savu laiku, viņi ir mākslīgi izolēti un šķirti no sabiedrības. Savukārt bērni, auguši ilgstošās aprūpes iestādēs, nezina, ko nozīmē ģimene un ikdienas norises, un reālā dzīve viņus pārsteidz nesagatavotus.

Šis grūti izrunājamais vārds – deinstitucionalizācija sevī slēpj labus plānus un darbus, no kuriem galvenais – parūpēties par to, lai dzīvotu mājās vai ģimeniskā vidē varētu pēc iespējas vairāk bērnu un cilvēku ar veselības traucējumiem.

2018. gads ir bijis izaicinājumu un darba pilns Latgales deinstitucionalizācijas projekta komandai un sadarbības partneriem, taču paveiktie līdzšinējie darbi jau 163 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FT) un 46 to likumiskiem pārstāvjiem ir sagādājuši neizmērāmu prieku un ieguvumu viņu veselībai.

2018. gadā noslēdzās projektā iesaistīto 402 Latgales reģiona bērnu ar FT izvērtēšana un individuālo atbalsta plānu sagatavošana. Daļa no pašvaldībām jau šobrīd ir aktīvi uzsākusi sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu (SBSP) sniegšanu projektā iesaistītajiem pašvaldību iedzīvotājiem gan bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, gan to likumiskajiem pārstāvjiem.

Šīm mērķgrupām līdz šim visaktīvākās sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu sniedzējas ir bijušas Rēzeknes un Daugavpils pilsētas, kā arī Ludzas, Viļānu, Rēzeknes un Daugavpils novadu pašvaldības (skat. tabulu zemāk).

Saņemtie pakalpojumi un izvēlētie pakalpojuma sniedzēji ir ļoti dažādi, jo tie ir atbilstoši katra bērna individuālajām vajadzībām (katrs var saņemt ne vairāk kā 40 dažādu pakalpojumu sniegšanas reizes). Kā liecina apkopotie dati, no 163 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem Latgalē saņēmuši tādus sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumus kā fizioterapija, masāža un reitterapija, taču, pakalpojumu klāstam paplašinoties, saņemta arī kanisterapija, audio logopēda pakalpojumi, smilšu terapija u.c.

Pieprasīti ir arī “atelpas brīža” un “aprūpes” pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem izsniegts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Lai saņemtu abus šos pakalpojumus, nav nepieciešama bērna izvērtēšana un individuālā atbalsta plāna sastādīšana.

Projekts piedāvā atbalstu arī bērnu ar funkcionāliem traucējumu vecākiem - līdz divdesmit pakalpojuma reizēm. Šo atbalstu 2018. gadā ir izmantojuši sešu pašvaldību 46 bērnu ar FT likumiskie pārstāvji, apmeklējot gan fizioterapeita individuālās nodarbības, masāžas, gan psihologa konsultācijas u.c.

Bērnu ar FT un viņu likumisko pārstāvju skaits (unikālas personas) kas (uz 05.03.2019 ) saņēmušas SBSP

Pašvaldība

Bērni ar FT

Bērnu ar FT likumiskie pārstāvji

Kopā unikālas personas

Rēzekne

48

7

55

Ludzas novads

20

18

38

Viļānu novads

14

6

20

Daugavpils novads

19

0

19

Viļakas novads

10

8

18

Daugavpils

17

0

17

Rēzeknes novads

14

0

14

Kārsavas novads

4

5

9

Krāslavas novads

4

2

6

Balvu novads

4

0

4

Ilūkstes novads

4

0

4

Rugāju novads

4

0

4

Riebiņu novads

1

0

1

Aglonas novads

0

0

0

Baltinavas novads

0

0

0

Dagdas novads

0

0

0

Preiļu novads

0

0

0

Vārkavas novads

0

0

0

Zilupes novads

0

0

0

Kopā

163

46

209

Patiesā deinstitucionalizācija sākas ikviena sirdī un domāšanā!

Vairāk informācijas: Ināra Krūtkrāmele, Latgales deinstitucionalizācijas projekta vadītāja, e-pasts: inara.krutkramele@lpr.gov.lv.

Informāciju sagatavoja: Oskars Zuģickis, LPR DI projekta sabiedrisko attiecību specialists, e-pasts: oskars.zugickis@lpr.gov.lv.

07.03.2019
Kalendārs
« Marts 2019 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Māra, Marita, Mārīte
Īsās ziņas
25.martā Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena: plkst.10.15 Ziedu nolikšana Vecumu stacijā; plkst.11:00 Atceres pasākums Viļakas kultūras namā. ...
30.martā notiks auto tūrisma sacensības "Ekspedīcija 2019" Sacensību nolikums Pieteikšanās anketa ...
Viļakas novada bibliotēkā skatāma novadpētnieka Dzintara Dvinska vēsturisko foto izstāde ...
Kultūras un radošo industriju centrā starptautiska izstāde "Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture" ...
Viļakas novada pašvaldības autoceļu un to posmu saraksts ar uzturēšanās klasēm ziemas sezonai.Viļakas novada domes 2017.gada 28.septembra sēdes lēmums Nr. 473 (prot.Nr.17,9.&). ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...