Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vēsturiskā ekspedīcija “Kara pēdas Viļakas novadā”

Lai izzinātu sava novada vēsturi un cilvēku likteņstāstus Pirmā pasaules kara, Brīvības cīņu un Otrā pasaules kara laikā, 25.septembrī ESF projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” (projekts Nr. 8.3.2.2/16/I/001) ietvaros mūsu novadā 9.klašu skolēniem tika noorganizēts pasākums – vēsturiska ekspedīcija “Kara pēdas Viļakas novadā”.

Izzinošā ekspedīcija sākās pie Žīguru dzelzceļa stacijas. Novada 9.klašu skolēni ieklausījās novadpētnieces Marutas Brokānes stāstījumā par Brīvības cīņām 1920.g. Žīguru apkārtnē – Katlešos, kur atbrīvošanas operācijā piedalījās 8.Daugavpils pulks. Novadpētniece pastāstīja par divu dzelzceļu (platsliežu un šaursliežu)  un dzelzceļa stacijas būvi 20.gs. pirmajā pusē, kā arī par dzelzceļa nozīmi kara laikā.  M.Brokāne izstāstīja arī par 1941.g. un 1949.g.  deportācijām, kad izsūtījumā uz Sibīriju un Tālajiem Austrumiem nebūtībā aizveda cilvēkus no Žīguru stacijas. Vēl skolēni iepazinās ar partizānu darbību Žīguru apkārtnes mežos Otrā pasaules kara gados.

Tālāk mūsu ceļš veda uz Vecumu lidlauku, kurā no 1944.gada marta līdz maijam bija stacionētas Latviešu 12.Nakts kaujas grupas eskadriļas. Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa pastāstīja par vācu un latviešu lidotāju sagatavošanu, vienību darbību Vecumu lidlaukā.

Netālu no Viļakas – Jaškovā atrodas Brālu kapi un piemineklis ar uzrakstu ''Viļakas laukos kritušie Latvijas atbrīvotāji''. Viļakas novada muzeja darbiniece Marija Boldāne pastāstīja, ka 1923.gada 18.novembrī tika ielikts pamatakmens kritušo karavīru piemiņas vietā. Pieminekli uzbūvēja par tautas ziedojumiem. 1929.gada 3.novembrī Viļakas laukos kritušos karavīrus  pārveda un pārapbedīja topošajos Brāļu kapos. Pēc tēlnieka Kārļa Zemdegas meta veidoto pieminekli atklāja 1935.gada 22.septembrī.

Savukārt ebreju holokausta upuru piemiņas vietā Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa iepazīstināja ar traģiskajiem 1941.gada 11.augusta notikumiem, kad tika nogalināti praktiski visi (vairāki simti) Viļakas ebreji. Mūsdienās nogalināto ebreju piemiņai ir izveidoti holokausta upuru kapi.

Viļakā piestājām pie Piemiņas vietas nacionālajiem partizāniem blakus Viļakas katoļu baznīcai. Šajā vietā savulaik čekisti cilvēku iebiedēšanai bija novietojuši noslepkavoto nacionālo partizāņu līķus. Piemiņas vietu veido divas stūrī sakļautas betona sienas, starp kurām novietots laukakmens ar iecirstu krustu un vārdiem: „Tava tauta nezudīs, kad tu iesi mirt par tautu”. Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa pastāstīja, kā veidojās nacionālo partizānu kustība Viļakas apkārtnē, par vienu no lielākajām partizānu apmetnes vietām Baltijā - Stompaku purvu, kā arī par Stompaku kauju.

Dodoties no Viļakas uz Viduču pamatskolu, piestājām pie Brontu ceļa. Te Viļakas novada muzeja darbiniece Marija Boldāne stāstīja, ka Otrā pasaules kara laikā gar visu ceļa Viļaka – Rači - Bahmatova - Semenova malu līdz pat Kvintei vācieši bija izveidojuši munīcijas noliktavas. Bet Brontu ciemā bija gūstekņu nometne, kur tika turēti vācu gūstā nokļuvušie krievu karavīri-gūstekņi. Brontos bija atklāta tipa nometne  bez iežogojuma, to apsargāja vācu karavīri. Gūstekņi vakaros varēja brīvi pastaigāties - iet ciemos pie vietējiem iedzīvotajiem, kur viņi dabūja paēst, varēja aprunāties, uzzināt, kur atrodas, cik tālu Krievija. Vietējie iedzīvotāji iedeva līdzi gūstekņiem kaut ko arī no pārtikas. Pateicībā gūstekņi atnesa pašu roku darinātās lietas – kastītes, putnu barotavas no tādiem materiāliem, kas bija pieejami nometnē – lupatas, salmi, papīrs, koks. Noteiktā laikā gūstekņiem vajadzēja atgriezties nometnē.

Pēcpusdienā bijām Rekovā. Skvērā pie Rekavas vidusskolas atrodas piemiņas plāksne Latgales partizānu pulka kritušajiem cīnītājiem Latvijas Atbrīvošanas cīņās 1919. – 1920.gados. Te vēstures skolotāja Maruta Brokāne pastāstīja par varonīgajām atbrīvošanas cīņām 1920.gada janvārī Šķilbēnu pagasta teritorijā. Tepat atrodas arī piemineklis nacionālajiem partizāniem, kas veltīts Stompaku meža un citās kauju vietās kritušajiem un čekistu noslepkavotajiem Šķilbēnu apkārtnes nacionālajiem partizāniem. Tad visi kopā devāmies uz Otrā Pasaules karā kritušo padomju karavīru Brāļu kapiem un pie Baltā krusta, kas ir piemiņas vieta netālu dūksnājā apraktajiem kritušajiem 20.gs. 40-to gadu nacionālajiem partizāniem.

Visas dienas garumā apmeklējām daudzas vēstures vietas, kas saistās ar Brīvības cīņām, ar Pirmā un Otrā kara gadiem, - Brāļu kapus, pieminekļus, piemiņas vietas. 9.klases skolēni ieguva daudz jaunas informācijas, kas viņiem noderēs mācību procesā. Tāpat skolēni mācījās kritiski vērtēt vēstures procesus, atrast notikumu cēloņsakarības, kā arī veidoja savu attieksmi pret vēstures notikumiem.

Paldies par interesanto un saturīgo dienu Viļakas novada muzeja darbiniecēm un novada skolu vēstures skolotājiem, kā arī šoferītim Francim!

Projekta koordinatore Maruta Brokāne


 

05.10.2018
Kalendārs
« Oktobris 2019 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Karīna, Gaits
Īsās ziņas
Vokālo ansambļu sadziedāšanās svētki Medņevas Tautas namā 19.oktobrī plkst.18:00. ...
Ložu šaušanas sacensības notiks 2019.gada 1-2 novembrī Viļakā, Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē Pils ielā 11a. Sacensību sākums 1.novembrī plkst.18:00, 2.novembrī......
Rudens talka 19.oktobrī ...
3.novembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā notiks Sv.Mise par Krustacelma ciema mirušajiem. ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” 2019.gada 11.oktobrī izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 7.kārtu Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam. ...
SIA LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs šā gada 18.oktobrī plkst. 11:00 apmeklēt bezmaksas informatīvo semināru “Lauku attīstības programmas aktuālie pasākumi......
LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs apmeklēt informatīvo semināru “IEPAZĪSTI PERMAKULTŪRU - gudru un ilgtspējīgu saimniekošanu” , kurš tiek organizēts Valsts Lauku tīkla......
18.oktobrī plkst. no 14.00 līdz 16.00 Kultūras centrā Rekova Bērnu ballīte ...
21.oktobrī plkst.10.00 Viļakas kultūras namā Liliputu cirks. Ieeja EUR 3.00 ...
Svecīšu vakari ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
13.novembrī Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) 10.00-17.00 Mobilā diagnostika ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...