Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Stiglavas gravas sakopšanas talka

„Daru labu dabai ” iniciatīvas ietvaros, Dabas aizsardzības pārvalde un Pasaules dabas fonds sadarbībā ar Šķilbēnu pagasta pārvaldi 11. septembrī plkst. 10.00 aicināja visus interesentus uz Stiglavas upes kopšanas talku dabas pieminekļa ”Stiglavas atsegumi’ teritorijā (Šķilbēnu pagastā, Viļakas novadā).

Atsaucība bija liela un uz talku bija ieradušies Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģiona pārstāvji no Daugavpils un Rēzeknes, Austrumlatgales virsmežniecības, Balvu mežniecības darbinieki, Šķilbēnu pagasta pārvaldes pārstāvji, kā arī dabas pieminekļa īpašniece un citi brīvprātīgie. Kopā piedalījās 25 talcinieki, kas tika sadalīti trīs brigādēs. Lai gan veicamais darbs bija fiziski smags, toties gandarījums par paveikto bija divtik lielāks.

Talkas laikā Stiglavas upes gultne un dabas taka tika atbrīvota no sakritušajiem kokiem, kuri ar zāģiem tika sazāģēti un sakrauti virs palu līnijas. Talkā arī piedalījās saldūdens biotopu eksperte, kas kontrolēja, lai tiktu sazāģēti pareizie koki, kuri tieši apgrūtināja upes dabīgo tecējumu, kā  arī pastāstīja par aizsargājamiem biotopiem un kopšanas pasākumu nepieciešamību. Kā piemēram darba procesā uzzinājām, ka upē sakritušie koki un bebru dambji veicina plašu pieguļošo teritoriju applūšanu, izskalojot krastu, veidojot jaunus upes tecēšanas ceļus, kā arī veicina bakterioķīmisko piesārņojumu veidošanos un zivju migrācijas ceļu nosprostošanos. Mazās upēs krasta krūmu pārkaru veidošanās pavasara palos var izraisīt aizsprostojumu veidošanos un pastiprinātu aizsērēšanu vasarā, bet ir svarīgi atstāti arī kādu pārkārušos koku, lai nodrošinātu zivju slēptuves un bioloģisko daudzveidību.

Kopā tika sakopts 700 m garš takas posms, kas tagad varēs priecēt ne tikai apmeklētājus, bet arī upes tecējums iegūs pēc iespējas dabīgāku tecējumu, kas ļaus saglabāt pēc iespējas lielāku bioloģisko daudzveidību, ekoloģiskās funkcionalitātes un  ainaviskās vērtības.

Pēc labi padarīta darba tika nodrošinātas gardas pusdienas.

Stiglavas atsegumi (Stiglovas grava) ir ģeoloģiskais dabas piemineklis - īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas izveidota, lai saglabātu augšdevona Ogres svītas smilšakmeņu atsegumus, kas ir viena no retajām vietām pašā Latvijas austrumu daļā. Teritorija atrodas Austrumlatvijas zemienē, Stiglavas (Styglovas) upītes krastos. Stiglava ietek Rikas upītē, bet tā savukārt Kūkovā, kas ir Veļikajas baseina ūdenstece. Stiglavas upes krastos redzamo smilšakmens atsegumu veidošanās meklējama laikos, kad Viļakas novadā viļņojās jūra – pirms aptuveni 375 miljoniem gadu.

Vairāk par iniciatīvu „Daru labu dabai”  lasiet - (www.darudabai.lv).
Paldies visiem, kuri piedalījās un aicinām dabas mīļotājus rudenī apmeklēt Stiglavas gravu!

Tekstu sagatavoja: Tūrisma speciāliste Inese Matisāne
Foto: Inese Matisāne un Lauma Vizule Kahovska17.09.2018
Kalendārs
« Septembris 2019 »
POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
20.septembrī plkst.14.00 Borisovas tautas namā  dzejas un mūzikas pēcpusdiena "Kā kļavlapa rudenī dvēsele mana" kopā ar biedrības "Viļakas Pegazs" literātiem. ...
21.septembrī plkst.19:00 Nemateriālās kultūras mantojuma centrā „Upīte” Upītes Uobeļduorzs ...
29.septembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā Svētā Mise par Kupravas un Susāju pagasta iedzīvotājiem ...
29.septembrī plkst.18.00 Viļakas Kultūras namā notiks komiķa Maksima Trivaškeviča soloizrāde „Humors pa latviski”, kuras ietvaros autors pastāstīs savus svaigākos jokus. ...
2.oktobrī Viļakā, Balvu ielā 5 Mobilā diagnostika ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...