Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

No Pēteriem līdz Annām

Es gribu būt vasaras vidū, kur gurķi un madaras zied,
Kur visi ceļi un takas pretī briedumam iet,
es gribu būt vasaras vidū, kur jūlija naktīs acīs žilbinošs zibens plaiksnī,
Kur noplūktas zemenes vietā pie kāta iemirdzas zvaigzne...

Tieši vasarā mēs sajūtam, kā visa dzīvā radība saņem spēkus, uzplaukst neparastā krāšņumā un dāsni dalās ar mums. Mēs jūtamies vienoti – Daba un Cilvēks. Un šī vienotība dod mums harmoniju.

Latvieši vienmēr tur godā un cieņā senču tradīcijas, ko apgūstam, stiprinām un nododam paaudzēs. Saules gada ritējumā izjūtam pārmaiņas saules un zemes savstarpējā attiecībās, kā arī izdzīvojam norišu ciklu ļaužu dzīvē.

15.jūlijā brīvdabas pasākumā „No Pēteriem līdz Annām” pie Kultūras un radošo industriju centra Viļakas kultūras nama pašdarbnieki pulcināja pilsētniekus, novadniekus un tālākus ciemiņus, lai atcerētos latviešu gadskārtu būtību un nozīmi.

Vasara ir īpašs laiks, kad svētību cilvēkiem un zemei dod trīs Dieva dēli – Jānis, Pēteris un Jēkabs, bet viņu pulciņā rotājas Māras meita – Anna.

Pār visu Latviju jau esam ielīgojuši saulgriežus ar skanīgām dziesmām, krāšņiem vainagiem, lieliem ugunskuriem un citiem nozīmīgiem rituāliem, bet mazāk un pieticīgāk runājam par Pēteri, kuru tautā pazīst kā lapaini. Ar šo dienu saule pagriežas un sāk slīdēt lejup. Dabā ziedu laiks pāriet lapu, ogu un siena laikā. Pēterdiena senču kalendārā iezīmē darbīga laika sākumu lauku sētās. Kad sākas aktīvs siena laiks, apklust pat lakstīgala un nekūko dzeguze.

Turpretī esam pateicīgi Dieva dēlam Jēkabam, kurš dāsni darbojas dārzos un tīrumos, lai mums dotu bagātību klētīs un pagrabos. Citviet Jēkabu godā arī par maizes tēvu, tāpēc pirmo maizes kukulīti kā ziedojumu saimnieks nesa uz rudzu tīrumu.

Lai jaunā maizīte augtu griezdamies un izdotos dārzeņu raža, dziesmas skandināja folkloras kopa „Atzele”, lustīgi dejoja līnijdeju grupa „Ziemeļmeitas” un Eiropas deju kolektīvs „Intriga”.

Kur gan saimnieks var darboties bez saimnieces! Par krietnāko saimnieci tautas ticējumos uzskata Annu. Tā saimnieks Jēkabs gādā par jauno ražu, bet saimniece Anna gādā par maizes cepšanu. Annas dienā tiek rīkots tirgus jeb jaunās ražas atrādīšanas svētki. Arī šī pasākuma apmeklētājus priecēja čaklās saimnieces un saimnieki ar pašmāju labumiem mielastam, amatnieces priecēja ar rotaslietām un sadzīves lietām.

Pēc vasaras saulgriežu svinībām sākas jaunu meitu un puišu ieskatīšanās un cerēšanās laiks, kad tiek slēgtas arī derības, kā latvieši dēvēja saderināšanos. Naskākie precinieki steidzās vest jaunas saimnieces mājās un svinēt kāzas. Par jauno cilvēku attiecībām, mīlestības spēku un patiesiem nolūkiem jautras dziesmas izdziedāja vokālais ansamblis „Cansone” un krievu dziesmu ansamblis „Sudaruška”.

Kā otras pusītes izvēle notiek dzīvē, savā pieredzē dalījās Viļakas kultūras nama dramatiskā kolektīva aktieri viencēlienā „Otra pusīte”.

Dziesma „Šūpoles”, ko izpildīja Zane Auniņa, apliecināja, ka viss harmoniski mainās – gluži kā šūpoles dzīve traucas uz augšu un atkal nes uz leju. Lai kādas sajūtas šūpošanās pavadītu katru no mums, svarīgākais uzdevums  ir šūpolēs noturēties!

Lai vasara visus mūs turpina priecēt ar jauku laiku, lai gūstam pozitīvas emocijas no katra piedzīvota mirkļa!
Paldies Normundam Orlovam par atsaucību pasākuma vadīšanā!

Pasākuma vadītāja I.Lindenberga
17.07.2018
Kalendārs
« Oktobris 2019 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Karīna, Gaits
Īsās ziņas
Vokālo ansambļu sadziedāšanās svētki Medņevas Tautas namā 19.oktobrī plkst.18:00. ...
Ložu šaušanas sacensības notiks 2019.gada 1-2 novembrī Viļakā, Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē Pils ielā 11a. Sacensību sākums 1.novembrī plkst.18:00, 2.novembrī......
Rudens talka 19.oktobrī ...
3.novembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā notiks Sv.Mise par Krustacelma ciema mirušajiem. ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” 2019.gada 11.oktobrī izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 7.kārtu Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam. ...
SIA LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs šā gada 18.oktobrī plkst. 11:00 apmeklēt bezmaksas informatīvo semināru “Lauku attīstības programmas aktuālie pasākumi......
LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs apmeklēt informatīvo semināru “IEPAZĪSTI PERMAKULTŪRU - gudru un ilgtspējīgu saimniekošanu” , kurš tiek organizēts Valsts Lauku tīkla......
18.oktobrī plkst. no 14.00 līdz 16.00 Kultūras centrā Rekova Bērnu ballīte ...
21.oktobrī plkst.10.00 Viļakas kultūras namā Liliputu cirks. Ieeja EUR 3.00 ...
Svecīšu vakari ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
13.novembrī Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) 10.00-17.00 Mobilā diagnostika ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...