Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

No Pēteriem līdz Annām

Es gribu būt vasaras vidū, kur gurķi un madaras zied,
Kur visi ceļi un takas pretī briedumam iet,
es gribu būt vasaras vidū, kur jūlija naktīs acīs žilbinošs zibens plaiksnī,
Kur noplūktas zemenes vietā pie kāta iemirdzas zvaigzne...

Tieši vasarā mēs sajūtam, kā visa dzīvā radība saņem spēkus, uzplaukst neparastā krāšņumā un dāsni dalās ar mums. Mēs jūtamies vienoti – Daba un Cilvēks. Un šī vienotība dod mums harmoniju.

Latvieši vienmēr tur godā un cieņā senču tradīcijas, ko apgūstam, stiprinām un nododam paaudzēs. Saules gada ritējumā izjūtam pārmaiņas saules un zemes savstarpējā attiecībās, kā arī izdzīvojam norišu ciklu ļaužu dzīvē.

15.jūlijā brīvdabas pasākumā „No Pēteriem līdz Annām” pie Kultūras un radošo industriju centra Viļakas kultūras nama pašdarbnieki pulcināja pilsētniekus, novadniekus un tālākus ciemiņus, lai atcerētos latviešu gadskārtu būtību un nozīmi.

Vasara ir īpašs laiks, kad svētību cilvēkiem un zemei dod trīs Dieva dēli – Jānis, Pēteris un Jēkabs, bet viņu pulciņā rotājas Māras meita – Anna.

Pār visu Latviju jau esam ielīgojuši saulgriežus ar skanīgām dziesmām, krāšņiem vainagiem, lieliem ugunskuriem un citiem nozīmīgiem rituāliem, bet mazāk un pieticīgāk runājam par Pēteri, kuru tautā pazīst kā lapaini. Ar šo dienu saule pagriežas un sāk slīdēt lejup. Dabā ziedu laiks pāriet lapu, ogu un siena laikā. Pēterdiena senču kalendārā iezīmē darbīga laika sākumu lauku sētās. Kad sākas aktīvs siena laiks, apklust pat lakstīgala un nekūko dzeguze.

Turpretī esam pateicīgi Dieva dēlam Jēkabam, kurš dāsni darbojas dārzos un tīrumos, lai mums dotu bagātību klētīs un pagrabos. Citviet Jēkabu godā arī par maizes tēvu, tāpēc pirmo maizes kukulīti kā ziedojumu saimnieks nesa uz rudzu tīrumu.

Lai jaunā maizīte augtu griezdamies un izdotos dārzeņu raža, dziesmas skandināja folkloras kopa „Atzele”, lustīgi dejoja līnijdeju grupa „Ziemeļmeitas” un Eiropas deju kolektīvs „Intriga”.

Kur gan saimnieks var darboties bez saimnieces! Par krietnāko saimnieci tautas ticējumos uzskata Annu. Tā saimnieks Jēkabs gādā par jauno ražu, bet saimniece Anna gādā par maizes cepšanu. Annas dienā tiek rīkots tirgus jeb jaunās ražas atrādīšanas svētki. Arī šī pasākuma apmeklētājus priecēja čaklās saimnieces un saimnieki ar pašmāju labumiem mielastam, amatnieces priecēja ar rotaslietām un sadzīves lietām.

Pēc vasaras saulgriežu svinībām sākas jaunu meitu un puišu ieskatīšanās un cerēšanās laiks, kad tiek slēgtas arī derības, kā latvieši dēvēja saderināšanos. Naskākie precinieki steidzās vest jaunas saimnieces mājās un svinēt kāzas. Par jauno cilvēku attiecībām, mīlestības spēku un patiesiem nolūkiem jautras dziesmas izdziedāja vokālais ansamblis „Cansone” un krievu dziesmu ansamblis „Sudaruška”.

Kā otras pusītes izvēle notiek dzīvē, savā pieredzē dalījās Viļakas kultūras nama dramatiskā kolektīva aktieri viencēlienā „Otra pusīte”.

Dziesma „Šūpoles”, ko izpildīja Zane Auniņa, apliecināja, ka viss harmoniski mainās – gluži kā šūpoles dzīve traucas uz augšu un atkal nes uz leju. Lai kādas sajūtas šūpošanās pavadītu katru no mums, svarīgākais uzdevums  ir šūpolēs noturēties!

Lai vasara visus mūs turpina priecēt ar jauku laiku, lai gūstam pozitīvas emocijas no katra piedzīvota mirkļa!
Paldies Normundam Orlovam par atsaucību pasākuma vadīšanā!

Pasākuma vadītāja I.Lindenberga
17.07.2018
Kalendārs
« Aprīlis 2019 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Mirta, Ziedīte
Īsās ziņas
21.aprīlī plkst.11.00 Upītē Lieldienas ...
21.aprīlī Viļakas Kultūras namā plkst.14.30 Lieldienu ZAĶA SVEICIENS un olu kaujas un Annas Dančas komēdija ,,Divi čorti pūra molā'' Salnavas amatierteātra  izpildījumā. Visi......
21.aprīlī pulksten 17.00 Borisovas tautas namā Lieldienu pasākums "Nu atnāca Lieladiena, nu saulīte agri lec...". Piedalās  Viļakas KN etnogrāfiskais ansamblis "Abrenīte", ......
21.aprīlī plkst.20.00 Medņevas tautas namā Lieldienu koncerts, plkst.22.00 Balle, muzicēs grupa „Tranzīts”. Ieeja:līdz 23.00-3.00, pēc 23.00 -  3.50 euro ...
Sakarā ar to, ka uz autotūrisma sacensībām "EKSPEDĪCIJA 2019" pieteicās trīs ekipāžas, pasākums tiek pārcelts uz 04.05.2019. Atkārtota pieteikšanās sacensībām notiek līdz......
11.maijā plkst.19.00 Kultūras centrā "Rekova" Stand-Up komēdija "Humors pa latviski". ...
26.aprīlī pl.22.00 Upītes Tautas namā Latgales dienas balle ...
12.-14.jūlijā Ziemeļlatgales Retro 13 ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...