Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

1941.gada 14.jūnija deportāciju atceroties

2018.gada 14.jūnijā Viļakas novadā notika atceres pasākums, pieminot  vienu no melnākajiem Latvijas vēstures notikumiem. 1941.gada 14.jūnijā no Latvijas tika izsūtīti tūkstošiem cilvēku, kuri neatgriezās, bet to cilvēku dzīves, kuri atgriezās, vairs nekad nebija tādas kā iepriekš. Arestējot izsūtāmos, neminēja nekādus iemeslus, tikai atvēlēja īsu laika sprīdi, kurā vajadzēja sagatavoties garajam ceļam. Dzīvokļus pārmeklēja un aizveda visus ģimenes locekļus – gan zīdaiņus, gan vecus un slimus cilvēkus. Arestētos veda uz dzelzceļa stacijām, kur jau gaidīja aizrestoti preču un lopu vagoni. Tur vīriešus nošķīra no sievietēm un bērniem. Sievietes un bērnus nosūtīja uz kolhoziem Sibīrijā, vīriešus – uz GULAG nāves nometnēm. No  mūsdienu Viļakas novada teritorijas  tika izvesti 42 cilvēki – militārpersonas, pašvaldības un meža darbinieki, skolotāji, dzelzceļa strādnieki u.c.

Viļakas novadā katru gadu notiek deportāciju piemiņas pasākumi. Šogad tika atklāta Piemiņas  plāksne izsūtītajiem un kritušajiem meža darbiniekiem.

Atceroties traģiskos 1941.gada 14.jūnija notikumus, pie bijušajām Žīguru un Vecumu dzelzceļa stacijām tika nolikti ziedi un svecītes. Pie bijušās Žīguru dzelzceļa stacijas novadpētniece Maruta Brokāne pastāstīja par izsūtītajiem,  kas tika aizvesti nebūtībā no Žīguru stacijas. Pie Vecumu dzelzceļa stacijas Viļakas novada muzeja direktore Rita Gruševa pastāstīja klātesošajiem par izsūtītajiem Vecumu dzelzceļa stacijas darbiniekiem. Žīguru meža muzeja vadītāja Anna Āze dalījās atmiņu stāstījumos par bijušās Viļakas virsmežniecības virsmežziņa Kārļa Jozuusa un mežziņu Modra Vintena, Pētera Safronova, Kārļa Danenberga, Herberta Brutāna likteņiem.

Svecītes un ziedi tika nolikti arī pie izsūtītā Staņislava Cunska mājām Borisovā. Ar Staņislava Cunska dzīvesstāstu mūs iepazīstināja Vecumu pagasta bibliotēkas vadītāja Aija Locāne.

Piemiņas vietu nekad nevar būt par daudz - tādējādi nākamās paaudzes atcerēsies savas tautas un Dzimtenes vēsturi. 14.jūnijā pie bijušās Viļakas mežniecības notika Piemiņas plāksnes atklāšana. 1942.gada 13.maijā toreizējais Viļakas virsmežniecības virsmežzinis Nikolajs Priedītis izdeva pavēli par liepu alejas iestādīšanu, pieminot izsūtītos un kritušos meža darbiniekus. Ideju par piemiņas  plāksnes atklāšanu rosināja Nikolaja Priedīša meita Ināra Grasmane.

Piemiņas plāksnes atklāšanas pasākumu ievadīja Ilonas Bukšas vijoles skaņas, kuras saviļņoja ikviena sirdi. Novadpētniece Maruta Brokāne nolasīja bijušā Egļevas mežniecības mežziņa Jāņa Lesnieka sarakstīto dzejoli, kas veltīts 1941.gadā izsūtītajam Viļakas virsmežniecības virsmežzinim Kārlim Jozuusam. Viļakas novada domes izpilddirektore Zigrīda Vancāne dalījās savās pārdomās par šo traģisko laiku Latvijas valsts liktenī. Piemiņas plāksni atklāja Nikolaja Priedīša meita Ināra Grasmane un bijušais Katlešu mežniecības mežzinis Arvīds Rēdmans, kura tēvs - Arvīds Rēdmans, bijušais Žīguru mežniecības mežziņa palīgs 1950.gadā bija izsūtīts uz Karagandas ogļu šahtām. Piemiņas plāksni iesvētīja Viļakas Romas katoļu baznīcas prāvests Guntars Skutels. Pasākumā piedalījās Austrumlatgales virsmežniecības Balvu mežniecības Viļakas nodaļas mežziņi. Mežziņu noliktā ozollapu vītne, apvīta ar Latvijas karoga lentu, asociējās ar mirkli, kādam vajadzēja būt tad, kad Viļakas mežkopji  Padomju Krievijā  no spēku galēja izsīkuma aizgāja aizsaulē. Žīguru meža muzeja vadītāja Anna Āze dalījās savā pētījumā par liepu alejas tapšanu, izsūtītajiem meža darbiniekiem, kā arī dažiem arhīva materiāliem, kuros ir saglabājušās ziņas par Viļakas virsmežniecības vēsturi.

Pasākuma otrajā daļā katram bija iespēja tikties un ieklausīties novadpētnieces Marutas Brokānes pētījumā “Vēstures liecības par 1941.gada 14.jūnija deportāciju Viļakas pagastā”, kā arī Ināras Grasmanes atmiņu stāstos.

Ļoti svarīga bija vietas sakārtošana, kurā tika atklāta piemiņas plāksne. Piemiņas vietas sakārtošanā lielu darbu ieguldīja Viļakas novada domes tehniskās nodaļas darbinieki Mārtiņa Rēdmaņa un Kristīnes Rundzānes vadībā, novadpētniece Maruta Brokāne, sakopšanas darbos iesaistījās Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēkņi un skolotāja Madara Jeromāne.

Milzīgu paldies sakām visiem cilvēkiem, kuri iesaistījās un palīdzēja pasākuma organizēšanā. Kopīgi strādājot un sadalot pienākumus, ir noticis skaits pasākums. Paldies visiem, kas apmeklēja pasākumu un apliecināja savu cilvēcību un cieņu 1941.gada 14.jūnijā izsūtītajiem mūsu novadniekiem.

Teksts: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa
Foto: M.Jeromāne, R.Gruševa
20.06.2018
Kalendārs
« Septembris 2018 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
Izmaiņas pasākuma datumā! Notiks 22.septembrī plkst.17:00 Kupravas pagasta teritorijā Foto orientēšanās sacensības ...
23.septembrī pl.11.00 Viļakas pilsētas stadionā Viļakas novada 2018.gada atklātā kausa izcīņa minifutbolā. Sacensību nolikums ...
Pasākums atcelts! 23.septembrī plkst.12.00 Kultūras centrā “Rekova” Bērnu ballīte ...
28. septembrī plkst. 13.00 Medņevas Tautas namā Pensionāru pēcpusdiena. Aicinām visus pagasta pensionārus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām. ...
28.septembrī plkst. 19:00 Upītes Tautas namā Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestra veltījums Latvijas simtgadei, ieeja brīva ...
30.septembrī Viļakas novada sacensības ar velosipēdiem apkārt Viļakas ezeram. Sacensību nolikums ...
Viļakas novada pašvaldības autoceļu vai to posmu saraksts ar uzturēšanas klasēm 2018.gada vasaras sezonai no 2018.gada 1.aprīļa līdz 2018.gada 31.oktobrim. ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...