Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

“Bites deja” kā vēstures stunda

Latvijas likteņgaitas satinušās gadsimta kamolā. Tur dzīpari kā dabasmātes vaigā – no saules zeltainiem līdz zemes tumši brūniem. Tās ir prieka, svētku un uzvaru dienas, bet līdzās – bailes, izmisums, sāpes un zaudējumi. Cauri šiem dzīpariem vijas katra cilvēka mūžs, atstājot pēdas savas dzimtenes vēstures lappusēs.
14. jūnija pēcpusdienā Viļakas novada bibliotēkas zālē uz tikšanos ar grāmatas “Bites deja” autori Ivetu Dimzuli pulcējās lasītāju interešu klubiņa “Mantinieces” pārstāves, “Viļakas Pegaza” biedri un citi interesenti, lai paklausītos atmiņu stāstu par grāmatas galveno varoni Helēnu, kura 1945. gada 25. martā no Viļānu stacijas tika deportēta uz Sibīriju.

Bibliotēkā ciemojās arī literātu kopas “Latgales ūdensroze” dalībnieki Maruta Avramčenko, Ina Marks, Arvīds Gļauda. Viņi lasīja fragmentus no grāmatas “Bites deja’’ un kopkrājuma “Ejam pa dzīvi”, Maruta pastāstīja par savu autorkrājumu “Dienu pavedienā”. Visas grāmatas tika dāvinātas bibliotēkai. Paldies!

Ar lielu interesi klātesošie sekoja Ivetas stāstam par grāmatas tapšanu, Helēnas sūrajām dienām Sibīrijā. Tika uzdoti jautājumi par viņas dzīvi pēc atgriešanās Latvijā - Helēnas  meitiņa un dzīvesbiedrs ir miruši, tagad viņa dzīvo kopā ar dēlu, kuram savas ģimenes nav.

Helēna par grāmatu teikusi “smuki uzrakstīta”. Tā likusi domās vēlreiz atgriezties senos notikumos, satikties ar cilvēkiem, izjust pārdzīvojumus.

Rakstnieks un literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs par grāmatu “Bites deja” teicis, ka tajā ir īstā vēsture, tā vajadzētu rakstīt daudziem...

Santa Mežābele (Antoņina Ločmele) tika uzrunāta rakstīt par kādu novadnieku, kura dzīve ir daļa no Latvijas vēstures. Literāte vienmēr seko notikumiem valstī un atspoguļo tos savos darbos. Lūk, fragments no Latvijas simtgadei veltītā dzejoļa:

......
Es rokas augšup paceļu –
Plūst mūsu upe Daugava,
Tur baltos kreklos bāliņi
Par savu zemi cīņās iet.

Un pieminekļi paceļas,
Visaugstāk Milda zvaigznes tur,
Tās vienotības guni kur
Jau simtu gadu Latvijai.

Viļakas katoļu baznīcu ciemiņi bija apmeklējuši pagājušā gada vasarā, taču gūtie iespaidi un atmiņas vilināja vēlreiz pabūt mūsu “gotikas pērlē”. Paldies prāvestam Guntaram par doto iespēju kāpt arī tornī un vērot brīnišķīgu skatu uz Viļaku.

Esmu pateicīga visiem dalībniekiem par šo neparasto vēstures stundu, kas ievīsies  Latvijas simtgades notikumu raibajā rakstā. Meklēsim cilvēkus un faktus, kuri no maziem  ķieģelīšiem būvē lielo vēsturi!

Viļakas novada bibliotēkas vadītāja Rutta Jeromāne
Foto: Vilis Bukšs

18.06.2018
Kalendārs
« Jūlijs 2019 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Magda, Magdalēna Magone, Mērija
Īsās ziņas
27.jūliijā plkst.14:00 kultūras centrā "Rekova" bērnības svētki ...
2019. gada 7.augustā(trešdiena) Viļakas novada domē Viļakā no pulksten 11.00 - 14.00 aicinām uz semināru “Sadarbība un radošums Manā un Tavā kopienā” ikvienu interesentu, kuram......
8.augustā Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) no 10.00 līdz 17.00 Mobilā diagnostika . ...
Jūlija vingrošanas nodarbības Semenovā.. ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
Viļakas novada atklātā pludmales volejbola čempionāts 2019 Nolikums ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Kapusvētki ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...