Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Eiropas kultūras mantojuma dienas bijušajā Marienhauzenas muižas kompleksā

9. septembrī Viļakas novada muzejs ikvienu interesentu aicināja uz pasākumu. Šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienu programma aicināja atklāt vietas, kas vēsta par dažādu laiku notikumiem Latvijas teritorijā. Viļakas novada muzejs pieteica tēmu par 1863. gada poļu sacelšanos Marienhauzenas (Viļakas muižā). Viļakas apkārtnes vēsture ir ļoti bagāta un daudzveidīga - te ir norisinājušies svarīgi vēsturiski notikumi. Ikdienā vienīgās pagātnes liecības varam redzēt kultūrvēsturisko pieminekļu arhitektūrā, taču reti aizdomājamies par pašiem vēsturiskiem notikumiem, kas ir norisinājušies kādā konkrētā vietā. Bieži vien runājot par Marienhauzenas muižu akcentējām tās arhitektūru un muižniekus, retāk svarīgus vēsturiskus notikumus.

Marienhauzenas muiža 1863. gadā bija viens no galvenajiem poļu sacelšanās gatavošanas centriem Latgalē. Viļakā poļu mērķis bija izveidot līdz 2000 lielu bruņotu sacelšanās karaspēka nodaļu. Muiža tika izveidota ložu liešanas un lādiņu izgatavošanas darbnīca. Poļu dumpinieki centās sacelšanās sagatavošanā iesaistīt vietējos zemniekus, taču veltīgi. Sacelšanos neizdevās īstenot, jo bija nodevēji, kuri ziņojuši cara valdībai par poļu gatavotajiem plāniem. Daudzus sacelšanās gatavošanas dalībniekus arestēja un dažus sodīja ar nāvi.

Pasākuma laikā katram interesentam bija iespēja noklausīties muzeja direktores R.Gruševas ievadlekciju par 1863. gada poļu sacelšanos Marienhauzenā - cēloņiem, gaitu un sekām. Pēc tam visi kopīgi apskatījām bijušās Marienhauzenas muižas saimniecības ēkas. Ēku apskates laikā katram bija iespēja atrast kādu puzles gabaliņu, lai vēlāk varētu salikt Marienhauzenas muižas attēlu. Liekot un meklējot puzles gabaliņus nonācām pie Viļakas ezera krasta no kurienes pavērās burvīgs skats uz Viļakas ezeru un salu. Pēc tam visi kopīgi devāmies uz Borisovas pusmuižu, kur Borisovas tautas nama vadītāja I.Annuškāne pastāstīja par Borisovas pusmuižas vēsturi un notikumiem 1863. gada poļu sacelšanās gatavošanā.

Piedaloties aktivitātē mēģinājām atšifrēt poļu manifestu tautai. Katrs dalībnieks mēģināja atšifrēt kāda vārda nozīmi, tādējādi mazliet iepazīstot poļu valodu. Borisovā apskatījām arī bijušās pusmuižas ēkas kā arī skaisto parku. Poļu atstātais kultūrvēsturiskais mantojums Viļakas apkārtnē saglabājies arī līdz mūsdienām. Viens no skaistākajiem neogotikas arhitektūras paraugiem Latvijā - Viļakas Romas katoļu baznīca. Pasākuma noslēgumā klausoties priestera G.Skutela stāstījumā izzinājām Viļakas katoļu baznīcas vēsturi, apskatījām grāfu Lippe-Lipsku Zabello kapenes, kā arī katrs interesents varēja uzskāpt baznīcas tornī.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir labs pasākums, kurā varam pievērsties savas apkārtnes vēstures izzināšanai. Pievērst uzmanību tiem vēsturiskiem notikumiem un cilvēkiem par kuriem ikdienas dzīves steigā mēdzam aizmirst.

Lielu paldies sakām: Viļakas novada domes tehniskajai nodaļai, šoferītim A.Bērziņam, Borisovas tautas nama vadītājai I.Annuškānei, priesterim G.Skutelam, Viļakas Valsts ģimnāzijai un direktorei S.Šaicānei.

Muzeja direktore Rita Gruševa


13.09.2017
Kalendārs
« Oktobris 2019 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Daina, Dainida, Dainis
Īsās ziņas
Ikviens jaunietis, kurš veic brīvprātīgo darbu Viļakas novadā, aicināts pretendēt uz nomināciju "GADA JAUNIETIS". ...
Jauktais koris "Viola" aicina savā pulkā jaunus dalībniekus! ...
Ložu šaušanas sacensības notiks 2019.gada 1-2 novembrī Viļakā, Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē Pils ielā 11a. Sacensību sākums 1.novembrī plkst.18:00, 2.novembrī......
3.novembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā notiks Sv.Mise par Krustacelma ciema mirušajiem. ...
LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs apmeklēt informatīvo semināru “IEPAZĪSTI PERMAKULTŪRU - gudru un ilgtspējīgu saimniekošanu” , kurš tiek organizēts Valsts Lauku tīkla......
Svecīšu vakari ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
13.novembrī Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) 10.00-17.00 Mobilā diagnostika ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...