Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Svātki Upītie – svātki Zīmeļlatgalie nūsvinieti

Nedēļas garumā no 20. – 26. augustam aizvadīti “Svātki Upītie”, kuru laikā tika realizēti divi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītie projekti. Svētki iesākās ar Latvijas Nacionālā teātra viesizrādi Upītē “Zēns”, kura ieveda prāta labirintos ļaujot ieslīgt zēna iztēles augļos, kas noslēdzās ar pavisam negaidītu iznākumu.

No 22. – 25. augustam svētki turpinājās ar starptautisko folkloras danču festivālu “Lipa kust”. Festivālā piedalījās folkloras kopa “Doina Rebrei” no Rumānijas, kas priecēja ar ļoti krāšņiem tērpiem, piedalījās folkloras kopa “Dubrava” no Slovākijas, kas brīnumjauki muzicēja un dejoja gan slovāku gan čigānu dejas. Vēl piedalījās tradicionālās mūzikas klubs “Vešeta” no Lietuvas pilsētas ar nosaukumu Upyte, kas izrunājas Upīte. Kā arī piedalījās etno kompānija “Zeidi”, folkloras kopa “Egle”, folkloras kopa “Rekavas dzintars” un protams festivāla organizatori folkloras kopa “Upīte”.

Pirmajā starptautiskajā folkloras deju festivālā Ziemeļlatgalē “Lipa Kust” pirmo reizi Latvijā tik plašā programmas un ģeogrāfiskajā daudzveidībā vienā festivālā tika godināta tieši folkloras deja. 22. augustā Medņevas tautas namā tika izdejotas Latvijas, Slovākijas un Rumānijas iepazīšanās rotaļas un danči. 23. augustā Upītes Tautas namā katra kopa prezentēja savu valsti, savu pilsētu, savu ciemu un savu folkloras kopu. Lietuvieši pusstundas garumā uzbūra tādu atmosfēru, kā būtu, ja mēs būtu aizbraukuši ciemos un viņi mūs sagaidītu. Rumāņi bija sagatavojuši video prezentāciju par valsts dabu, kultūru un folkloras festivāliem, kā arī atveduši tradicionālos rumāņu ēdienus un dzērienus ar ko cienāja visus svētku apmeklētājus. Slovākijas kopa prezentēja savu valsti ar skaistām dejām apbrīnojamu mūzikas spēli un saldumiem no savas valsts. Bet mēs latvieši parādījām kāzu tradīciju – folkloras kopa “Egle” izspēlēja jaunas meitas izdošanu pie vīra, bet folkloras kopa “Rekavas dzintars” un folkloras kopa “Upīte” iejutās viesu, muzikantu un dejotāju lomā, protams visus uzcienājām ar lauku sieru un alu.

24. augustā kultūras centrā “Rekova” sākās nopietnākais darbs. Te katra valsts kopa vadīja danču meistarklases, kur pārējiem mācīja savas valsts dančus. Šīs nodarbības bija jautras un ļoti vērtīgas, kā izrādījās, tas, kas mums ir pats par sevi saprotams Rumāņiem un Slovākiem ir ļoti sarežģīts un otrādi mums bija grūti izprotami viņu soļi. Ar Lietuviešiem bija vienkāršāk, tur mēs viens otru izprotam un izjūtam. Pēc nodarbībām sākās pirmie lielie koncerti. Baltinavas kultūras namā uzstājās folkloras kopa “Upīte” un Slovākijas kopa “Dubrava”, žēl, ka šajā dienā lietavas izskaloja ceļus un nogrieza daudziem cilvēkiem iespēju apmeklēt, bet tie, kas atnāca nenožēloja – ieguva slovāku enerģiju vēl daudzām dienām. Nākošais koncerts notika kultūras centrā “Rekova”, kur uzstājās folkloras kopa “Rekovas dzintars”, kas izteicās, ka pilda iesildošās grupas funkciju pirms uzstājas kopa no Lietuvas. Šis koncerts bija jauks, silts un dvēselisks. Koncertā gan izbaudījām Lietuviešu dziesmas, gan kopā izdejojām skaistākās lietuviešu dejas. Pēdējais šīs dienas koncerts notika Medņevas tautas namā, kur uzstājās folkloras kopa “Egle” un Rumānijas kopa. Šajā koncertā “Egle” bija sarūpējusi patīkamu pārsteigumu rumāņiem, jo nodziedāja vienu dziesmu viņu valodā. Bet rumāņi visus pārsteidza ar košajiem tērpiem un savdabīgajām puišu dejām.

25. augustā spītējot laikapstākļiem pie Upītes tautas nama tika uzbūvēta lielā skatuve, telts skatītājiem un varēja sākties festivāla lielais noslēguma koncerts. Te beidzot visi varēja redzēt vienkopus visas septiņas festivāla kopas. Izbaudīt to krāšņumu un dažādību dziesmās, rotaļās un dančos un protams izbaudīt festivāla himnas – dejas Lipa kust visu kopu kopdanci.

Jauna tradīcija Ziemeļlatgalē ir iesākta – mums ir pašiem savs folkloras danču festivāls. Protams liels paldies jāsaka Valsts Kultūrkapitāla fondam, jo svētku laikā tika realizēti divi fonda atbalstītie projekti, kā arī liels paldies Viļakas novada domei, Baltinavas novada domei, ZS Kotiņi un SIA Advors par finansiālu atbalstu. Bet pats lielākais paldies visiem, kas pielika savu roku, lai festivāls taptu.

Uz satikšanos nākošajos festivālos Upītē, Viļakas novadā un Ziemeļlatgalē.

Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns


29.08.2017
Kalendārs
« Jūnijs 2018 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Jānis
Īsās ziņas
22.jūnijā Borisovā: 18:00 Tautas futbols 21:00 Jāņu ielīgošana kopā ar vokālo ansambli “Atvasara” , ugunskura iekuršana 22:00 Nakts balle kopā ar Zinti Krakopu Borisovas......
22.jūnijā plkst.21.00 Vasaras saulgrieži Upītē ...
29.jūnijā plkst.21.00 Žīguru kultūras namā Pēterdiena Žīguros ...
7.jūlijā "Baltā brieža trasē" Latvijas un Igaunijas čempionāts motokrosā Ieeja - 7,00 euro Pensionāriem un invalīdiem - 3,00 euro Bērniem līdz 10 gadiem ieeja brīva......
Viļakas novada amatiermākslas kolektīvi Dziesmu un deju svētkos no 30. jūnija līdz 8.jūlijam Rīgā ...
Viļakas novada atklātais pludmales čempionāts no 17.jūnija līdz 15.jūlijam. Čempionāta 2018 Nolikums ...
Kapusvētki Viļakas, Kupravas un Liepnas Romas katoļu draudžu kapsētās un Baltinavas un Šķilbēnu draudžu kapsētās ...
Viļakas novada pašvaldības autoceļu vai to posmu saraksts ar uzturēšanas klasēm 2018.gada vasaras sezonai no 2018.gada 1.aprīļa līdz 2018.gada 31.oktobrim. ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Skolēnu autobusa kustības grafiks jaunajam mācību gadam 2017/2018 ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...
Kad pie mājas jāizvieto valsts karogs? ...