Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Tikšanās ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem Žīguros

11. augustā pēc biedrības “Virica” aicinājuma projekta “Mūsu dižkoki” realizācijas ietvaros Žīguros ciemojās Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas vecākās valsts vides inspektores Elīna Tripāne un Līga Gedzune. Viņas stāstīja par savu darbu, skaidroja, kā Dabas aizsardzības pārvalde strādā, lai saglabātu skaisto un daudzveidīgo Latvijas dabu, uzsvēra, cik svarīgi saglabāt dabas daudzveidīgumu. Piemēram – dižkoki – ir ne vien ainaviski skaisti, sniedz estētisku baudījumu un glabā kultūrvēstures liecības, bet īstenībā ir daudzu dažādu kukaiņu, gliemju, ķērpju, sūnu un piepju sugu dzīves vieta, barošanās vieta un mājvieta putniem, sikspārņiem, susuriem, vāverēm un citām dzīvām radībām.

Elīna un Līga aicina visus iesaistīties Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja un Dabas aizsardzības pārvaldes iniciatīvā „LV100 Dižošanās”. Tās ietvaros ikviens aicināts doties dabā un atrast vēl neapzinātos dižkokus gatavojoties Latvijas valsts simtgadei. Katrs savu dižkoku var pieteikt interaktīvajā kartē https://karte.ozols.gov.lv/koki/index.html. Visus pieteiktos dižkokus apsekos Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti, lai pārliecinātos, vai tie atbilst kritērijiem, precizēs ziņas un ievadīs Dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS.

Abas speciālistes praktiski demonstrēja dižkoku uzmērīšanu un apsekošanu. Precīzi tika nomērīts abu Žīguru dižpriežu apkārtmērs, augstums, vainaga projekcija, vainaga forma, novērtēts koku ainaviskums, īpatnības, veselīgums, bojājumi, apdraudējumi, atrašanās vietas koordinātas. Noskaidrojām, ka Līkās priedes apkārtmērs ir 3,11, bet Stārķu priede ir 3,08 m resna. Uzmērīšanā aktīvi piedalījās un mācījās aizpildīt dižkoku anketas visi lielie un mazie interesenti, kas bija ieradušies uz tikšanos. Elīna uzsvēra, ka, lai pieteiktu savu dižkoku, nav vajadzības noteikt visus šos rādītājus, pietiek ar apkārtmēru (jāmēra 1,3 m augstumā no zemes) un pēc iespējas precīzām koordinātām vai punktu kartē, vai vismaz iespējami precīzu informāciju par koka atrašanās vietu. Svarīgi ir apzināt arī potenciālos dižkokus. Tie ir tādi, kuriem līdz dižkoka statusam pietrūkst 10 % (un mazāk) apkārtmēra. Piemēram, ozols ir dižkoks, ja tā apkārtmērs ir vismaz 4 m, bet potenciālais dižkoks – ja no 3,60 līdz 3,99 m.

Pēc pusdienu pauzes noklausījāmies novadpētnieka Ivara Logina aizrautīgo stāstījumu par interesantiem akmeņiem.

Turpinājumā devāmies uzmērīt dižu bērzu Žīguru pagasta Šalgunovas ciemā. Uzmērījām 3 dižozolus Susāju pagasta Vēdeniešu un Gruzdovas ciemā. Pie visiem uzmērītajiem dižkokiem tika piestiprināta speciālā informatīvā zīme aizsargājamo objektu apzīmēšanai – ‘ozollapa’. Diena tika noslēgta ar Viļakas Valsts ģimnāzijas ozola uzmērīšanu. Arī tas tagad lepojas ar savu ‘ozollapas’ zīmi.

Paldies Dabas aizsardzības pārvaldes vecākajām valsts vides inspektorēm Elīnai Tripānei un Līgai Gedzunei par profesionalitāti un spēju ieinteresēt. Paldies visiem dalībniekiem, kas izmantoja iespēju gūt jaunu informāciju, zināšanas un prasmes.

Biedrība “Virica” turpina realizēt projektu “Mūsu dižkoki”. Tu zini kādu varenu koku? Reģistrē pats Dižošanās kartē vai ziņo mums, apsekosim kopīgi! Tavs dižkoks jau ir reģistrēts, bet tam nav savas informatīvās ‘ozollapas’ zīmes? Arī – ziņo mums, piešķirsim! Paldies Inesei Lācei, kura jau izstāstīja par savu dižābeli. Turpini sekot un iesaisties arī citās projekta aktivitātēs. Dižosimies un leposimies ar sava novada dabas bagātībām!

Dižkoku izmēri, piemēram, šeit https://sites.google.com/site/dizkoki/documents-1/board-minutes

Par Dižošanos http://lv100.lv/iesaisties/lv100-dizosanas/ un  https://karte.ozols.gov.lv/koki/index.html

Par Dabas aizsardzības pārvaldi https://daba.gov.lv/public/lat/temas/viegli_lasit1/ un https://daba.gov.lv/public/.

Projektu 1-08/254/2017 “Mūsu dižkoki” realizē biedrība “Virica”, finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, līdzfinansē un atbalsta Viļakas novada dome, atbalsta Žīguru pagasta pārvalde.

 

Informāciju sagatavoja projekta vadītājas Andra Korņejeva (26439716) un Valentīna Beča (29227201), e-pasts mezalabumuciems@inbox.lv
Foto no personīgā arhīva


17.08.2017
Kalendārs
« Februāris 2018 »
POTCPSSv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alma, Annemarija
Īsās ziņas
Viļakas kultūras namā 17.martā pulksten 18.00 astotā dziesmu draugu tikšanās muzikālajā kafejnīcā "PIE ELLAS". ...
23.februārī plkst. 19:00 Upītes TN reāla filma "Zāģeri", ieeja brīva ...
Konkursā piedalās Viļakas novada iedzīvotāji, skolu audzēkņi, visi, kam ir tuvs Viļakas novads. Konkurss noslēdzas 2018. gada 28. februārī. ...
26.10.2017.-15.03.2018. skatāma Valerijana Dadžāna izstāde ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Sākot ar 2017. gada 1.septembri tiek apstiprinātas šādas izmaiņas SIA “Balvu autotransporta” apkalpotajā maršrutā Nr.6444 “Viļaka – Vecumi – Lavošnieki”. ...
Skolēnu autobusa kustības grafiks jaunajam mācību gadam 2017/2018 ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas Sociālās aprūpes centrā ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...
Kad pie mājas jāizvieto valsts karogs? ...