Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

1.starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2017” Viļakā – šogad un turpmāk

Viļakas novads var lepoties, jo ievērojamais mākslinieks Latvijā un starptautiski Valdis Bušs dzimis 1924. gada 25. jūlijā Balvu rajona Susāju pagasta Pokševas ciemā.  Mākslinieks savas dzīves vienmēr bija uzsvēris dzimtās saknes, piederību Latgalei, neraugoties uz to, ka sava mūža garākais radošais un dzīves posms noritējis galvenokārt Jūrmalā, virzot un kurbulējot mākslas procesus kūrortpilsētā. Zīmīgi, ka mākslinieku nekad nav aizrāvis marīnisms, viņš stingri, pārliecinoši un brīvi savu rokrakstu ir veidojis galvenokārt abstraktā ainavu glezniecības žanrā, neraugoties ne uz mainīgo politisko situāciju dažādajos laikos, ne uz citiem dzīves notikumiem, esot tiešs, reizēm skarbs un pārliecināts par pareizā ceļa gājumu. Mākslinieks labprāt uzturēja saikni ar dzimto pusi, atklājot personālizstādes Ziemeļlatgalē, tāpēc būtiski turpināt paša mākslinieka vēlēšanos, viņa darbus veidot pieejamus sabiedrībai Latgalē un celt godā gleznotāja Valda Buša piemiņu un popularizēt glezniecību Latgales reģionā un kā arī veicināt Viļakas atpazīstamību kā starptautisku plenēru vietu.

Idejas iedīgļi par starptautiska notikuma organizēšanu mākslinieka dzimtajā pusē nav nebūt tik seni, un par šīs idejas realizācijas pirmajiem soļiem jāpateicas mākslinieka ģimenei, īpaši dēlam Ilmāram Bušam, kas ar mīlestību uz tēva veikumu spēris ļoti nozīmīgus soļus veidojot pirmās sarunas par šī notikuma aktualizēšanu.

Droši vien tā ir liktenīga satikšanās Valda Buša piemiņas izstādē Jūrmalā, pēc tam izstāžu organizēšana Latgalē – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Balvu mākslas muzejā un Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā, vēlāk Vitebskā (Baltkrievija).

Ik brīdi veidojot Valda Buša izstādes turpinājās sarunas, kuras kā projekta pieteikums izkristalizējās 2016.gada rudenī, Rotko centram, Viļakas novada pašvaldībai un Uzbekistānas vēstniekam Latvijā satiekoties Viļakas pašvaldībā.

Jau 2016.gada decembrī tika izsludināts, ka 1. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2017” notiks Viļakā , ko organizēs Viļakas novada dome sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Lai projekts noritētu korekti, tika izstrādāts nolikums. Starptautiskā žūrija atbilstoši plenēra nolikumam noteica sešus dalībniekus, kas ar savu veikumu godinās izcilā mākslinieka piemiņu un uzsāks veidot Viļakas novada pašvaldības glezniecības darbu kolekciju, iespējamam nākotnes projektam – piemiņas vietai – Valda Buša mājai. Paralēli pašvaldība darbojās pie finansējuma piesaistes, kas kopā ar pašvaldības finansējumu garantē kvalitatīva starptautiska kultūras projekta norisi reģionā.

Jau martā tika saņemti 56 mākslinieku pieteikumi dalībai plenērā, kuri nāk no Latvijas, Eiropas, Krievijas, Baltkrievijas, Kanādas, ir pat pieteikumi no Āzijas (Indija, Malaizija) un Āfrikas (Nigērija). Lielā mākslinieku interese pierāda, ka māksliniekiem ir interesanti meklēt jaunas valstis un jaunas plenēru norises vietas.

Starptautiskā plenēra žūrija apstiprināja 6 mākslinieku dalību plenērā. Pirmajā starptautiskajā glezniecības plenērā piedalās: Francesco Poiana (Itālija); Jan Valik (Slovākija); Guna Millersone (Latvija); Emőke Fábián (Ungārija/Rumānija); Giedre Riskute (Lietuva) un Francisco Diaz Munoz (Spānija).

Plenērs notiek no 2017.gada 12. līdz 26. jūlijam Viļakas novadā. To ievada mākslinieku prezentācijas un diskusijas, kurās līdzās dalībnieku prezentācijām par Valda Buša plenēra aizsākumu un par Daugavpils Marka Rotko mākslas centra projektiem stāsta starptautiskā plenēra kurators Māris Čačka, par Valda Buša daiļradi un kolekcijas apkopošanu runā mākslas zinātniece un biedrības “Sidegunde” biedre Edvarda Šmite, par Viļakas novada pašvaldības projektu darbību ieskicē pašvaldības projektu vadītāja Vineta Zeltkalne, pasākuma atklāšanā piedalās nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Ruta Cibule, kā arī starptautiskā plenēra starptautiskās žūrijas komisijas locekle, Balvu mākslas skolas direktore Elita Teilāne. 25. jūlijā plkst. 16.00 Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā) atklās 1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstādi.

Viļakas novada pašvaldība ir oficiāli apstiprinājusi plenēra kā ilgtspējīga projekta norisi nākamos gados Valda Buša zīmē, Viļakā.

Teksts: Māris Čačka
Foto: Vineta Zeltkalne


 

17.07.2017
Kalendārs
« Jūlijs 2017 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ance, Anna, Annija
Īsās ziņas
28. jūlijā plkst. 18:00 Viļakas luterāņu baznīcā koncerts ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
No 30. jūnija līdz 31.jūlijam Inna Rēdmane atvaļinājumā! Pārtikas pakas Viļakas pilsēta varēs saņemt augustā ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
25. jūlija - 25. oktobrim Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā)  1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstāde. ...
30. jūlijā plkst. 12:00 Balkānos notiks tautas skrējiena "Balkanu apļi" 2. kārta ...
5. augustā plkst. 15:00 Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncerts ...
5. augustā pulks. 18:00 Viļakas estrādē dziesmu spēle "Īsa pamācība mīlēšanā" un plkst. 22:00 balle kopā ar Zinti Krakopu ...
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...