Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Īstenota starptautiska jauniešu apmaiņa „Cool to be green”

Maijs Viļakas jauniešiem bijis īpašs, jo no 13. līdz 20. maijam Rekovā tika realizēts Skolēnu vecāku biedrības programmas Erasmus+ jauniešu apmaiņas projekts Nr. 2016-3-LV02-KA105-001410 "Cool to be green", kurš jauniešiem deva iespēju pilnveidot savas prasmes un zināšanas kopā ar Gruzijas, Ukrainas un Rumānijas jauniešiem, kopīgi izglītojoties par tīras un veselīgas vides saglabāšanu nākamajām paaudzēm, apzinoties, ka veselības problēmas, kuras mēs izraisām, nesaudzējot dabu, ir cilvēces kopīga problēma, nevis skar tikai kādu vienu sabiedrības daļu. Projekta galvenais mērķis bija izglītot jauniešus un dalīties starpvalstu pieredzē vides piesārņojuma jautājumos.

Jauniešu apmaiņas laikā notika dažādas meistarklases, piemēram, atkritumu šķirošana, personīgā higiēna, ūdens resursi un klimata izmaiņas, kurās jaunieši iepazinās ar vides sakoptību un vides problēmām citās valstīs, tāpat kopīgi sakopa kādu piemēslotu teritoriju, kas lika saprast, cik lielu ļaunumu videi nodara pats cilvēks, rīkojoties neapdomīgi, kā arī to, cik grūti ir sakopt piesārņotu vidi. Tika izgatavota plāksne ar saukli: „Pārmaiņas sākas ar tevi - Pigmens vēro tevi!”.

Jaunieši devās izglītojošos braucienos uz vietējo zemnieku saimniecību „Kotiņi”, kur tika iepazīstināti ar Latvijas iespējām gūt peļņu, efektīvi izmantojot dabas resursus, kā arī uz Energoefektivitātes centru Jūrmalā, kur tika izglītoti enerģijas taupīšanas jomā, un arī uz Ķemeru Tīreli, lai baudītu neskartas dabas svaigo gaisu un mieru, kas motivēja jauniešus saudzēt dabu un novērtēt tās krāšņumu.

Jaunieši tika iepazīstināti ar programmu Erasmus+ un tās iespējām, kā arī to, kas ir jaunatnes pase, kāpēc tā ir svarīga, un kā tā ir jāaizpilda.

Jaunieši organizēja arī nacionālos vakarus, iepazina citu tautu kultūru, ēdienus un tradīcijas, kas veicināja kultūru daudzveidības apzināšanos un to, ka mēs katrs esam cieši saistīti, bet tajā pašā laikā individuāli un unikāli.

Noslēgumā jaunieši devās uz Viļaku, lai aicinātu vietējos iedzīvotājus saudzēt apkārtējo vidi, šķirotu atkritumus un aizdomātos arī par nākamajām paaudzēm, kuras dzīvos mūsu vidē pēc daudziem gadiem. Pieaugušie tika uzrunāti uz ielām, uzdodot interesantus un domāt veicinošus jautājumus, bet jaunieši un bērni tika sastapti skolās, kur visiem tika prezentētas projekta aktivitātes, kā arī novadītas īpašas nodarbības, kurās jaunieši varēja nopelnīt arī mazas dāvaniņas, kuras bija sagatavojuši paši jauniešu apmaiņas dalībnieki, kā arī tas rosināja jauniešus aizdomāties par vides saudzēšanu un saglabāšanu. Vecāko klašu audzēkņiem bija sagatavoti erudīcijas jautājumi jauniešiem patīkamā veidā - uz tiem bija jāatbild ar viedtālruņu palīdzību, ielogojoties īpašā programmā, kura tika projicēta klasē, tam sekoja manekenu filmiņas uzņemšana, protams, vides problēmu tēmas ietvaros. Jaunākajiem bija iespēja zīmēt ar krītiņiem projekta nosaukumu un apgleznot sejas. Apmaiņas dalībnieki bija izplānojuši jauniešiem interesantas aktivitātes, kas bija ar dziļu domu, bet jaunietim pieņemamā un uzrunājošā veidā, kas ir būtiski, uzrunājot jaunatni par lietām, kas nešķiet tik interesantas.

Atvadu pasākumā jaunieši atklāja savus slepenos draugus, kuri par viņiem bija rūpējušies visas jauniešu apmaiņas garumā. Tas radīja pozitīvas emocijas.

Jauniešu apmaiņas laikā dalībniekiem bija dota lieliska iespēja attīstīt savas valodu prasmes, sevis prezentēšanas prasmes, iemācīties formulēt un izteikt savu viedokli, ieklausīties citos un apzināties, ka viedokļi var būt dažādi, iegūt jaunus draugus un kontaktus, kuri noteikti noderēs arī tālākai sadarbībai. Katrs jaunietis saņēma arī jaunatnes pasi, kas ir starptautiski atzīts un noderīgs dokuments tālākai jaunieša karjerai.

Ikviens jauniešu apmaiņas dalībnieks ieguldīja savu darbu projekta īstenošanā, jo katram bija kāda atbildība un veicams pienākums.

Visskumjākais brīdis ir atvadas, kad esi jau pieķēries jauniegūtajiem draugiem, bet ir jāatvadās un iespējams, ka nekad vairs neredzēsi šos interesantos un sirsnīgos cilvēkus.

Projekta vadītāja Madara Jeromāne atzīst, ka jauniešu apmaiņa norisinājusies veiksmīgi. Ikviens jaunietis ir ieguvējs, jo neformālās izglītības priekšrocība ir tāda, ka jaunietis vienmēr kaut ko iemācās, pat to neapzinoties. Projekta tēma bija aktuāla katrā no dalībvalstīm, tā lika aizdomāties, ka citās valstīs ir vēl lielākas vides piesārņojuma problēmas, priecēja, ka citiem varējām rādīt labāku piemēru un rosināt citu valstu jauniešus darboties vides aizsardzības sfērā.

Projekta dalībniece Laila Milakne saka: „Manuprāt, jauniešu apmaiņa ir viena no vislabākajām iespējām iepazīt citu tautu kultūru, lauzt valodas un kautrīguma barjeras. Šī bija lieliska nedēļa, ko es pavadīju kopā ar Ukrainas, Rumānijas un Gruzijas jauniešiem. Es ieguvu jaunus kontaktus, jaunas zināšanas, pilnveidoju jaunas prasmes un attīstīju valodas - angļu un krievu. Mēs kopā paveicām labu darbu - apzinājāmies vides problēmas gan pasaulē, gan arī mūsu valstī, mēs sakopām Rekovas ciemā atrodamu piemēslotu teritoriju un izveidojām plakātu kā ziņu iedzīvotājiem, lai cilvēki aizdomājas par to, ko dara. Mēs uzfilmējām video, kurā bija redzams process, kā tika uzkopta teritorija, veidots plakāts un tam domāti saukļi. Apmaiņas ietvaros devāmies arī mācību ekskursijās, piemēram, uz vietējo lauksaimniecības saimniecību "Kotiņiem". Esmu ļoti gandarīta, ka man bija iespēja piedalīties šajā apmaiņā un satikt tik foršus jauniešus! Liels paldies jāsaka Madarai Jeromānei.”

Paldies visiem, kuri mūs atbalstīja un piedalījās projekta īstenošanā!

Informāciju sagatavoja projekta vadītāja Madara Jeromāne,
Foto: no projekta arhīva


„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertas informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.”

09.06.2017
Kalendārs
« Jūlijs 2017 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Cecīlija, Cilda
Īsās ziņas
28. jūlijā plkst. 18:00 Viļakas luterāņu baznīcā koncerts ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
No 30. jūnija līdz 31.jūlijam Inna Rēdmane atvaļinājumā! Pārtikas pakas Viļakas pilsēta varēs saņemt augustā ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
25. jūlija - 25. oktobrim Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā)  1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstāde. ...
30. jūlijā plkst. 12:00 Balkānos notiks tautas skrējiena "Balkanu apļi" 2. kārta ...
4. augustā plkst. 17:00 Medņevas pagasta stadionā starppaudžu sporta svētki ...
5. augustā plkst. 15:00 Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā koncerts ...
5. augustā pulks. 18:00 Viļakas estrādē dziesmu spēle "Īsa pamācība mīlēšanā" un plkst. 22:00 balle kopā ar Zinti Krakopu ...
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...