Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Medņevas etnogrāfiskā ansambļa jubilejas gonu bolsu sadziedāšanās

6. maijs Medņevas pagasta Semenovā bija īpašs, jo Medņevas etnogrāfiskais ansamblis bija aicinājis viesos tuvus un tālus ciemiņus, lai, izdziedot gonu bolsus, prezentētu tradicionālo dziedāšanu visiem interesentiem un parādītu iespēju par dziesmu „bolsu” pielietojumu mūsdienās dažādās dzīves situācijās. Ansamblis prezentēja arī jaunos tautas tērpus, kas ir izgatavoti no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstības fonda, Viļakas novada domei realizējot Leader projektu Nr. 16-07-AL19-A019.2207-000004 “Tautas tērpu iegāde Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim”.

Atklājot pasākumu, Medņevas Tautas nama vadītāja Skaidrīte Šaicāne pastāstīja: “Pirms 30 gadiem skaistā pavasara 11. aprīļa dienā (toreizējā vadītāja Janīna Dukaļska) sanāca kopā 12 skanīgas gonu meitas no Lodumas, Aizpurves, Aizgalīnes, Vidučiem, Semenovas un Medņevas, lai dziedātu Balvu rajona ciemu sacensībās. Pēc tam ansambļa vadību savās rokās pārņēma Natālija Smuška. Tolaik bailīgās un kautrīgās sievas ansamblī ienāca ar sev raksturīgām dziesmām, no kurām tika veidots repertuārs, gan gonu bolsi, gan tolku īsie un garie bolsi, apdziedāšana, un citas dziesmas. Ar spēcīgo dziedājumu nemanot kļuva populāras un drošas ne tikai Medņevā. Vadītāja Natālija Smuška visas iedvesmoja, mācīja arvien jaunas melodijas un dziesmas, kas ir raksturīgas tikai medņevietēm. Katra ansambļa dziedātā dziesma izsaka ļoti daudz gan vārdu, gan melodijas un izpildījuma ziņā. Ar dziesmām ir izbraukātas daudzas vietas Latvijā, ir izdota grāmata “Medņevas dziedātājas”, ir ierakstīti vairāki diski. Natālija visus šos gadus ir ganījusi un atkal vākusi kopā dziedātājas, un šobrīd ansamblī dzied Natālija Smuška, Malvīne Ločmele, Silvija Babāne, Leonora Kaimiņa, Ņina Circene, Vitālija Logina, Regīna Brokāne, Biruta Slišāne, Ilze Brokāne, Antoņina Pabērza, Skaidrīte Šaicāne un muzikants Alfrēds Circens. Paldies vārdi arī dziedātājām Janīnai Kaimiņai, Leontijai Loginai, Valentīnai Babānei, Lucijai Lapšānei, kuras dziedāja ansambļa pirmsākumos.”

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs atzinīgi novērtēja Medņevas etnogrāfiskā ansambļa devumu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā: “Pateicos Jums, ka Jūs jau 30 gadus ikdienā saglabājat un lietojat latgaliešu valodu, ka popularizējat latgaliešu tradīcijas un senču mantotās dziesmu melodijas un vārdus.” Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere uzsvēra, ka medņevietes ir vienas no spēcīgākajām apdziedātājām, viņām apdziedāšanas dziesmas top vienā mirklī un var apdziedāt ikvienu, pat valsts prezidentu.

Jau no pašiem ansambļa pirmsākumiem cieša sadarbība ir izveidojusies ar tautas deju ansambli “Liesma”, ar bijušo kolektīva vadītāju Imantu Magoni un tagadējo vadītāju Jāni Marcinkeviču, tāpēc 6. maijā ganiņu stāstu dejās izdejoja “Liesmas” dejotāji. Medņevas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Natālija Smuška vakara gaitā izstāstīja ganiņu stāstu, cik grūti ir doties ganu gaitās, kad mazajam ganiņam no rīta vēl nāk miedziņš, kā ganu meita un puisis izaug un sāk lūkot līgaviņu, kā jaunajiem ļaudīm izdodas ieskatīties vienam otrā un nodzert greznas kāzas, lai turpinātu ģimenē audzināt jauno paaudzi – jaunos ganiņus. Trīsdesmit gadu pastāvēšanas laikā kopā ar tautas deju ansambli “Liesma” ir izveidoti uzvedumi “Izdeviņas”, “Ols lobs, gosti lobi”, dziesmu svētku noslēguma koncerts Mežaparkā un citi pasākumi. Ansambļa dziedātās dziesmas - “ Zīdej bolta uobelīte”, “Dullai vuška”, “Gryuts jounam I puisānam”, “Jedritvai polku mazurka” - ir kļuvušas par pamatu deju horeogrāfijām. Ceram, ka talantīgajam horeogrāfam Jānim Marcinkevičam būs vēl idejas, ko izmantot no Medņevas etnogrāfiskā ansambļa dziesmu pūra. Jānis Marcinkevičs atklāja, ka ansamblim “Liesma” bez medņeviešu dziesmām nebūtu tik bagāts repertuārs. Vienojoties dziesmā un dejā, ir iespējams skatītājiem visemocionālāk pasniegt stāstu.

Visi vēlēja Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim pastāvēt vēl daudzus gadus, jo trīsdesmit - tā ir tikai jaunība, folkloras eksperte Gita Lancere teica, ka ir gadījies piedalīties kolektīvu jubilejas pasākumos, kad tiek svinētas 50, 60, pat 80 gadu kolektīvu jubilejas. Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels uzdāvināja Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim vienu baznīcas procesiju karogu, lai dziedātājas ar saviem skaistajiem tērpiem piedalītos procesijās arī baznīcā un pateicās dziedātājām, ka popularizē arī kristīgās tradīcijas, dziedot maija dziedājumus pie ceļmalu krucifiksiem un dziedot psalmus.

Savu gonu bolsu pūru parādīja Viļakas novada kolektīvi: etnogrāfiskais ansamblis “Abrenīte”, folkloras kopa “Egle”, Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis un viesi no Rēzeknes novada Ozolmuižas, Marijas Andiņas kolektīvs.

Folkloras kopas “Egle” vadītāja Ināra Sokirka novērtēja iespēju mācīties no Medņevas sievām un pamācīja, ka vislabāk veicas, ja ar savām zināšanām un pieredzēm dalāmies ar citiem, tad paši kļūstam bagātāki un zinošāki kļūst arī mūsu līdzcilvēki.

Skaidrīte Šaicāne pateicās visiem par kopā izdziedātajiem jubilejas gonu bolsīm un pateicās visiem par sadarbību daudzo gadu garumā, un vēlēja, lai savstarpēja cieņa, mīlestība un izpalīdzība pavada arī turpmāko sadarbību, lai kopā nemateriālo kultūras mantojumu nodotu jaunajām paaudzēm, mācot tām mīlēt dziesmu un deju!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

 

 

09.05.2017
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Marlēna, Ilvija, Ziedone
Īsās ziņas
Tiek organizētas iedzīvotāju tikšanās ar visiem Viļakas novada domes deputātu kandidātiem; kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
27. maijā plkst. 18:00 Daugavpilī Latgales novada vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu svētki "Lielais rits Cietoksnī" ...
28. maijā plkst. 8:00 Žīguros Pavasara tirugs. Plkst. 10:00 Žīguru Kultūras nama amatiermākslas kolektīvu koncerts ...
28. maijā Viļakas novada ģitāristu koncerts - plkst. 16:00 Viļakas Kultūras namā, plkst. 18:00 Kultūras centrā "Rekova" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...