Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Literāri - muzikālā pēcpusdiena "Ir apvārsnis tik neaizsniedzams…"

"Mūs apņem Visuma apvārsnis, tas mēdz saukt, aicināt, mudināt, vedināt, rosināt kaut kam… Arī pateiktam vai uzrakstītam vārdam ir savs apvārsnis – tālāks, tuvāks, plašāks… katram no mums savs, bet visdrīzāk - neaizsniedzams..." - ar šiem ievadvārdiem un Normunda Orlova autordziesmu iesākās tikšanās ar pirms trim gadiem iznākušā dzejas krājuma "Dvēseles aka" autoriem. Krājums tika izdots kā veltījums Viļakai 720 gados un tajā publicēti to autoru darbi, kuru dzīvesvieta un radošums saistāmi ar Viļaku.

Patīkami mājīgā atmosfērā mūsu vārda mākslas meistari - Normunds Orlovs (arī vairāku dziesmu autors un izpildītājs), Pēteris Boldāns (Aussalīts) - kurš uzskata, ka dzeja ir dvēseles valoda, literātu biedrības "Viļakas Pegazs" vadītāja Antoņina Ločmele (rakstniece Santa Mežābele), krājuma ievada dzejoļa "Viļaka" autore Eva Dortāne (darbojas arī Cēsu kultūras biedrībā "Harmonija", Rutta Jeromāne (viņas radošie darbi jau astoņus gadus tiek publicēti Rēzeknes dzejas almanahos) un Viļakas patriots Vilis Bukšs (laika vērotājs, fotogrāfs, gleznotājs...) - atcerējās laiku, kad tapa grāmata, dalījās atziņās un, protams, lasīja dzeju. Neklātienē atzinīgi vārdi izskanēja arī par jauno autoru - Ilzes Keišas, Klintas Mežales un Madaras Šaicānes literāro pienesumu.

Ar autora dzejas rindām un klusuma brīdi tika godināta nupat aizsaulē aizgājušā Valerijana Rundzāna piemiņa.

Tikšanās laikā izskanēja domas, ka dzeja var būt mīlestības, laimes sajūtu un dzīves jēgas meklējumu izpausme, ka reizēm dvēselei pietrūkst tikai mazliet, lai uzplauktu un ieskanētos, lai ieraudzītu un sadzirdētu, ka radošos procesus nereti rosina dabas skaistums, bet vērtību lielums dzīvē atspoguļojas arī rakstītajā vārdā...

Vilis Bukšs - apvāršņa cilvēks, kuram raksturīgi pētīt, atklāt, saprast un radīt, pats nupat atzīmēja lielu dzīves jubileju. Viņš klātesošos iepriecināja ar izjustiem dzejas veltījumiem literātam Leontijam Vizulim (Bruno Vilkam) 70 gadu jubilejā, kā arī pirms pieciem gadiem mūžībā aizgājušajam dziesmu autoram, dziedātājam un akordeonistam, lieliskajam futbola trenerim Ainim Šaicānam.

Dzeju krājuma "Dvēseles aka" izdošanas idejas autore Sarmīte Šaicāne ar patiesu prieku par šo atkalsatikšanos stāstīja par grāmatas tapšanas procesu un atzinās, ka auklē domu par vēl viena literāra darba izdošanu, jo materiāls ir. Radošās atmosfēras uzmundrināta, Sarmīte norunāja arī savas, krietni pasen tapušas dzejas rindas.

Dzejniece Eva Dortāne aicināja nākt kopā katru gadu, jo dzejai ir jāizskan un vislabāk uzrakstītā domu var izteikt pats autors!

Pasākumā skanēja Raimonda Paula dziesmas vokālā ansambļa "Cansone" izpildījumā un Normunda Orlova autordziesmas. Jāatzīmē, ka Normunds sadarbībā ar citiem radošiem jauniešiem gatavo programmu autorkoncertam, kurš notiks nākamā gada 7. janvārī Viļakas Kultūras namā.

"Kur slēpjas apvāršņa meklēšanas brīnums? Vēlmē nomest ikdienišķo, šauro, viegli pieejamo? Vai tās ir dvēseliskas alkas pēc nepazīstamā, neizjustā, nesasniegtā? Katrs no mums starp ikdienas rūpēm varētu atrast laiku lasīšanai un varbūt arī rakstīšanai, jo tā ir brīnišķīga iespēja iekšējās pasaules pārdzīvojumus neturēt tikai sevī. Kaut arī patiesība mākslā ir tāla kā apvārsnis, mums pašiem nedrīkst savā domāšanā novilkt pārāk tiešu robežlīniju. Lai mums visiem dod spārnus ilgas pēc neaizsniedzamā!" - ar šādu vēstījumu izskanēja dzejnieku tikšanās.

Paldies visiem par atsaucību un klātbūtni! Paldies Sarmītei Šaicānei par vērtīgo domu apkopot Viļakas autoru literāro devumu grāmatā! Paldies Viļakas novada bibliotēkas vadītājai Vijai Circānei par sadarbību!

 

Viļakas Kultūras nama pasākumu organizatore
Silvija Kupriša


20.10.2016
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Mirdza, Žanete, Žanna
Īsās ziņas
26. martā plkst. 03:00 pāreja uz vasaras laiku ...
Viļakas novada dome 2017. gadā izsludina projektu konkursu topošajiem un jaunajiem uzņēmēju projektiem Viļakas novadā. Projektu pieteikumi no 2017. gada 10. marta līdz 2017. gada......
Aptaujas anketa Viļakas novada iedzīvotājiem ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
24. martā Viļakas novadā Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītie pasākumi ...
24. martā plkst. 12:30 Viļakas Kultūras namā filma "Melānijas hronika". Ieeja brīva ...
24. martā plkst. 17:00 Viļakas Mūzikas un mākslas skolas zālē koncerts ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
29. martā plkst. 13:00 Viļakas novada domes zālē LAD seminārs par aktualitātēm 2017. gada platību maksājumos ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Lūdz atbalstīt īsfilmas tapšanu ...
Slidotavas Žīguros darba laiki ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
Aicinām iesaistīties Latgales patriotisko dziesmu koncerta repertuāra atlasē ...
Atkritumu apsaimniekošanas aktualitātes ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Ziemeļlatgales velomaršruts Nr.34 "Rypoj vasals!" ...
Aktivitātes Viļakas Sociālās aprūpes centrā ...