Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meditatīvais balss, kokles un ērģeļu stāsts Viļakā

Par koncertprogrammu “Romualds Jermaks un tautasdziesma caur balsi, kokli un ērģelēm” ērģelniece Ilona Birģele, koklētāja Anda Egīte, dziedātāja un koklētāja Biruta Ozoliņa saka: “Mēs ar šo koncertu slavināsim latviešu sievietes baznīcā! Par pacietību, par atbildības nastu, ko tās allaž uzņemas, par mežu, pļavu, cilvēku attiecību un darba skaistumu, ko viņas caur gadsimtiem ir iznesušas, dziedot tautasdziesmas. Mēs dziedam un spēlējam šo mūziku, apzinoties, ka pārmantojam šo brīnumaino un neievainojamo spēku, lai mūsu meitas un mazmeitas to var nest tālāk!”

6. augustā neparasto instrumentu - kokles un ērģeļu - saspēli un Birutas Ozoliņas dziedātās dziesmas varēja novērtēt ikviens apmeklētājs, kurš atnāca uz koncertu Viļakas Romas katoļu baznīcā. Harmoniskajā un mierīgajā stāstā mākslinieces izspēlēja komponista Romualda Jermaka radītos skaņdarbus, notika arī pirmatskaņojumi – speciāli šim projektam komponists bija radījis jaunas tautasdziesmu apdares, kā arī programmā bija iekļautas mākslinieču veidotās aranžijas un improvizācijas.

Jaunais Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels, uzrunājot koncerta apmeklētājus, teica: “Klausoties koncertu, atcerējos Veco derību, atcerējos sv. Rakstos aprakstīto cilvēku drosmi. Arī Jūsu koncertu novērtēju kā drosmīgu soli - apvienot kokli, ērģeles un balsi. Tas bija riskanti, bet Jūs prasmīgi pratāt to savienot. Sv. Raksti stāsta, kad Dāvids spēlējis kokli, ķēniņš Sauls atpūties. Te sajutos līdzīgi. Esmu Viļakā tikai piecas dienas, kuras ir pagājušas skrienot, darot darbus, satraucoties un iepazīstoties ar jauno draudzi. Bet, ieskanoties koklei, tā mani nomierināja un piepildīja dvēseli. Novēlu sievietēm, lai Dievs katrai no Jums dod šo iekšējo spēku, lai sirdī iededz mīlestības degsmi, lai Jūs spētu ne tikai dažiem rokas sasildīt, bet daudziem, daudziem sasildīt dvēseles.”

“Ja tu gribi realizēt savas idejas un tās parādīt citiem, tad jāmēģina meklēt finansējumu. Nav ko gaidīt, ka kāds cits to izdarīs. Kad kopā ar ērģelnieci Diānu Jaunzemi nodibinājām ērģeļu duetu Riga Organum Duo, sapratām, ja gribam īstenot savas ieceres, ir jāraksta projekti. Esmu biedrības mūzikas aktivitātēm “Pleno” dibinātāja. Šo projektu rakstīja Egīls Štāls, ar kuru sadarbojāmies. Koncertprogrammas idejas autore ir Biruta Ozoliņa. Bija noticis ziemas kokļu festivālu, kur atskaņojām dažus skaņdarbus, tad sapratām, ka no mazās sadarbības var izveidot lielāku sadarbību, radot kopīgu koncertprogrammu. Kopā strādājot, apvienojot idejas, radās programma, ko gribējām parādīt klausītājiem, koncertprogrammu dzirdēja Rīgā un pie Jums, Viļakā. Jums ir tik lielisks dievnams, tik brīnišķīgas ērģeles, atsaucīgi pašvaldības dalībnieki un koncertu apmeklētāji, tāpēc ir liels prieks pie Jums koncertēt,” atklāja un saviļņoti pateicās ērģelniece Ilona Birģele.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs teica paldies māksliniecēm par koncertu un par dvēseles piepildīšanu ar skanīgo balsi un aizkustinošajiem skaņdarbiem. Viļakas novada domes kultūras metodiķe Inese Lāce sirsnīgi pateicās Baltinavas mūzikas un mākslas direktorei Marijai Bukšai par asistēšanu ērģelniecei, kura pirmo reizi palīdzēja ērģelniecei pārslēgt reģistrus un pāršķirt notis. Marija saviļņoti klausījās balss dziedājumu un kokles spēli, bet ērģeļspēles skaņdarbos vajadzēja koncentrēties, lai godam palīdzētu ērģelniecei.

Īpašs paldies Viļakas jaunietim Arvilam Zelčam, kurš atsaucās aicinājumam un pirmo reizi mūžā koncertu vēroja caur filmētāja lodziņu, tā nodrošinot video projekciju un arī citiem koncerta apmeklētājiem dodot iespēju vērot ērģelnieces un mākslinieču darbu.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

Programmas atbalstītājs:08.08.2016
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liāna, Lilija
Īsās ziņas
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Par darba laikiem un brīvdienām maijā ...
28. aprīlī plkst. 18:00 Viļakas Romas katoļu baznīcā “Abrenītes” un “Suitu sievu” garīgo un laicīgo dziesmu koncerts ...
28. aprelī plkst. 20:00 Upītes Tautas nomā eisfilmys "Pyrmī osni" 2. serejis "Lauleibys" pyrmizruode ...
29. aprīlī plkst. 11:00 Viļakas Kultūras namā Viļakas novada mazo vokālistu konkurss “Cālis 2017” ...
29. aprīlī Žīguru Kultūras namā "Teātru karuselis 2017" ...
2. maijā plkst. 11:00 Viduču pamatskolas mazajā zālē tikšanās ar rakstnieci Eviju Gulbi ...
4. maijā Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana ar akciju "Apskauj Latviju" Viļakas novadā ...
4. maijā no plkst. 15:00 - 18:00 Viļakas novada muzejā izstāde par 4. maija neatkarības deklarāciju; Kultūras un radošo industriju centrā skatāmi Viļakas mākslas skolas audzēkņu......
7. maijā plkst. 14:00 Kultūras centrā "Rekova" Mandolīnu orķestra koncerts ...
12. maijā plkst. 10:00 Balvos seminārs – akcija uzņēmējiem un darba meklētājiem ...
16. maijā plkst. 13:00 - 18:00 Balvu Centrālajā bibliotēkā Tiesībsarga biroja juristu konsultācijas ...
10. un 31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
18. maijā pie Viļakas novada domes mobilais mamogrāfs ...
20. maijā plkst. 11:00 velomaršruta "Ar velo uz Lozdovas gravu" atklāšanas brauciens ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...