Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meditatīvais balss, kokles un ērģeļu stāsts Viļakā

Par koncertprogrammu “Romualds Jermaks un tautasdziesma caur balsi, kokli un ērģelēm” ērģelniece Ilona Birģele, koklētāja Anda Egīte, dziedātāja un koklētāja Biruta Ozoliņa saka: “Mēs ar šo koncertu slavināsim latviešu sievietes baznīcā! Par pacietību, par atbildības nastu, ko tās allaž uzņemas, par mežu, pļavu, cilvēku attiecību un darba skaistumu, ko viņas caur gadsimtiem ir iznesušas, dziedot tautasdziesmas. Mēs dziedam un spēlējam šo mūziku, apzinoties, ka pārmantojam šo brīnumaino un neievainojamo spēku, lai mūsu meitas un mazmeitas to var nest tālāk!”

6. augustā neparasto instrumentu - kokles un ērģeļu - saspēli un Birutas Ozoliņas dziedātās dziesmas varēja novērtēt ikviens apmeklētājs, kurš atnāca uz koncertu Viļakas Romas katoļu baznīcā. Harmoniskajā un mierīgajā stāstā mākslinieces izspēlēja komponista Romualda Jermaka radītos skaņdarbus, notika arī pirmatskaņojumi – speciāli šim projektam komponists bija radījis jaunas tautasdziesmu apdares, kā arī programmā bija iekļautas mākslinieču veidotās aranžijas un improvizācijas.

Jaunais Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels, uzrunājot koncerta apmeklētājus, teica: “Klausoties koncertu, atcerējos Veco derību, atcerējos sv. Rakstos aprakstīto cilvēku drosmi. Arī Jūsu koncertu novērtēju kā drosmīgu soli - apvienot kokli, ērģeles un balsi. Tas bija riskanti, bet Jūs prasmīgi pratāt to savienot. Sv. Raksti stāsta, kad Dāvids spēlējis kokli, ķēniņš Sauls atpūties. Te sajutos līdzīgi. Esmu Viļakā tikai piecas dienas, kuras ir pagājušas skrienot, darot darbus, satraucoties un iepazīstoties ar jauno draudzi. Bet, ieskanoties koklei, tā mani nomierināja un piepildīja dvēseli. Novēlu sievietēm, lai Dievs katrai no Jums dod šo iekšējo spēku, lai sirdī iededz mīlestības degsmi, lai Jūs spētu ne tikai dažiem rokas sasildīt, bet daudziem, daudziem sasildīt dvēseles.”

“Ja tu gribi realizēt savas idejas un tās parādīt citiem, tad jāmēģina meklēt finansējumu. Nav ko gaidīt, ka kāds cits to izdarīs. Kad kopā ar ērģelnieci Diānu Jaunzemi nodibinājām ērģeļu duetu Riga Organum Duo, sapratām, ja gribam īstenot savas ieceres, ir jāraksta projekti. Esmu biedrības mūzikas aktivitātēm “Pleno” dibinātāja. Šo projektu rakstīja Egīls Štāls, ar kuru sadarbojāmies. Koncertprogrammas idejas autore ir Biruta Ozoliņa. Bija noticis ziemas kokļu festivālu, kur atskaņojām dažus skaņdarbus, tad sapratām, ka no mazās sadarbības var izveidot lielāku sadarbību, radot kopīgu koncertprogrammu. Kopā strādājot, apvienojot idejas, radās programma, ko gribējām parādīt klausītājiem, koncertprogrammu dzirdēja Rīgā un pie Jums, Viļakā. Jums ir tik lielisks dievnams, tik brīnišķīgas ērģeles, atsaucīgi pašvaldības dalībnieki un koncertu apmeklētāji, tāpēc ir liels prieks pie Jums koncertēt,” atklāja un saviļņoti pateicās ērģelniece Ilona Birģele.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs teica paldies māksliniecēm par koncertu un par dvēseles piepildīšanu ar skanīgo balsi un aizkustinošajiem skaņdarbiem. Viļakas novada domes kultūras metodiķe Inese Lāce sirsnīgi pateicās Baltinavas mūzikas un mākslas direktorei Marijai Bukšai par asistēšanu ērģelniecei, kura pirmo reizi palīdzēja ērģelniecei pārslēgt reģistrus un pāršķirt notis. Marija saviļņoti klausījās balss dziedājumu un kokles spēli, bet ērģeļspēles skaņdarbos vajadzēja koncentrēties, lai godam palīdzētu ērģelniecei.

Īpašs paldies Viļakas jaunietim Arvilam Zelčam, kurš atsaucās aicinājumam un pirmo reizi mūžā koncertu vēroja caur filmētāja lodziņu, tā nodrošinot video projekciju un arī citiem koncerta apmeklētājiem dodot iespēju vērot ērģelnieces un mākslinieču darbu.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

Programmas atbalstītājs:08.08.2016
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Nanija, Ilgmārs
Īsās ziņas
Viļakas novada dome 2017. gadā izsludina projektu konkursu topošajiem un jaunajiem uzņēmēju projektiem Viļakas novadā. Projektu pieteikumi no 2017. gada 10. marta līdz 2017. gada......
Aptaujas anketa Viļakas novada iedzīvotājiem ...
31. martā Upītē Kūkovas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki "Pulkā eimu, pulkā teku" ...
1. aprīlī plkst. 9:30 Rekavas vidusskolas sporta namā Viļakas novada čempionāts novusā ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Lūdz atbalstīt īsfilmas tapšanu ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
Aicinām iesaistīties Latgales patriotisko dziesmu koncerta repertuāra atlasē ...
Atkritumu apsaimniekošanas aktualitātes ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Ziemeļlatgales velomaršruts Nr.34 "Rypoj vasals!" ...
Aktivitātes Viļakas Sociālās aprūpes centrā ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...
Kad pie mājas jāizvieto valsts karogs? ...