Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiskā deju festivāla dalībnieku priekšnesumi pārsteidz skatītājus

IV Starptautiskā deju festivāla “Eima, eima” koncertos piedalījās vairāk nekā 700 dalībnieki. Festivāla atklāšanas koncerts 1. jūlijā notika Rugājos, 2. jūlijā vieskolektīvi uzstājās arī Balvu pansionātā, Vīksnā un Kubulos. Lielkoncertā 2. jūlijā Balvu estrādē bija iespējams vērot vieskolektīvu priekšnesumus, Ziemeļlatgales, Ludzas, Lubānas un Rēzeknes novada tautas deju kolektīvu sniegumu un tautas deju ansambļa “Daiļrade” (no Rīgas) uzvedumu. Lielkoncerta noslēguma deju “Rikovas kadriļu” vieskolektīvi apguva pirms svētku gājiena. Dejotājtauta ātri apgūst jaunus deju soļus un 1400 kājas Balvos piedimdināja estrādi. Festivāla noslēguma koncertā Viļakā 3. jūlijā piedalījās ap 200 dejotājiem no Igaunijas, Polijas, Serbijas, Čehijas, Slovākijas, tautas deju ansambļa “Daiļrade” un Rēzeknes novada Feimaņu pagasta Kultūras nama jauniešu deju kolektīva “Vīmyns”.

Lai izdzīvotu skaistos svētkus un noskatītos interesantās vieskolektīvu sagatavotās programmas, skatītājiem būtu jāapmeklē visi festivāla “Eima, eima” koncerti. Viļakas koncerta apmeklētājiem bija iespējams iepazīt dažādu valstu tautas dejas. Ne visi no mums aizbrauks uz visām koncertā pārstāvētajām valstīm, tāpēc skatītāji bija ļoti pateicīgi, ka tautu priekšnesumus bija iespējams vērot festivāla koncertos. Lietus un pielijušās, slidenās estrādes dēļ Viļakas koncerts bija jāpārceļ uz Viļakas Valsts ģimnāzijas sporta zāli. Visiem nedaudz bija jāpiedzīvo neērtības, atrodoties karstās telpās, bet skatītājiem ieguvumi bija iespēja redzēt dalībniekus tuvumā. Varēja izpētīt skaistos tērpus, novērtēt vieskolektīvu izšūtos apakšsvārkus, krāsainos izšuvumus un redzēt prieku dejotāju sejās, secinot, ka dejotāji dejo tāpēc, ka viņiem patiešām patīk dejot, nevis kāds viņiem liek to darīt. Novērtējot pielijušo estrādes skatuvi, izskanēja viedoklis, ka varbūt koncerts ir jāatceļ, tad pirmie protestētāji šādai domai bija festivāla “Eima, eima” dalībnieki, jo viņi ļoti gribēja parādīt sagatavotās koncertprogrammas skatītājiem.

Koncertu Viļakā atklāja tautas deju ansambļa “Daiļrade” uzvedums. Lielkoncertā Balvos kolektīvs piedalījās ar citu programmu, bet Viļakā “Daiļrades” dejotāji balto mīlestības stāstu izdejoja tik viegli, vijīgi un graciozi, ka skatītājiem aizrāvās elpa un uzstāšanās mirklis šķita tik īss. Koncertā patīkamu pārsteigumu sagādāja ikviens vieskolektīvs. Tautas deju kolektīviem Polijā, Čehijā un Serbijā ir pieņemts, ka kolektīvi dejo dzīvās mūzikas pavadījumā. Interesanti, ka kolektīvos dejotāji ne tikai dejo, bet arī dzied līdzi, droši, skaļi un pārliecinoši, tā papildinot priekšnesumu. Jauniešu deju un dziesmu ansamblis “Kębłowo” no Polijas uz Latviju bija atbraukuši ar 4 tērpu komplektiem. Kolektīvā katram dalībniekam kopā esot 16 tērpu komplekti. Daudzi tautas tērpi ir roku darbs un izšuvumus ir šuvušas pašas kolektīva vadītājas.

Mierīgākie un nosvērtākie koncerta dalībnieki bija vidējās paaudzes deju grupa “Portáš” dejotāji, kuri prezentēja čehu tautas dejas. Negaidīti jautri, dzīvespriecīgi dejoja deju grupas “Kannel” un “Siisik” no Igaunijas. Mūsu kaimiņu Vōru pilsētas dalībnieku tautas tērpi prezentēja divus reģionus, melnie tērpi ir tradicionālie dienvidigaunijas tērpi, bet sarkanie, svītrotie tērpi nāk no Igaunijas salām. Īpaša un neredzēta bija igauņu vīru deja, kolektīva vadītājas zināja stāstīt, ka šo deju igauņi esot noskatījušies no zviedriem, bet dejojot to nedaudz citādāk nekā zviedri.

Neparasti skaisti bija jauniešu deju grupas “SREM” no Serbijas un jauniešu deju grupas “Rakonca” no Slovākijas priekšnesumi, ne viens vien skatītājs būtu gribējis piedalīties meistardarbnīcā, kur šie kolektīvi pamācītu ikvienam interesentam Serbijas un Slovākijas tautas deju soļus. Latvijas sērdienītes stāstu un jestro Ābrama polku parādīja Rēzeknes novada jauniešu deju kolektīvs “Vīmyns”. Katram skatītājam īpaši tuvs kļuva kādas valsts priekšnesums, kāds neaizmirsīs staltos igauņus, cits - krāšņos poļu tērpus, citi atcerēsies neparastās serbu aitādas cepures vai slovāku uzgrieztos un izlēktos dančus. Neviens šādā tautas deju krāsainībā nepalika vienaldzīgs. Festivāla organizatoru pārstāvim - Balvu novada domes priekšsēdētājam Andrim Kazinovskim - un sadarbības partnera - Viļakas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Leonidam Cvetkovam - nebija viegli piemeklēt vislabākos vārdus, lai pateiktos kolektīviem par priekšnesumiem. Pat pasakot tūkstoš reizes sirsnīgo PALDIES, liktos, ka vēl neesam pateikuši to sajūsmu un prieku, ko saņēmām, redzot tautas deju krāšņumu.

Festivāla mākslinieciskais vadītājs Agris Veismanis un projekta vadītāja Ilga Oplucāne atzina, ka ceturtais starptautiskais tautas deju festivāls ir izdevies lieliski, tik neparasti skaistus priekšnesumus nebija gaidījuši pat organizatori. Festivāls “Eima, eima” ir sevi spēcīgi pieteicis tautas deju festivālu vidū un pats svarīgākais būšot pēc diviem gadiem šo līmeni noturēt, lai priecētu dejas mīļotājus un skatītājus ar vēl neredzētiem priekšnesumiem. Kopā mums izdosies! Uz tikšanos 2018. gada festivāla koncertos!

 

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


04.07.2016
Līdz Latvijas 100!

Kalendārs
« Novembris 2018 »
POTCPSSv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Glorija, Banga
Īsās ziņas
Veinu ģimenes rokdarbu izstāde Viļakas novada bibliotēkā ...
Viļakas novada bibliotēkā skatāma novadpētnieka Dzintara Dvinska vēsturisko foto izstāde ...
No 25.oktobra Kultūras un radošo industriju centrā starptautiska izstāde "Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture" ...
16.novembrī pl.19.00 Kultūras centrā "Rekova" koncertuzvedums "Mūžs" ...
18.novembrī no pl.12.30-15.00 Viļakas Valsts ģimnāzijas sporta stadionā Valsts simtgades ģimeņu sporta svētki. Nolikums ...
Viļakas novada pašvaldības autoceļu vai to posmu saraksts ar uzturēšanas klasēm 2018.gada vasaras sezonai no 2018.gada 1.aprīļa līdz 2018.gada 31.oktobrim. ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...