Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiskā deju festivāla dalībnieku priekšnesumi pārsteidz skatītājus

IV Starptautiskā deju festivāla “Eima, eima” koncertos piedalījās vairāk nekā 700 dalībnieki. Festivāla atklāšanas koncerts 1. jūlijā notika Rugājos, 2. jūlijā vieskolektīvi uzstājās arī Balvu pansionātā, Vīksnā un Kubulos. Lielkoncertā 2. jūlijā Balvu estrādē bija iespējams vērot vieskolektīvu priekšnesumus, Ziemeļlatgales, Ludzas, Lubānas un Rēzeknes novada tautas deju kolektīvu sniegumu un tautas deju ansambļa “Daiļrade” (no Rīgas) uzvedumu. Lielkoncerta noslēguma deju “Rikovas kadriļu” vieskolektīvi apguva pirms svētku gājiena. Dejotājtauta ātri apgūst jaunus deju soļus un 1400 kājas Balvos piedimdināja estrādi. Festivāla noslēguma koncertā Viļakā 3. jūlijā piedalījās ap 200 dejotājiem no Igaunijas, Polijas, Serbijas, Čehijas, Slovākijas, tautas deju ansambļa “Daiļrade” un Rēzeknes novada Feimaņu pagasta Kultūras nama jauniešu deju kolektīva “Vīmyns”.

Lai izdzīvotu skaistos svētkus un noskatītos interesantās vieskolektīvu sagatavotās programmas, skatītājiem būtu jāapmeklē visi festivāla “Eima, eima” koncerti. Viļakas koncerta apmeklētājiem bija iespējams iepazīt dažādu valstu tautas dejas. Ne visi no mums aizbrauks uz visām koncertā pārstāvētajām valstīm, tāpēc skatītāji bija ļoti pateicīgi, ka tautu priekšnesumus bija iespējams vērot festivāla koncertos. Lietus un pielijušās, slidenās estrādes dēļ Viļakas koncerts bija jāpārceļ uz Viļakas Valsts ģimnāzijas sporta zāli. Visiem nedaudz bija jāpiedzīvo neērtības, atrodoties karstās telpās, bet skatītājiem ieguvumi bija iespēja redzēt dalībniekus tuvumā. Varēja izpētīt skaistos tērpus, novērtēt vieskolektīvu izšūtos apakšsvārkus, krāsainos izšuvumus un redzēt prieku dejotāju sejās, secinot, ka dejotāji dejo tāpēc, ka viņiem patiešām patīk dejot, nevis kāds viņiem liek to darīt. Novērtējot pielijušo estrādes skatuvi, izskanēja viedoklis, ka varbūt koncerts ir jāatceļ, tad pirmie protestētāji šādai domai bija festivāla “Eima, eima” dalībnieki, jo viņi ļoti gribēja parādīt sagatavotās koncertprogrammas skatītājiem.

Koncertu Viļakā atklāja tautas deju ansambļa “Daiļrade” uzvedums. Lielkoncertā Balvos kolektīvs piedalījās ar citu programmu, bet Viļakā “Daiļrades” dejotāji balto mīlestības stāstu izdejoja tik viegli, vijīgi un graciozi, ka skatītājiem aizrāvās elpa un uzstāšanās mirklis šķita tik īss. Koncertā patīkamu pārsteigumu sagādāja ikviens vieskolektīvs. Tautas deju kolektīviem Polijā, Čehijā un Serbijā ir pieņemts, ka kolektīvi dejo dzīvās mūzikas pavadījumā. Interesanti, ka kolektīvos dejotāji ne tikai dejo, bet arī dzied līdzi, droši, skaļi un pārliecinoši, tā papildinot priekšnesumu. Jauniešu deju un dziesmu ansamblis “Kębłowo” no Polijas uz Latviju bija atbraukuši ar 4 tērpu komplektiem. Kolektīvā katram dalībniekam kopā esot 16 tērpu komplekti. Daudzi tautas tērpi ir roku darbs un izšuvumus ir šuvušas pašas kolektīva vadītājas.

Mierīgākie un nosvērtākie koncerta dalībnieki bija vidējās paaudzes deju grupa “Portáš” dejotāji, kuri prezentēja čehu tautas dejas. Negaidīti jautri, dzīvespriecīgi dejoja deju grupas “Kannel” un “Siisik” no Igaunijas. Mūsu kaimiņu Vōru pilsētas dalībnieku tautas tērpi prezentēja divus reģionus, melnie tērpi ir tradicionālie dienvidigaunijas tērpi, bet sarkanie, svītrotie tērpi nāk no Igaunijas salām. Īpaša un neredzēta bija igauņu vīru deja, kolektīva vadītājas zināja stāstīt, ka šo deju igauņi esot noskatījušies no zviedriem, bet dejojot to nedaudz citādāk nekā zviedri.

Neparasti skaisti bija jauniešu deju grupas “SREM” no Serbijas un jauniešu deju grupas “Rakonca” no Slovākijas priekšnesumi, ne viens vien skatītājs būtu gribējis piedalīties meistardarbnīcā, kur šie kolektīvi pamācītu ikvienam interesentam Serbijas un Slovākijas tautas deju soļus. Latvijas sērdienītes stāstu un jestro Ābrama polku parādīja Rēzeknes novada jauniešu deju kolektīvs “Vīmyns”. Katram skatītājam īpaši tuvs kļuva kādas valsts priekšnesums, kāds neaizmirsīs staltos igauņus, cits - krāšņos poļu tērpus, citi atcerēsies neparastās serbu aitādas cepures vai slovāku uzgrieztos un izlēktos dančus. Neviens šādā tautas deju krāsainībā nepalika vienaldzīgs. Festivāla organizatoru pārstāvim - Balvu novada domes priekšsēdētājam Andrim Kazinovskim - un sadarbības partnera - Viļakas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Leonidam Cvetkovam - nebija viegli piemeklēt vislabākos vārdus, lai pateiktos kolektīviem par priekšnesumiem. Pat pasakot tūkstoš reizes sirsnīgo PALDIES, liktos, ka vēl neesam pateikuši to sajūsmu un prieku, ko saņēmām, redzot tautas deju krāšņumu.

Festivāla mākslinieciskais vadītājs Agris Veismanis un projekta vadītāja Ilga Oplucāne atzina, ka ceturtais starptautiskais tautas deju festivāls ir izdevies lieliski, tik neparasti skaistus priekšnesumus nebija gaidījuši pat organizatori. Festivāls “Eima, eima” ir sevi spēcīgi pieteicis tautas deju festivālu vidū un pats svarīgākais būšot pēc diviem gadiem šo līmeni noturēt, lai priecētu dejas mīļotājus un skatītājus ar vēl neredzētiem priekšnesumiem. Kopā mums izdosies! Uz tikšanos 2018. gada festivāla koncertos!

 

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


04.07.2016
Kalendārs
« Augusts 2017 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Bernhards, Boriss
Īsās ziņas
18. augustā plkst. 18:00 pie Viļakas ezera pludmales vides objekta "Ūdens" atklāšanas pasākums ...
29. augustā plkst. 14:00 Viļakas Valsts ģimnāzijas aktu zālē izlaidums Viļakas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas izglītojamajiem ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 3. kārtu ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Viļakas novada muzejā skatāma liturģisko grāmatu izstāde līdz 29. augustam ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Līdz 12. oktobrim Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā)  1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstāde. ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...