Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viļakas novadā atdzimst senās saulgriežu tradīcijas

Šajās dienās, kad Latvijā tiek svinēti vasaras saulgriežu svētki un Jāņi arī raidījuma „Pi myusim Latgolā” veidotāji ir devušies uz Viļakas novadu, lai iepazītu un atklātu nereti vien aizmirstās Jāņu un Līgo dienas tradīcijas.

Pats par sevi saprotams, ka Līgo vakarā jākurina ugunskurs, jāpin vainagi, jāēd siers un jādzer alus, un, protams, jāmeklē papardes zieds. Lai noskaidrotu, kāda ir šo rituālu nozīme, raidījuma „Pi myusim Latgolā” veidotāji ir devušies uz Viļakas novada Medņevu, lai tiktos ar folkloras kopu „Egle”.

„2008. gadā pirmo reizi sagājām kopā. Bijām nedaudzi, bija tāds neliels pulciņš. Tagad esam izauguši līdz 19 cilvēkiem.” folkloras kopas aizsākumus atceras folkloras kopas vadītāja Ināra Sokirka. „Egle” dzimusi 2008. gada 11. augustā. Tajā dienā izvēlēts arī kopas vārds, kurš, var teikt atnācis pats no sevis un visiem paticis.

„Mēs dziedam par seniem laikiem. Un latviešiem egle ir bijusi jau no paša sākuma, no pašas dzimšanas līdz pat kapa malai. Vienmēr pavadījusi līdzi Laimas slotiņa, kas arī ir eglītes veidā. Viena no pirmajām dziesmām, ko mēs iemācījāmies „Oi, egle, egle”, un katru reizi, kad mēs to dziedam, mums tādas īpašas sajūtas.” Stāsta Ināra Sokirka.

„Latgalē dzīvodams, it sevišķi Medņevas pagastā, nevar nedziedāt. Mēs esam izauguši pie tām tautasdziesmām, kuras mūsu mammu un vecmammu dziesmas. Tās dziesmas ar mums ir bijušas un mums sāka palikt bail, ka tās var pazust. Zināmā vecumā sieviņas aiziet dziedāt aizsaulē. Reti kur dzied tajos senajos balsos, kā dzied mūsu pusē. Arī mēs esam braukuši pa republiku, līdz pat suitiem. Arī suiti dzied daudzbalsīgi, bet tās tradicionālās talku balsis, kāzu balsis pārsvarā, es domāju, ka mūsu pusē arī dzied. Protams, sākās viss caur dažādām folkloras nometnēm, meistardarbnīcām. Par to mēs milzīgu paldies sakām Rutai Cibulei. Sākotnējo repertuāru mēs esam ņēmuši no mūsu etnogrāfiskā ansambļa.” atklāj folkloras kopas „Egle” dalībnieces.

Pašlaik folkloras kopai „Egle” ir arī sava kapela, kā arī tiek veidota folkloras kopas bērnu kapela „Paeglīte”. Vairāk stāsta vadītāja Inita Raginska: „Ar tādu domu, lai būtu tas turpinājums. Arī bērniem ir jāprot kaut kas, lai viņi var pārmantot, paņemt to, ko mēs viņiem varam dot. Kapelā sanāk visi Medņevas bērni, var teikt, ka ir iesaistījušās ģimenes. Kad pirmo reizi bijām Saldū, sapratām, ka bērniem tas interesē. Sapratām, ka ir daudz jāstrādā, jo mūzikas skolā bērni spēlē pēc notīm, bet mums vajadzētu, lai arī pēc dzirdes.”

Ināra atzīst, ka dziedāšana šodien noteikti nav tāda, kā piemēram pirms 70 gadiem, kad dziesma pavadīja katru darāmo darbu: „Man ir tāda sajūta, ka pēdējos gados tomēr tā folklora vairāk atdzimst. Cilvēki ir pārstājuši dedzināt auto riepas. Šašliks ir palicis, bet lai jau cep to gaļu. Mēs jau paši arī aizejam pie saviem draugiem, radiem, kolēģiem. Mums ir Jānis. Mēs aizejam pie Jāņa, svinam, sakurinām ugunskuru.”

Kā atzīst folkloras kopas „Egle” dalībnieces, kā svinēja tos īstos Jāņus agrāk, to zina tikai tie, kuri dzīvoja agrāk, bet daudz ko var smelties no dainām. Jāņu jeb vasaras saulgriežu svinēšana saglabājusies no pirmskristietīgās kultūras, kas simbolizēja jaunu saules gada sākumu. Lai nākošajā saules gadā veiktos gan pašiem, gan lopiņiem, jālasa trejdeviņu zāļu slotiņas, bet vainagā jāiepin 27 zālītes. Lai visi būtu spēcīgi, auglīgi un veseli, šādi vainagi jākar uz kakla. Jāņi, tie ir auglības svētki. Tāpēc, lai izdotos auglības rituāls, visam jābūt apaļam – apaļam vainagam, apaļam sieram, tāpēc pušķo ugunskuru.

Tāpat Medņevas dziedātājas atgādina, ka Zāļu dienai ir maģisks spēks, un tajā savāktās zālītes ir vērtīgas veselībai. Izrādās, ka vainagus, ko pin gotiņām, vēlāk sakaltē un pēc teliņa piedzimšanas gan gotiņai, gan teliņam dod dzert novārījumu, kas pagatavots.

Viena no pazīstamākajām Jāņu nakts tradīcijām ir papardes zieda meklēšana, kas saistīta ne tikai ar seksualitāti, bet arī auglību. Folkloras kopas dalībnieces smej, ka, atskatoties uz senākiem laikiem, šim rituālam tik tiešām bijusi īpaša nozīme un lielākoties jaundzimušie esot bijuši „Jāņu bērni”.

Vairāk par saulgriežu tradīcijām sarunā ar folkloras kopu „Egle” klausies, sekojot zemāk norādītajām saitēm:
http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim/23-06-2016-fk-egle-un-saulgriezi/

Raidījuma video fragmentu skaties:
https://www.youtube.com/watch?v=fBTAY61ONBs&feature=youtu.be

 

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”


22.06.2016
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raivis, Raivo, Maksis
Īsās ziņas
Pasvaldību vēlēšanu dienā kursēs autobusi vēlētāju nogādāšanai vēlēšanu iecirkņos ...
Viļakas novada domes deputātu kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
6. jūnijā plkst. 13:00 Viļakas novada domes zālē sanāksme par par grants ceļu pārbūvei prioritāro ceļu saraksta apstiprināšanu pa pagastiem saskaņā ar projektu......
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...