Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Mūžam nedzīstoša sāpe mūsu tautas dvēselē…

Tās rozes, ko nolauza vēji,
Aizgāja vakara mākoņos sārtot.
Es kavējos dārzā vēl ilgi pie atvērtiem vārtiem...

Tās rozes, kas palika sniegos,
Es pārvērtu lūgšanā svētā,
Lai saredz zeme un debess,
Cik atmiņas pilnas ar rētām.
/R. Vasile/

14. jūnijā pie Vecumu dzelzceļa stacijas tika atklāta piemiņas plāksne, kas vēsta: “Mūžam nedzīstoša sāpe mūsu tautas dvēselē… 25.03.1949.” Pēc svinīgā brīža Borisovas Tautas namā norisinājās pasākums “Laika pēdas Sibīrijas smiltīs”, kur satikās savulaik izsūtītie Viļakas novada iedzīvotāji, tika demonstrēta dokumentālā filma “Četrreiz katrs viens” par četriem leģionāriem.

Vecumu pagasta kultūras dzīves organizatore Jolanta Vrubļevska pirms piemiņas plāksnes iesvētīšanas teica: “Ik gadu 25. martā un 14. jūnijā mēs esam kopā šeit, pie Vecumu dzelzceļa stacijas, lai atkal atšķirtu vēstures lappuses, kurās ir ierakstīti 1941. un 1949. gada baisie notikumi. Tajās ir ierakstīti mūsu tautiešu vārdi, kuriem liktenis, pret pašu gribu, bija lēmis izstaigāt Sibīrijas plašumus. Esam šeit, lai atcerētos un godbijībā pieminētu svešumā mūžībā aizsauktos, lai godinātu tos, kas pārdzīvojuši izsūtījuma šausmas un ir mūsu vidū. Tas ir laiks, kad represijās cietušo un viņu tuvinieku sirdīs no jauna uzviļņo sāpes.”

Vecumu pagasta pārvaldes vadītāja Ligija Logina teica šādus vārdus: “Šie ir traģiski mūsu tautas vēstures mirkļi, kurus nedrīkst aizmirst. Šī sāpe iet cauri gadiem un atbalsojas gandrīz katrā latviešu ģimenē. Lai arī piemiņas plāksne ir veltīta 1949. gada 25. marta represijām, visi šie notikumi sasaucas arī ar 1941. gada 14. jūnija tautas traģēdiju, kad no mūsu apkaimes tika izsūtīti daudzi tautieši, kuri neatgriezās dzimtajās mājās. Šī piemiņas vieta ir veltījums visiem, kas izcietuši tos traģiskos notikumus un aizgājuši mūžībā, tā arī neieraugot dzimto krastu, kā arī tiem, kuri izcieta represiju šausmas un atgriezās mājās. Ideja un materiālais atbalsts piemiņas vietas izveidošanai ir no Viļakas novada domes, darbā tika lūgts iesaistīties skolotājs Jānis Laicāns, kurš ir šīs piemiņas plāksnes idejas autors, un idejas realizētājs ir vietējais pieminekļu amatiermeistars Jānis Kokorevičs. Vēlētos teikt lielu paldies pagasta pārvaldes darbiniekiem un sabiedrisko darbu veicējiem. Paldies Jums visiem par ieguldīto darbu!”

Uzrunu teica arī Viļakas novada domes izpilddirektore Zigrīda Vancāne: “Šodien mēs pieminam un cilvēcei atgādinām par to, kas notika pirms 75 gadiem. Ko pārdzīvoja, kas notika šo cilvēku domās un sirdīs, šodien mēs varam uzzināt tikai no atmiņu stāstiem. Cilvēki bija bez tiesas notiesāti, pazemoti, izcieta badu, aukstumu un slimības. Viņi bija tie, kas ar savu darba tikumu pierādīja tās puses vietējiem iedzīvotājiem, ka viņi nav noziedznieki. Viņi ir strādīgi, izpalīdzīgi, nevēlas nevienam ļaunu atdarīt ar ļaunu. Mums visiem dziļā cieņā un ar lielu mīlestību jānoliec galvas to cilvēku priekšā, kuri izsūtījumu pārdzīvoja un atgriezās. Atgriezās ar salauztām sirdīm un sadragātu veselību. Viņus vada liela mīlestība pret dzīvību, viņos staro cilvēcība, labestība, sirsnība. Paldies viņiem par to! Mums visiem kopā jādara viss iespējamais, lai neatkārtojas līdzīgas cilvēces traģēdijas, kas notika pagājušajā gadsimtā.”

Baltinavas un Šķilbēnu draudzes prāvests Staņislavs Prikulis aicināja visus kopā lūgties par deportācijas upuriem, kas vairs nav starp mums, kā arī par tiem, kas bija ieradušies un kam nebija iespējas ierasties pie piemiņas plāksnes. Prāvests Staņislavs Prikulis iesvētīja piemiņas plāksni un atgādināja klātesošajiem, ka cilvēka uzdevums nav izveidot paradīzi zemes virsū, bet dzīvot mīlestībā pret Dievu.

Pēc Jolantas Vrubļevskas lasītajiem R. Vērnieces dzejas vārdiem:
“Tikai cilvēkam būt un atvērtu sirdi turēt,
Kas jūt sava tuvākā sāpes un raizes...
Ja vajag - dalīt uz pusēm gabalu maizes.

Atvērtu atmiņu turēt un neaizmirst
Tās daudzās dvēseles, kurām par agru bij’ dzist kaut kur Ziemeļu sniegos...
Tās salauztās dzīves neaizmirst,
Kurās nerimst pusgadsimtā sāpe,
Kurās joprojām dzīvs jautājums: “Kāpēc?”

Lai ziedi piemiņas vietās gulst,
Lai svecīšu gaisma kā sveiciens viņiem,
Tiem, kuri Latvijai zuda...”

klātesošie tika aicināti pie piemiņas plāksnes nolikt svecītes un ziedus. Laikā, kad piemiņas plāksni sedza ziedu paklājs, Aldis Prancāns izpildīja vienu no skaistākajiem skaņdarbiem saksofonam – “Ilgais ceļš kāpās”.

Pēc piemiņas plāksnes atklāšanas pasākuma dalībnieki devās uz Borisovas Tautas namu, kur notika dokumentālās filmas “Četrreiz katrs viens” skatīšanās un tikšanās ar vienu no tās autoriem – žurnālistu Ati Klimoviču.

Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa atgādināja, ka valsts nevarēs attīstīties, neņemot vērā un necienot savu vēsturi. Laiks iet, notikumi kļūst senāki, tāpēc mūsu pienākums ir atcerēties un stāstīt. Norādīja, ka jaunā piemiņas plāksne būs vieta, kur pēc 50 gadiem jaunā paaudze varēs pulcēties un atcerēties tā laika notikumus.

Jolanta Vrubļevska klātesošajiem Ati Klimoviču pieteica kā tālu ceļu braukušu, taču žurnālists atzina, ka braucis no Sēlijas. Ja arī būtu mērots ceļš no Rīgas – 250 kilometri nav daudz. 2013. gadā iznākušās filmas autori ir Sandijs Semjonovs, Atis Klimovičs, Pāvels Širovs, Ainis Kupčs, Inese Zandere. Filmas ideja – Atis Klimovičs, producents – Sandijs Semjonovs. Autori par dokumentālo filmu saka: “Filma veltīta mūsu vectēviem, kuri krituši cīņā par brīvu Latviju. Lielāko daļu mūža viņi nodzīvoja, klusējot par savu pagātni. Tas bija viņu beidzamais lielais zaudējums, jo viņiem jau bija nācies zaudēt savas mājas, savu valsti un savu nākotni – tādu, kādu viņi to bija iecerējuši un iztēlojušies. Četri puiši, kas piedzima un uzauga vienā laikā ar Latvijas valsti, kopā ar to tika ierauti karā, kurā gan valsts, gan cilvēka cerība un cīņa bija palikt dzīvam. Latvijas valsts bija divkārt okupēta. Valsts it kā vairs nebija. Bet cilvēki bija. Un šī valsts tobrīd pastāvēja tikai cilvēkos, katrā vienā. Daudzi šo sakarību apzinājās un bezcerīgajos apstākļos, kuros viņi nebija noteicēji, tomēr uzturēja domu, ka cīnās par Latviju. Arī šie četri vīri atradās tuvāk nāvei nekā dzīvei, lai gan tolaik bija tik jauni. Tomēr viņus karš nesamala, un katrā no viņiem izdzīvoja un patvērās Latvijas valsts. Viņiem pietika spēka arī pret naidīgo padomju tagadni un trimdas grūtībām noturēties ar cilvēcību, likt lietā savas spējas, strādāt un sagaidīt Latvijas valsts atgriešanos. Mūsu filma par četriem leģionāriem cenšas atdot viņiem pagātni.” Atis Klimovičs atklāja, ka trīs no četriem leģionāriem diemžēl vairs nav starp dzīvajiem.

Borisovas Tautas namā bija izveidota izstāde “Mēs neesam aizmirsuši…” – grāmatas un pētnieciskie darbi par pagājušā gadsimta notikumiem un ļaudīm, izsūtīto cilvēku līdzi ņemtās lietas, piemēram, Genovefas Loginas izsūtījuma kastīte – čemodāns, V.E. bīskapa Kazimira Duļbinska lādīte – altāris un rožukronis, kas viņam bija līdzi izsūtījuma laikā Sibīrijā, Nellijas Āboltiņas lakats, sedziņa, brilles, karote, medaljons u.c.

Paldies visiem, kas ieradās uz piemiņas plāksnes atklāšanu, uz piemiņas brīdi, uz filmas skatīšanos un tikšanos ar autoru. Mēs neesam aizmirsuši un atcerēsimies arī turpmāk!

Teksts, foto: Viļakas novada domes Lietvedības, komunikācijas un informācijas nodaļas vadītāja Rūta Cibule


15.06.2016
Kalendārs
« Oktobris 2019 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends
Īsās ziņas
Jauktais koris "Viola" aicina savā pulkā jaunus dalībniekus! ...
Vokālo ansambļu sadziedāšanās svētki Medņevas Tautas namā 19.oktobrī plkst.18:00. ...
Ložu šaušanas sacensības notiks 2019.gada 1-2 novembrī Viļakā, Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē Pils ielā 11a. Sacensību sākums 1.novembrī plkst.18:00, 2.novembrī......
Rudens talka 19.oktobrī ...
3.novembrī plkst.12.00 Kupravas katoļu baznīcā notiks Sv.Mise par Krustacelma ciema mirušajiem. ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” 2019.gada 11.oktobrī izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 7.kārtu Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam. ...
SIA LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs šā gada 18.oktobrī plkst. 11:00 apmeklēt bezmaksas informatīvo semināru “Lauku attīstības programmas aktuālie pasākumi......
LLKC Balvu konsultāciju birojs aicina Jūs apmeklēt informatīvo semināru “IEPAZĪSTI PERMAKULTŪRU - gudru un ilgtspējīgu saimniekošanu” , kurš tiek organizēts Valsts Lauku tīkla......
18.oktobrī plkst. no 14.00 līdz 16.00 Kultūras centrā Rekova Bērnu ballīte ...
21.oktobrī plkst.10.00 Viļakas kultūras namā Liliputu cirks. Ieeja EUR 3.00 ...
Svecīšu vakari ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Palielinot autobusu braukšanas ātrumu, no 1. jūlija gaidāmas izmaiņas piecos maršrutos, ko apkalpo AS Nordeka ...
13.novembrī Viļakā, Balvu ielā 5 (pie Latvijas aptiekas) 10.00-17.00 Mobilā diagnostika ...
Pededzes robežšķērsošanas vieta turpmāk darbosies no plkst. 08:00 līdz 20:00 ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...