Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Rekavas vidusskolas 110 gadu jubileja "Kad putni atgriežas..."

Par skolas jubileju liecina karalisko, smaržīgo liliju, kautrīgo gerberu un dažādu citu ziedu pušķi, protams, arī dāvanas. 28. maijā Rekavas vidusskolā bija salidojis daudz putnu: gan absolventi, gan bijušie skolas darbinieki, gan ciemiņi. Tāpat kā toreiz, pirms 10 gadiem, kad svinējām skolas simtgadi, visvairāk bija ieradušies tieši senāk skolu beigušie absolventi, lai atcerētos savu skolas laiku, ieskatītos sen neredzētās sejās un izbaudītu atkalredzēšanās prieku.

Ar klusuma brīdi godināja tos skolēnus un skolas darbiniekus, kuri uz mums raugās no mākoņu maliņas. Tika pārlapotas skolas vēstures lappuses.

Rekavas skolas pirmsākumi meklējami 1906. gadā, kad pēc Almas Ramanes ierosinājuma darbu sāk Rekavas sešgadīgā pamatskola. Tā vairākkārt tiek pārcelta no Rekavas uz Čilipīni un atkal uz Rekavu. Jau 1935./1936. m.g. tiek nodibināts Mazpulks. Interesanti, ka tajā pašā laikā darbojās Cerību pulciņš, kura uzdevums bija cīnīties pret alkoholismu.

Kādreiz skolai ir bijusi sava zeme, augļu dārzs, arī govs.

Ar Abrenes rajona Darbaļaužu deputātu padomes IK 1950. gada 10. augusta lēmumu Nr. 68, protokols 139, tika atvērta Rekavas vidusskola.

Skolēnu skaits ir bijis mainīgs, piemēram, 20. gados 60 – 70 skolēni, 1936. gadā – 252 skolēni, 70. gados ir bijis pāri 400 skolēnu.

Ilggadējie skolas direktori ir Pēteris Pavlovs (9 gadi), Jānis Dortāns (16 gadi) un visilgāk par direktoru strādā Pēteris Vancāns – nu jau 30. gadu. Vislielākās pārmaiņas skolas dzīvē notiek tieši šajā laikā: Atmodas laikā, kad darbojas LTF, 1989. gadā tiek ieviesta 12 klašu izglītība, mācību gads tiek sadalīts 3 trimestros, tad - 2 semestros, nosaka 5 dienu darba nedēļu, mainās mācību priekšmetu nosaukumi, un tiek ieviests jauns mācību priekšmets – informātika, svin Ziemassvētkus, Lieldienas. Skolā ir Baltā istaba, kur notiek kristīgās mācības stundas, sākot ar 1993./1994. m.g. skolēnu zināšanas sāk vērtēt 10 ballu skalā. 1999./2000. m.g. noteiktus eksāmenus kārto centralizēti.

Ļoti patīkama ziņa ir par skolas siltināšanu un renovāciju, kuras rezultātā skola un sporta angārs iegūst jaunu ārējo izskatu. Renovēto skolu atklāja 2014. gada 1. septembrī. Arī skolas ēdamzāle ir ieguvusi jaunu izskatu, sienas rotā skolēnu zīmētās gleznas.

Pašreiz skolā strādā 27 skolotāji, no tiem 14 ir šīs skolas absolventi, 7 no 12 tehniskajiem darbiniekiem ir Rekavas vidusskolas absolventi. Skolā mācās 184 izglītojamie.

Skolas popularitāti veicina skolēnu sasniegumi sportā: 2015. gadā 1. vieta Lāses kausā volejbolā, 1. vieta Latgales reģiona skolēnu sacensībās slēpošanā un Latvijas čempionātā slēpošanas stafetē. Īpašs sasniegums ir Edgara Prancāna 2. vieta junioru grupā Pasaules čempionātā svara bumbu celšanā.

Tāpat kā agrāk, skolēni veiksmīgi piedalās mācību priekšmetu olimpiādēs un konkursos. 2015. gadā darbu atsāka jaunsargi. Aktīvi ir vanadzēni, piedaloties salidojumos un sporta spēlēs.

Skolā notiek dažādi pasākumi: tradicionālā ierindas skate, veltīta Lāčplēša un Latvijas Republikas proklamēšanas dienai, foto orientēšanās, netradicionālās sporta spēles (dvieļu volejbols). Vidusskolas deju kolektīvs piedalījās Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkos. Skolā notiek Ziemassvētku ieskaņas, Mātes dienai, Valsts svētkiem veltīti koncerti. Īpaši atzīmējams Žetonu vakars – tradicionālā absolventu tikšanās.

Galvenais, ko gribas uzsvērt, ka ikviens, kurš te strādā, mācās vai mācījās pirms gada, diviem, desmit vai trīsdesmit, ir atstājis te nelielu daļu no sevis, un mēs visi kopā esam Rekavas vidusskola.

Kad pēc skolotājas Marutas aicinājuma zālē bija jāpieceļas dažādu profesiju pārstāvjiem, tad secinājām, ka visvairāk tomēr ir izglītības darbinieku. Protams, ir mediķi, lauksaimnieki, celtnieki, muzikāli un talantīgi cilvēki, kā teica Vilhelms Pužulis: “Cīši lobi cylvaki.”

Skolotāja Anita Koniševa kopā ar skolēniem savāca 10 Rekavas vidusskolas absolventu dzeju un apkopoja grāmatā “Uzdrīkstēšanās”, kuru autori saņēma kā dāvanu, bet visi pārējie varēja iegādāties par ziedojumiem. Viena no autorēm ir Inga Kaļva. Kādā no dzejoļiem viņa saka:
“Man ir tik daudz, ko tev dāvināt,
Lai pasaule labāka kļūtu,
Ne mantā, ne naudā, bet valūtā citā –
Tajā, ko saprot vien cilvēka sirds.”

1989. gada absolvents Aldis Slišāns savai skolai ir veltījis šādas rindas:
“Ak, baltā skola ceļa malā,
Šeit visiem silts ir ziemā, salā,
Cik laba, mīļa tā ir mums
Un arī, absolventi – Jums…”

Ar muzikālajiem priekšnesumiem skolu jubilejā sveica “Rekavas dzintars”, kurā no 10 dalībniekiem 9 ir šīs skolas absolventi, 2000. gada absolvents Zintis Krakops, ar kuru daudzi ir tikušies gan ballēs, gan citos pasākumos, Inga Kaļva, meitene, kura mīl dzeju, dziesmu, ar savu brīnišķīgo balsi prot iepriecināt ikvienu. Ar savu dziesmu uzstājās Raimonds Logins, 2012. gada absolvents, kurš grupu “Napruots” nodibināja jau skolas laikā, bet tagad muzicē arī kopā ar “Serenādi”. Uzstājās arī šī gada absolventi, pēdējoreiz savā skolā izdejojot Žetonu vakara valsi un tautu deju “Mēs, ciemiņus gaidīdami”. Viņi šogad iekaros Latvijas galvaspilsētu vai kādu citu vietu. RVS bijušais absolvents Ēriks Matisons, grupas “Muiža” vadītājs, ar siltām un patīkamām atmiņām par skolu kopā ar savu grupu veltīja 2 dziesmas. Grupa “Muiža” spēlēja arī jubilejas ballē.

Kādi gan svētki būtu bez dāvanām? Nāk sveicēji, Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs ar savu komandu, un uzdāvina 500 eiro. Ivars Seleckis, kādreizējās Rekavas vidusskolas skolotājas Mirdzas Gusts mazdēls, un pārējie radinieki uzdāvina skolai grāmatu “Ivars un Maija. 100 gadi dokumentālajā kino”. Balvu rajona volejbola leģenda (tā Jāni Strapcānu piesaka direktors P. Vancāns) atved sveicienus no Balvu sporta skolas, kura ir pateicīga Rekavai par izcilajiem sportistiem, dāvinot kolektīvam 2 stundu peldbaseina apmeklējumu un I. Šaicānes grāmatu “Sports Ziemeļlatgalē”, novēlot, lai ilgi nenodzistu zinību uguntiņa. Baltinavas vidusskolas direktors I. Slišāns novēl, lai Rekavā būtu tik daudz bērnu kā Ruandā. Sveic arī Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas direktore Marija Bukša, cerot arī uz turpmāko sadarbību. Briežuciema pamatskolas direktors A. Keišs vēlēja vēl 110 gadus. RVS absolvents, eksrekordists 110 metru barjerskrējienā, Mārtiņš Stabiņš, kurš skolu absolvēja pirms 50 gadiem, dāvina divas grāmatas par savu mammu, Rekavas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāju, arī direktori, Veroniku Stabiņu. Vilhelms Pužulis kopā ar saviem klasesbiedriem jubilejas pasākuma apmeklētājiem dāvina nozīmīti – uzlīmi ar RVS žetonu.

Savukārt skolas direktors P. Vancāns saka paldies un dāvina īpašo skolas krūzīti Svetlanai Romānei, kura 4 gadus pirms viņa bija Rekavas vidusskolas direktore. Tādas pašas krūzītes, lilijas un paldies saņem arī Sergejs Maksimovs, Andris Mežals, Viļakas novada domes IKS pārvalde, ZS “Kotiņi”, SIA “Dolo”, “Litiņa”, Vilhelms Pužulis un kultūras centra saimniece Kristīna Lapsa.

Aina Keiša saka paldies par ziediem, dāvanām un sirsnīgajiem sveicieniem un novēl visiem dzīvot ar putna spārnu vieglumu, lai ir mājas – ligzda, kur atgriezties. Uzaicina visus tagadējos Rekavas vidusskolas darbiniekus, kuriem pievienojas bijušie skolas darbinieki. Skan skolas salidojumu himna “Silavas valsis”, un pēc dziesmas visi dodas uz norādītajiem kabinetiem, lai kopā atcerētos savu skolas laiku. Uz tikšanos nākamajā jubilejā!

 

Rekavas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Cibule
Foto: Vitolds Circenis

03.06.2016
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
Īsās ziņas
Pasvaldību vēlēšanu dienā kursēs autobusi vēlētāju nogādāšanai vēlēšanu iecirkņos ...
Viļakas novada domes deputātu kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
27. maijā plkst. 18:00 Daugavpilī Latgales novada vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu svētki "Lielais rits Cietoksnī" ...
28. maijā plkst. 8:00 Žīguros Pavasara tirugs. Plkst. 10:00 Žīguru Kultūras nama amatiermākslas kolektīvu koncerts ...
28. maijā Viļakas novada ģitāristu koncerts - plkst. 16:00 Viļakas Kultūras namā, plkst. 18:00 Kultūras centrā "Rekova" ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...