Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Upītes pamatskolas ekskursija uz Cēsīm projekta "Izzini Latvijas vēsturi" ietvaros

26. maijā Upītes pamatskolas 36 skolēni un 4 skolotāji projekta “Izzini Latvijas vēsturi”, kuru organizē Monreālas latviešu biedrība, devās ekskursijā uz Cēsīm un Āraišiem.

Pirmais apskates objekts - Āraišu ezerpils. Āraišu arheoloģiskais muzejparks atrodas gleznainā Vidzemes novadam raksturīgā ainavā, 7 km uz dienvidiem no Cēsīm. Par ezera izcelšanos, tā krastu apdzīvotājiem un brīnumainiem notikumiem viņu dzīvē vēsta latviešu tautas teikas. Stāsta arī, ka Āraišu ezerā esot nogrimusi pils – tajā vietā, kur tagad atrodas maza saliņa. Āraišu ezera saliņa kā arheoloģisks piemineklis zināma jau kopš 19. gs. beigām, taču īsto Āraišu ezera senmītnes raksturu uzzināja tikai pēc tam, kad desmit arheoloģisko sezonu laikā (1965.-1969., 1975.-1979.) arheologa Jāņa Apala vadībā izpētīja ¾ no apmēram 2500 m² lielās ezerpils platības. Āraišu ezerpils bijusi pastāvīgi apdzīvota, pilskalniem līdzīgi nocietināta dzīvesvieta, kas aizsardzības nolūkā celta uz mazas, pārplūstošas saliņas. Ezerpili cēluši un 9.-10. gs. apdzīvojuši senie latgaļi. Tā bijusi sociāli diferencēta kopiena, domājams, kāda latgaļu dižciltīgā rezidence, kurā viņš mājoja kopā ar saviem tuviniekiem un saimes ļaudīm. Ezerpils iemītnieki nodarbojās ar zemkopību, lopkopību, meža dravniecību un tirdzniecību. Kultūrslānī atrastās rotaslietas un ieroči visnotaļ raksturīgi seno latgaļu kultūrai, tomēr to vidū ir arī atsevišķi zemgaļu un skandināvu cilmes priekšmeti, kas liecina par kontaktiem ar kaimiņu kopienām un tautām. Āraišu ezerpils rekonstrukcija atspoguļo seno latgaļu dzīvesveidu un celtniecības tradīcijas Latvijā vikingu laikmetā. Gide iepazīstināja skolēnus ar seno latgaļu dzīvi, nodarbošanos un parādīja senos darbarīkus.

Protams, nevarējām pabraukt garām Āraišu baznīcai. Pašreizējais baznīcas veidols ir saglabājies no 1791. gada. Interjera sastāvdaļas galvenokārt pārstāv 18. gs. galdniecības darinājumus (soli, kancele). Atsevišķi iekārtas priekšmeti ir 19. gs. pirmās puses darinājumi. Baznīcā apskatāma V. Krīgera altārglezna un 1904. gadā Jēkabpils meistara Krēsliņa būvētās ērģeles.

Āraišu vējdzirnavas, nākamais apskates objekts, atrodas apkaimes augstākajā vietā ar skaistu skatu. Latvijā vienas no retajām holandiešu tipa vējdzirnavām (1852. g.), kas atrodas darba kārtībā. Te varējām iemēģināt roku graudu malšanā, iepazināmies ar dzirnavnieku darba specifiku.

Viduslaiku tērpu darbnīcā Cēsu vecpilsētā mūs sagaidīja Maija Ulme, kur noskatījāmies pasaku “Mežcirtējs un viņa meitas” kopā ar pašdarinātām lellēm, mūziku un skaņām. Darbnīcā varējām iepazīties ar viduslaikiem raksturīgu apģērbu, apaviem, aksesuāriem - cepures, pie jostas liekamas somiņas, jostas u.c.; noklausīties salīdzinošu stāstījumu par šo priekšmetu tapšanu (arī senlatviešu). Mums bija iespēja piemērīt viduslaiku tērpus, bruņukreklu (tas bija tik smags!) vai kādu no daudzajām cepurēm. Vērojām seno amatu - sveču liešanas noslēpumus, pēc vēlēšanās varējām izliet un ņemt līdzi uz mājām savu sveci - krāsainu, košu. Varējām ievingrināt roku vairoga apgleznošanā, kā arī pierādīt izveicību un precizitāti dažādās viduslaiku spēlēs, piemēram, šaušanā ar loku.

Pēc rosīgas darbošanās Cēsu pils pagalmā mūs sagaidīja ordeņa brālis Jirgensons, kurš pastāstīja par senajām Cēsu pilīm. Uzzinājām, ka Cēsu vecākā celtne ir vecā pils un Jāņa baznīca. Gids mums pastāstīja par dzīvi viduslaikos senajā Vendenē. Uzzinājām par tā laika nozīmīgākajām celtnēm un personībām.

Izmantojot iespēju, ka esam Cēsu pusē, izlēmām apskatīt īpašu vietu - Svētavotu. Svētavota izcelsmes un pastāvēšanas vēsture ir ļoti sena, tie ir daudzi gadsimti. Gaujas senlejas sāngravā atrodas 13 m gara Svētavota ala. No šīs vietas sākas dziļa grava, pa kuru gleznainā dabas parka nogāzē aiztek leģendām apvītais, ziemā neaizsalstošais Svētavots, kura ūdens satur daudz dzelzs savienojumu. Tas izplūst no 88 m zemes dziļuma tīrā, lielā, dabiskā baltas smilts iezī. Pirmie raksti latviešu valodā ir parādījušies ap 1800. gadu. Toreiz avota nosaukums bija “Dzelzs vārti”, bet pirmās brīvvalsts laikā dēvēts par Māras avotu vai arī par “Svētavotu”, un to pamatoja ar ūdens dziednieciskajām īpašībām. Izpildījām senu rituālu, uzņemot spēkus no “Svētavota”, un piepildījām traukus ar Svētavota ūdeni līdzvešanai mājās. Ceļā mūs pavadīja ņiprās gides vēlējums, lai visiem būtu savs mērķis un lai ietu uz to neatlaidīgi, tad viss izdosies.

Apskatījām arī Ērgļu klintis, kuras kā varena, majestātiska siena ceļas ārā tieši no Gaujas. Teika stāsta, ka atbalss pret šo klinti skanējusi kā ērģeles, tādēļ tās iedēvētas par Ērģeļu klintīm. Sākotnēji tās sauktas par Pieškaļu iezi, bet padomju gados pārdēvētas. Klinšu siena ir 700 m gara un 300 m apskalo Gauja. Mūsu acis priecēja vakara saules ieskautie koki un gaismas spēles Gaujas ūdeņos.

Vislielākais PALDIES Latviešu biedrības centram Monreālā par iespēju piedalīties projektā un finansiālo atbalstu ekskursijas organizēšanā!

Teksts: skolotāja Sandra Bukša
Foto: S. Bukša, I. Romka

30.05.2016
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raivis, Raivo, Maksis
Īsās ziņas
Pašvaldību vēlēšanu dienā kursēs autobusi vēlētāju nogādāšanai vēlēšanu iecirkņos ...
Viļakas novada domes deputātu kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
6. jūnijā plkst. 13:00 Viļakas novada domes zālē sanāksme par par grants ceļu pārbūvei prioritāro ceļu saraksta apstiprināšanu pa pagastiem saskaņā ar projektu......
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
8. jūnijā plkst. 18:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas sporta deju dejotāju 2016./2017. mācību gada noslēguma koncerts ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...