Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Restaurētas Viļakas katoļu baznīcas plēšas

25.oktobra Sv. Misē skanēja Viļakas Romas katoļu baznīcas ērģeles, kurām gaisa padevi nodrošināja restaurētās plēšas. Ērģelēm gaisu piegādā liela plēša (magazīnplēša), kurā gaiss tiek iepumpēts ar divām minamām pumjplēšām. Plēšas ar kājām var darbināt viens cilvēks.  Plēšu un magazīnes stāvoklis bija kritisks, jo plēšu ādojums bija daudzkārt aplīmēts ar dažādiem ielāpiem. Plēšās gaisu uzpumpēt bija grūti, jo bija gaisa noplūde. Lietojot plēšas 120 gadus, bija cietušas arī koka daļas un faltes savienojošās metāla šķēres nedarbojas precīzi.

Ērģeļu eksperts Tālivaldis Deksnis kopā ar palīgiem - ērģeļmeistariem Arnoldu Dimantu, Aivaru  Vīksnu un citiem - veica plēšu restaurāciju. Lai nodrošinātu kvalitatīvu restaurācijas procesu,  plēšas tika nomontētas, nolaistas lejā no 23 metru augstuma, aizvestas uz Rīgu, kur tika veikts rūpīgs restaurācijas darbs, atjaunojot koka daļas, metāla šķēres un nomainot visas ādas detaļas. Restaurētās plēšas 21.oktobrī atgriezās atpakaļ Viļakā, kur divu dienu laikā tika uzmontētas vēsturiskajā vietā.  Restaurētās plēšas ir viegli uzpumpēt gan minot ar kājām, gan darbinot ar motoru. Tās saglabā gaisu un nodrošina kvalitatīvu skaņu, kad tiek spēlētas ērģeles. Ir izgatavots arī jauns gaisa kanāla posms, kas savieno ar tornī izvietoto elektrisko motoru un izgatavoti jauni gaisa vārstuļi. Ērģeļu restauratori secināja, ka samērā rets ir gadījums, kad plēšu noslogojošie atsvari ir novietoti īpašā noslēgtā kastē uz plēšas vāka. Tas novērš neparedzētus atsvaru zudumos, ko dažkārt ir nācies novērot, kad tie nereti pazuduši, lai nodrošinātu vieglāku plēšu minēja darbu. Bet, samazinot plēšu noslogojumu, samazinas arī gaisa spiediens ērģeļu stabulēs un ērģeles sāk skanēt vārgāk. Viļakas ērģelēm skaņa tiek nodrošināta tāda, kādu to ar atsvaru skaitu bija paredzējuši  ērģeļu būvētāji.

Ērģeles Viļakas Romas katoļu baznīcā iebūvētas drīz pēc baznīcas uzcelšanas, 1895.gadā. Viļakas Romas katoļu baznīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Valsts nozīmes mākslas pieminekļi baznīcā ir Varšavā Blombergu firmā izgatavotās 22 reģistru ērģeles un 13 vitrāžas. Šīs ir Blombergu firmas 158 uzbūvētās ērģeles,  uz to norāda uzraksts firmas zīmē – opus 158. 2011.gadā Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcai atzīmēja 120 gadu jubileju. Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas pamatus iesvētīja Krāslavas dekāns kanoniķis Jāzeps Jalopeckis 1884.gadā. Tā ir būvēta laikā no 1884.-1890.gadam. Bīskaps Ludvigs Felikss Zdanovičs baznīcu iesvētīja 1891.gadā 13.janvārī (pēc vecā stila).

Viļakas katoļu draudzes vecākā un ērģelniece Inita Ragiska vērtējoši pastāstīja: “Spēlējot ērģeles Sv. Misē, tās skanēja ļoti labi, gaidīju čirkstēšanu, bet tās nebija, likās, ka skaņa ir palikusi skaļāka. Būs jāeksperimentē ar reģistriem, iespējams sākšu izmantot reģistrus, kurus senāk neizmantoju. Pozitīvi, ka ir paveikts vērtīgs darbs”.

Liels paldies Mārtiņam Rēdmanim, Valentīnam Kokorevičam, Vitālijam Orlovam, Raimondam Ielaidnim, Dainim Vēverim, Sergejam Paškovam un Aivaram Mihailovam par palīdzību ērģeļu plēšu montāžā, palīdzot tās nomontēt un uzmontēt atpakaļ!

Viļakas ērģeļu restaurācijai ir veikts tikai 1.posms jeb realizēts projekts Nr. 2015-1-KMA033 “Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija”, kura realizēšanu nodrošināja Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiāls atbalsts 3700,00 Eur apmērā. Projektam realizēšanai līdzfinansējumu nodrošināja Viļakas novada dome. Lai ērģeles vēl bagātāk parādītu skaisto skanējumu ir nepieciešams turpināt ērģeļu restaurāciju, aprīkojot tās ar speciālu ērģeļmotoru ar gaisa turbīnu, veikt metāla un koka stabuļu remontu, reģistru slēdžu remontu, spēles galda (ieskaitot klaviatūru) restaurāciju un citus restaurācijas darbus.

Ērģeļu skanējumu ir iespējams dzirdēt Sv. Mises laikā un visi interesenti tiek aicināti ērģelspēli novērtēt, apmeklējot 28.novembrī koncertu “Dievmātes skatiens” Viļakas Romas katoļu baznīcā, kurā ērģeles spēlēs Ilona Birģele un dziedās soprāns Evita Zālīte. Ieeja koncertā par ziedojumiem.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne
03.11.2015
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raimonds, Laine, Vilnis
Īsās ziņas
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Par darba laikiem un brīvdienām maijā ...
28. aprīlī plkst. 18:00 Viļakas Romas katoļu baznīcā “Abrenītes” un “Suitu sievu” garīgo un laicīgo dziesmu koncerts ...
28. aprelī plkst. 20:00 Upītes Tautas nomā eisfilmys "Pyrmī osni" 2. serejis "Lauleibys" pyrmizruode ...
29. aprīlī plkst. 11:00 Viļakas Kultūras namā Viļakas novada mazo vokālistu konkurss “Cālis 2017” ...
29. aprīlī Žīguru Kultūras namā "Teātru karuselis 2017" ...
2. maijā plkst. 11:00 Viduču pamatskolas mazajā zālē tikšanās ar rakstnieci Eviju Gulbi ...
4. maijā Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana ar akciju "Apskauj Latviju" Viļakas novadā ...
4. maijā no plkst. 15:00 - 18:00 Viļakas novada muzejā izstāde par 4. maija neatkarības deklarāciju; Kultūras un radošo industriju centrā skatāmi Viļakas mākslas skolas audzēkņu......
7. maijā plkst. 14:00 Kultūras centrā "Rekova" Mandolīnu orķestra koncerts ...
12. maijā plkst. 10:00 Balvos seminārs – akcija uzņēmējiem un darba meklētājiem ...
16. maijā plkst. 13:00 - 18:00 Balvu Centrālajā bibliotēkā Tiesībsarga biroja juristu konsultācijas ...
10. un 31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
18. maijā pie Viļakas novada domes mobilais mamogrāfs ...
20. maijā plkst. 11:00 velomaršruta "Ar velo uz Lozdovas gravu" atklāšanas brauciens ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...