Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Interesanta pieredze Kretingas rajonā Lietuvā

25. un 26.septembrī Viļakas delegācija devās uz Kretingu, Lietuvā, lai piedalītos projekta Nr.2015-0919/001-001 „Jaunieši, atgriežas atpakaļ uz dzimtajām pilsētām” aktivitātēs.  Projekts tika īstenots ar Eiropas Savienības programmas Eiropa pilsoņiem atbalstu. Projekta galvenais mērķis bija sniegt idejas un priekšlikumus, ko darīt, lai jaunieši atgrieztos dzimtajās, mazajās pilsētās. Projekta aktivitātes bija vērstas, lai Lietuvas partneri sākotnēji tiktos savstarpēji ar uzņēmējiem, biedrībām, baznīcas un pašvaldības pārstāvjiem, lai savstarpēji diskutētu un rastu reālas idejas, ko darīt, lai jaunieši atgrieztos dzimtajā pilsētā.

26.septembrī notika projekta noslēgums, kas tika veidots no trīs daļām – amatnieku un mājražotāju tirdziņa, kultūras programmas un darba grupām jauniešiem. Kultūras programmā Viļakas novadu pārstāvēja jauniešu deju kolektīvs “Bitīt’matos” un kultūras centra “Rekova” vokālais ansamblis. Zaļajā tirdziņā savu produkciju pārdeva Žīguru Meža labuma ciema pārstāves Andra Korņejeva un Valentīna Beča, z/s Kotiņi, mājražotājs Alvis Circens, maizes un citu gardumu cepēja Aija Pumpure.

Zaļais tirdziņš un kultūras programma

“Ļoti daudzveidīgs amatnieku un mājražotāju tirgus. Daudzveidīga produkcija, patika kokgriezumu plašais piedāvājums. Šī bija interesanta pieredze, lietuvieši iegādājās manas izgatavotās ziepes, priežu un egļu sīrupus un meža velšu „zaptes”. Izstaigājot tirgu, konstatēju, ka citi nepārdod tādas dabīgas ziepes kā mēs un tādus meža velšu sīrupus arī neredzēju. Nākotnē arī labprāt piedalītos zaļajos tirdziņos Lietuvā,” pastāstīja Meža labuma ciema pārstāve Andra Korņejeva.

Jaunais mājražotājs Alvis Circens atsaucās aicinājumam piedalīties zaļajā tirdziņā Kretingā un ir apmierināts ar iegūto pieredzi. “Patika tirdziņš. Par maz biju paņēmis līdzi produkciju, jo to izpirka ļoti ātri. Pozitīva bija lietuviešu attieksme, priecīgi mūs uzrunāja-  “latiši, brāļukas”. Gribētu arī nākotnē braukt tirgoties uz gadatirgiem Lietuvā. Bet vēlētos, lai arī lietuviešu amatnieki, mājražotāji atbrauc tirgoties pie mums. Tā būtu interesanta sadarbība,” pārdomās dalījās Alvis Circens. “Domāju, ka viss bija izdevis. Nodejojām labi, domāju, ka kolektīva vadītājas Diānas Astreiko uzdoto uzdevumu izpildījām. Gribētu vēl piedalīties šādos pieredzes apmaiņas braucienos,” tā dalību pasākumā komentēja deju kolektīva “Bitīt’ matos” dejotājs Mārtiņš Logins.

“Interesanta pieredze, patika pirmais sadraudzības vakars. Patika, ka lietuvieši ir tādi atvērtāki un sirsnīgāki nekā mēs – latvieši. Ar tādu neviltotu prieku viņi mums dziedāja, dejoja un spēlēja dančus. Patika pirmajā vakarā noorganizētās amatu un prasmju meistardarbnīcas. Viss bija jauki, jautri, labs pieredzes apmaiņas brauciens. Prieks, ka visur cienāja ar gardu maizīti. Interesants bija lielais rudens tirgus, ar izstādēm, ar skatuvēm un koncertiem. Bija sajūta, ka piedalāmies festivālā, nevis vienkārši gadatirgū. Grūts bija tālais ceļš un ilgā sēdēšana autobusā, bet ir jāpaciešas, lai redzētu jaunas vietas un iegūtu jaunu pieredzi,” rezumēja kultūras centra “Rekova” vokālā ansambļa vadītāja Karīna Romanova.

Kā atgriezt jauniešus dzimtajās pilsētās?

Darba grupās jaunieši strādāja ar šādām tēmām: Jauniešu brīvprātīgais darbs; Jauniešu apātija; Karjeras iespējas pilsētās; Jauniešu bezdarbs; Jaunieši un bizness.

Lai rastos idejas kā atgriezt atpakaļ jauniešus dzimtajās pilsētās ir jāsaprot, kāpēc jaunieši dodas projām. Iemesli ir:
•lai studētu;
•nav darba, meklē to lielākās pilsētās un ārzemēs;
•jo vecāki maina dzīvesvietu;
•jauniešiem ir tik daudz iespēju, ka nevar izvēlēties savu un uzskata, ka liela pilsēta piedāvā lielākas iespējas darba izvēlē, karjerai, izaugsmei;
•pastāvošā stereotipa dēļ, ka lielajās pilsētās ir labāk nekā laukos;
•mazajās pilsētās ir mazs iedzīvotāju skaits, nav tirgus, kuriem sniegt jaunu pakalpojumu;
•nav savas dzīvesvietas, ja negrib dzīvot kopā ar vecākiem, tad ir jāņem kredīts dzīvokļa iegādei vai mājas celtniecībai. Tas ir ļoti dārgi;
•lielā pilsētā ir plašs izklaides piedāvājums: nakts klubi, kinoteātri, sporta zāles u.c.;
•sociālie mediji un tīkli, internets vēstī, ka labi ir tikai lielās pilsētās;
•globālajā sabiedrībā svarīgi ir pelnīt daudz, pelnīt arvien vairāk, nauda spēlē lielu lomu cilvēku dzīvēs;
•lielajās pilsētās jaunieši var iepazīties ar daudzveidīgākām kultūrām un ir iespēja iegūt dažādu pieredzi;
•studējot ir atraduši darbu un pēc studiju beigšanas vēlas turpināt strādāt atrastajā darba vietā;
•ir daudz pasīvu jauniešu, kuri neko negrib darīt, ne mācīties, ne piedalīties pašdarbībā, ne sportot;
•jauniešiem ir bailes uzsākt savu biznesu;
•laukos nav tādu darba vietu, kurās jaunietis vēlas strādāt- nav nepieciešamības pēc jaunieša profesijas;
•valsts politika un atbalsts lauku reģioniem.

Risinājumi:
turpināt īstenot valsts atbalsta programmas jaunieša biznesa plānu ideju realizēšanai dzīvē. Šobrīd ir Latvijā tāda programma, bet atbalstu saņem tikai dažas idejas, būtu svarīgi paplašināt atbalsta saņēmēju skaitu.
izglītot vecākus, jo vecāki ir pirmie bērnu audzinātāji, mainīt domāšanu, dzīvojam ne jau tāpēc, lai saņemtu sociālos pabalstus, bet audzinām bērnus, lai viņiem dabiskā interesē kā bērnam, visu izzināt, nepazustu pieaugot, jo dabiskā interese, ziņkāre bērnam ir līdz 7 gadu vecumam.
speciāls atbalsts talantīgiem bērniem.
speciālie notikumi, Eiropas brīvprātīgais darbs, jauniešu apmaiņas, skolu apmaiņu programmas, lai mazajās pilsētās, laukos ienestu Eiropas elpu, dotu iespēju jauniešiem satikt jauniešus no citām valstīm, lai iepazītu citu valstu kultūru.
nodibināt kontaktu starp jauniešiem un uzņēmējiem.
nodokļu atlaides uzņēmumiem, kuri darbojas lauku reģionos.
uzlabot infrastruktūru dzīvesvietas izvēlei.
veidot jauniešiem patīkamu vidi, iesaistot viņus tās veidošanā, plānošanā.
veicināt piederības sajūtu, radot viņiem iespējas izpausties un justies vajadzīgiem, aicinot piedalīties sava pagasta vai pilsētiņas dzīvē, iesaistīt jauniešus savas pilsētas uzlabošanā, ņemt vērā ieteikumus –sākot ar tiem jauniešiem, kuri vēl nav aizbraukuši, lai būtu ieinteresēti atgriezties.
saiknes stiprināšana ar darba devēju (piemēram, apmaksāt jaunietim stipendiju ar nosacījumu, ka viņš atgriežas.)
e-darba iespējas.

„Priecājos pabūt Kretingā un iepazīties ar jauniešu darbību un viņu iespējām Lietuvā. Projekta tēma ļoti aktuāla arī Latvijā, interesanti bija noklausīties Līgatnes, Jēkabpils un Līvānu novadu prezentācijas. Protams, jauniešu piesaisti un motivāciju palikt mazpilsētās ir grūti nodrošināt un problēma ir risināma ilgtermiņā, taču  esam spēruši pirmo soli- apzinājuši problēmas nopietnību, izanalizējuši to un apkopojuši jauniešu viedokli - tas ir svarīgs un vērā ņemams, tāpēc projektā iegūtās idejas, secinājumi un priekšlikumi noderēs arī Latvijā, ja vien būs vēlme šo problēmu sākt risināt pašvaldību un valsts līmenī, jo kopumā šobrīd pie tā tiek strādāts ļoti maz,” secināja Viļakas novada jaunatnes lietu speciāliste Madara Jeromāne.

Paldies Kretingas rajona administrācijai par doto iespēju būt par projekta partneriem un iegūto pieredzi projekta aktivitātēs.


Teksts un foto: Vineta Zeltkalne05.10.2015
Kalendārs
« Janvāris 2018 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Tenis, Dravis
Īsās ziņas
Aicynojam apmekliet Ontona dīnas ļustes, kas nūtiks 18.01.2018. Šūgod Latgolas patriotam, dzejnīkam i sabīdryskajam darbinīkam Ontonam Slišānam 28.decembrie izapildies 70 godi,......
19. janvārī plkst. 14:00 aicina Viļakas novada barikāžu dalībniekus un ikvienu uz atmiņu pasākumu veltītu 1991. gada barikādēm ...
20. janvārī Žīguru ciemata 60 gadu jubilejas svinības plkst. 15:00 pūtēju orķestra "Balvi" koncerts un plkst. 22:00 balle ar Juri Ķirsonu ...
27. janvārī plkst. 19:00 žetonu vakars Rekavas vidusskolā ...
2. februārī plkst. 10:00 Viļakas kultūras namā leļļu teātris ...
Konkursā piedalās Viļakas novada iedzīvotāji, skolu audzēkņi, visi, kam ir tuvs Viļakas novads. Konkurss noslēdzas 2018. gada 28. februārī. ...
26.10.2017.-15.03.2018. skatāma Valerijana Dadžāna izstāde ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Sākot ar 2017. gada 1.septembri tiek apstiprinātas šādas izmaiņas SIA “Balvu autotransporta” apkalpotajā maršrutā Nr.6444 “Viļaka – Vecumi – Lavošnieki”. ...
Skolēnu autobusa kustības grafiks jaunajam mācību gadam 2017/2018 ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Aktivitātes Viļakas Sociālās aprūpes centrā ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...
Kad pie mājas jāizvieto valsts karogs? ...