Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Četrpadsmito reizi Upītē muzicē un lasa mīlas dzeju

14.Latgalīšu meilys aiļu i dzīsmu festivāls „Upītes Uobeļduorzs” pulcināja daudz dalībnieku un klausītāju. 19.septembra vakarā Šķilbēnu pagasta Upītes ciemā iedzīvotāju skaits ievērojami palielinājās, žēl tikai, ka tas notika tikai uz vienu nakti. Ir vērts pasākumu apmeklēt no pirmās minūtes un ierasties līdz plkst. 19.00, ne tikai, lai maksātu lētāku ieejas biļeti, bet arī, lai ar acs kaktiņu redzētu festivāla aizkulises un nepalaistu garām pirmās grupas uzstāšanos. Šogad Raimonds Logins un grupa “Napruots” bija pavisam saprātīgi, jo nedaudz iemēģināja instrumentus un skatuvi pirms oficiālā pasākuma sākumā, lai arī tie cilvēki, kuri iet agrāk gulēt nekā jaunieši, dzirdētu kādu dziesmu “Napruots” izpildījumā.

Neparasti, ka pirmie uzstājās pavisam populāri un pazīstami mākslinieki Latvijā - duets Inga i Normunds, kuri izpildīja festivāla „Upītes Uobeļduorzs” himnu un dziedāja dziesmas no jaunākā, desmitā  studijas albuma “Munai Latgolai”, kas ierakstīts latgaliešu valodā. Lai arī duets pastāv jau 15 gadus, viņi pirmo reizi piedalījās festivālā. Normunds atzina, ka bija dzirdējuši par šo festivālu pozitīvas atsauksmes, bija gribējuši festivālā piedalīties, tāpēc bija priecīgi, ka festivāla organizators Andris Slišāns viņiem piezvanīja un uzaicināja piedalīties. Šogad pie pirmās reizes gan nevarēšot palikt līdz rīta gaismai, bet, kas zina varbūt citu gadu izdosies pabūt ilgāk Upītē, tā filozofēja Normunds.

Lai arī festivāls pastāv jau četrpadsmito gadu, liels prieks, ka katru gadu ir mākslinieki un dzejnieki, kuri piedalās pirmo reizi. Tas liecina, ka sirsnīga ir latgalieša dvēsele, kura ir gatava savu piedzīvoto un pārdzīvoto izteikt dzejā, dziesmās un mūzikā. Pirmo reizi festivālā dzeju lasīja Ineta Atpile –Jugane, Jana Skrivļa-Čevere un Ligita Žukovska. Ineta Atpile- Jugane bija palūgusi skaņotājiem uzlikt vienu viņas dzejoli, kuram ir sacerēta mūzika un kuru dzied Rēzeknes bērni, Ineta aicināja droši bērnus dejot pie bērnu dziesmiņas. Taču visi bērni tik uzmanīgi klausījās, jo beidzot tika atskaņota mūzika viņu gaumei, tāpēc tad ir jāklausās, nevis jādauzās, jāskraida vai jādejo, tā bērnu psiholoģiju atklāja Andris Slišāns.  Ligitai Žukovskai Upītes tautas nama skatuve bija pazīstama, jo bija uzstājusies kopā ar grupu “P.S. Sala”, bet pirmo reizi uzdrošinājās lasīt savu dzeju. Janai Skrivļai –Čeverei nav ne mazākās nojausmas, kā viņu atradis Andris Slišāns, bet bija ļoti priecīga par doto iespēju un priecīga par nepiespiesto un sirsnīgo festivāla gaisotni.


Mārīte Slišāne nesauktu sevi par dzejnieci, to nosauktu par domu uzplaiksnījumiem, kuri bieži vien rodas trijos naktī, kad visi jau guļ, tikai Mārīte vēl neguļ. Mārīte Bikovska arī sevi nesauktu par dzejnieci, bet gan par troku bobu, kura spēj uztaisīt šovu no nekā. Dagnija Bramane, Līga Rundāne un Ligija Purinaša atklāja savas mīlas dzejas rindas, bet autore Karonhisake ir palikusi uzticīga savam tiešam stilam, kas īstos vārdos nosauc ikvienu procesu, kas notiek sabiedrībā un viņai apkārt.

Daudzi mākslinieki atbrauc ne tikai uz savu uzstāšanos, bet atbrauc ātrāk un paliek ilgāk, lai iejustos un izjustu pasākuma atmosfēru. Skatītāju rindās bija pamanāms Dainis Adijāns, Zemnīks, “Dabasu Durovys”, “P.S. Sala”, Inokentijs Mārpls un citi mākslinieki.

Pirmo reizi Upītes Uobeļduorzā uzstājās grupas “Piparmētra”, “Trykmīns” un īpašīs gosts Inokentijs Mārpls. Grupā “Piparmētra”  muzicē piecas jaunas meitenes. Piparmētras ir grupas “Dabasu Durovys” solista Arņa Slobožaņina ideja un projekts, lai dotu iespēju arī meitenēm muzicēt īstā rokgrupā. Sirsnīgā meiteņu uzstāšanās saviļņoja daudzus apmeklētājus. Tas nekas, ka šobrīd meitenes dziedāja populāras dziesmas kā Prāta vētras “Starp divām saulēm”, latgaliešu tautasdziesmas un citas, iegūstot pieredzi, meitenes radīs arī savas dziesmas. Festivāla organizators Andris Slišāns vēlējās noskaidrot, kāds ir īstais grupas nosaukums daudzas piparmētras vai tomēr vienkārši piparmētra, meitenes atzina, ka grupas nosaukums ir vienskaitlī – “Piparmētra”.  Izrādījās, ka nezināmā grupa “Trykmīns” ir Vincents Kūkojs ar lyluoku sastāvu. Citiem patika balādiskais un spēcīgais Vincents Kūkojs, bet citi tikpat labi uzņēma “Trykmīnu”, galvenais, lai var padejot.  Īpašais gosts Inokentijs Mārpls bija ĻOTI īpašs. Inokentija Mārpla līderis Raimonds Lagimovs jeb „Dambis” ilgus gadus pazīstams kā Latvijas pagrīdes mūzikas dzīves vadītājs. Grupa ir viena no leģendārākajām Latvijas pagrīdes grupām. Grupa koncertējusi daudzos pagrīdes festivālos. Tāds underground (pagrīdes, zem zemes) blieziens Upītē vēl nebija dzirdēts. Hīti “Krievija” , “Eu, priekšniek” tika filmēti ar nevienu vien i-phone (mobilo viedtālruni). Grūti saskaitīt, kura uzstāšanās tika iemūžināta video visvairāk, bet pirmajā trijniekā būtu Inokentijs Mārpls un “Jezups i muosys” jeb maskējusies grupa “Bez PVN”.

Arī šogad apmeklētāju konkursu uzvarētāji saņēma festivāla nozīmītes un t-kreklus ar uzrakstu Uπte (Upītes simbols). Nozīmīgākās balvas ieguvējs bija Modris Romanovskis no Balviem, kurš tika atzīts par aktīvāko dejotāju, jo pirmais uzsāka dejas. Patiesībā pirmie bija Andris Slišāns un Ligita Spridzāne, bet diemžēl balva viņiem gāja secen, jo ir jau Upītes t-krekla īpašnieki, kā arī tika saskatīts interešu konflikts ar festivāla rīkotājiem.

Netiek aizmirsts festivālā uzaicināt arī Viļakas novada grupas. Pēc septiņu gadu pārtraukuma, Andris Slišāns atcerējās, ka ir tāda folkloras kopa kā “Upīte”, kuras bērni un jaunieši muzicēja, bet pieaugušie jaunieši uzdancoja, parādot arī, ka valsi ir iespējams dejot savādāk nekā ierasts. Folkloras diženumu parādīja folkloras kopa “Egle” no Medņevas pagasta un lustīgus dančus spēlēja kapela “Egle”.  Viļakas novada grupas “Napruots” un “Unknown Artist” ir iemīļojuši ne tikai Viļakas novada jaunieši, bet arī tuvāki un tālākie ciemiņi. Riktīgus dejojamus gabalus visām paaudzēm uzspēlēja “P.S. Sala”. Jaunieši kārtīgi izlēkājās grupas “Dabasu Durovys” uzstāšanās laikā. “Dabasu Durovys” deviņu pastāvēšanas gadu laikā ir uzstājušies arī Lietuvā, Portugālē un Austrālijā. Par laimi jaunie mūziķi regulāri koncertē arī Upītes Uobeļduorzā un šogad bija otrajā vietā grupu vidū, kuras visbiežāk ir uzstājušās festivālā.  Grupā “Šudin 5cūs” no Rēzeknes  muzicē 5 mārgas, kas kopā darbojas nepilnu gadu kopš 2014.gada oktobra. Kaunatas jaunieši “Gondreiž 10nīkā” uzspēlēja jestru rok-popu, Liktenīgās trešdienas jeb Weird Wednesdays atpazīs tikai festivāla apmeklētāji, jo globālajā tīmeklī būs grūti atrast pareizo grupu no Latgales.

Nākamgad trešajā septembra nedēļas nogalē, 17.septembrī, visi ceļi vedīs uz Upīti, lai atzīmēto festivāla 15.pastāvēšanas gadadienu! Atgādinām, ka jaunieši var droši nākt un klausīties grupu uzstāšanos un mīlas dzeju no paša sākuma, nevis tikai ierasties uz pusnakti un ienākt tikai uz jauniešu grupām! Ir iespēja jauniešiem pēc gada lauzt šos stereotipus un pierādīt, ka kopā ar festivālu dzīvo no pirmās uzstāšanās līdz rīta gaismai. Paldies festivāla atbalstītājiem un informatīvajiem atbalstītājiem!  Īpašs paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam, kura atbalsts palīdz saglabāt un popularizēt latgaliešu valodu!


Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne un Andris Slišāns

22.09.2015
Kalendārs
« Maijs 2017 »
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
Īsās ziņas
Pasvaldību vēlēšanu dienā kursēs autobusi vēlētāju nogādāšanai vēlēšanu iecirkņos ...
Viļakas novada domes deputātu kandidātu saraksti, priekšvēlēsanu programmas ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Izlaidumi Viļakas novada izglītības iestādēs 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
27. maijā plkst. 18:00 Daugavpilī Latgales novada vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu svētki "Lielais rits Cietoksnī" ...
28. maijā plkst. 8:00 Žīguros Pavasara tirugs. Plkst. 10:00 Žīguru Kultūras nama amatiermākslas kolektīvu koncerts ...
28. maijā Viļakas novada ģitāristu koncerts - plkst. 16:00 Viļakas Kultūras namā, plkst. 18:00 Kultūras centrā "Rekova" ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
2. jūnijā Baznīcu nakts 2017 ...
4. jūnijā no plkst. 14:00 Skanošā bērnu diena Viļakā, plkst. 17:00 estrādē koncerts "Visās varavīksnes krāsās" ...
12. jūnijā pie Viļakas novada domes Mobilais mamogrāfs ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāta 2. posms ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...