Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Saviļņoja Rīgas Doma zēnu kora profesionalitāte un sirsnīgums

Brīnišķīgu brīnumu  piedzīvoja Rīgas Doma zēnu kora koncerta apmeklētāji, jo 26.maija koncertā Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā zēnu koris uzbūra bērnības atmiņas, kad koncerta sākumā izdziedāja Raimonda Paula bērnu dziesmas „Kas kaitēja nedzīvot’i”,  „Circenīša Ziemassvētki”, un brīdī, kad zēnu korim pievienojās arī  vīru balsis, sniedza lielu prieku un saviļņojumu par skanīgajām, dzidrajām balsīm un dvēseles dziesmām.  Koncerta kulminācija tika sasniegta soli pa solītim, dziedot Uģa Prauliņa Rīgas mesu, Volfganga Amadeja Mocarta „Veni sancte spiritus”, „Ave verum corpus”, izpildot arvien sarežģītākus un sarežģītākus skaņdarbus. Noslēgumā nodziedāja Georga Frīdriha Hendeļa populāro mesu „Hallelujah”.

Koncerta sākumā Rīgas Doma zēnu kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns saviļņojoši teica, ka ikvienā solī un darbībā Viļakā viņi ir sajutuši sirsnīgu uzņemšanu, sajutuši, ka viņi šeit ir gaidīti.

Korī dzied zēni no trešās klases līdz pat četrpadsmit gadiem. Katram dziedātājam balss lūzums iestājas ļoti individuāli, pēc balss lūzuma zēni var turpināt dziedāt vīru grupā.

Divpadsmit gadīgais solists Gabors Goldmanis dzied jau astoņus gadus. Solo dziesmā „Lūgšana Jaunavai” („Prayer the Virgin”) droši un pārliecinoši dziedāja „Ave, ave, Marija”. „Dziedu jau no četru gadu vecuma. No sākuma es gribēju vienkārši dziedāt un darboties mūzikas jomā. Atnācu uz Rīgas Doma zēnu kora skolu, tur visiem obligātais ir koris. Tā sāku dziedāt zēnu korī. Kopā ar kori esmu dziedājis koncertos Vācijā, Polijā, Čehijā, Lietuvā un Somijā. Dziedāt es eju pats, jo man ļoti patīk dziedāt!” atklāja jaunais solists un aicināja arī Viļakas novada zēnus  dziedāt korī, jo mūzika attīsta radošo smadzeņu puslodi.

„Mēs cenšamies nebūt iedomīgi un braucam tur, kur mūs aicina. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas koncertiem, kuri sadarbībā ar pašvaldībām organizē koncertus reģionos. Tas ir mūziķa pienākums braukt, dziedāt un spēlēt. Noteikti profesionālā mūzika ir jātuvina reģioniem, lai celtu vispārējo kultūras un inteliģences līmeni. Pie katra cilvēkam neaizbrauksim, bet novadu centros noteikti ir jābūt profesionālās mūzikas koncertiem. Viena svarīga lieta ir pašdarbības māksla, kas ir cilvēku ikdiena un kas rezumējās dziesmu un deju svētkos. Taču profesionālai mākslai ir jāatrod ceļš pie vienkāršā klausītāja. Mūzika runā universālā valodā, tā nevis iedzen kompleksos, bet dod  impulsu un stimulu darboties tālāk. Savu repertuāru veidojam dažādi. Reizēm mums palūdz izveidot konkrētu programmu. Koncertējot ārzemēs, cenšamies parādīt  latviešu mūziku un rietummūzikas zēnu koru klasiku. Repertuārs ir daudzveidīgs. Domāju, ka nedaudz konservatīvā vidē kā katoļu baznīcā aplausus dzirdēsim tikai beigās, bet biju priecīgs, ka tie skanēja pēc katras dziesmas. Baznīcā ir ļoti laba akustika. Paldies Jums!” atklāja Mārtiņš Klišāns, kurš ir zēnu kora diriģents jau septiņpadsmit gadus.

Viens no iemīļotākajiem un pamanāmākajiem Vispārējo latviešu dziesmu un skolēnu dziesmu svētku diriģentiem Ints Teterovskis dzied arī Rīgas Doma zēnu korī. „Lielākā daļa, kas kā zēni ir dziedājuši, turpina dziedāt arī vīru grupā. Iepauzēju tikai padsmitgados, kad bija balss maiņa – balss lūzums.  Esmu pateicīgs diriģentam Mārtiņam, kurš šodien teica, ka var dziedāt līdzi. Pirmās koncerta dziesmas arī dziedāju  līdzi, jo tās dziedāju arī pats, kad gāju pirmajā klasē. Galvenais, lai Jums novadā ir labs skolotājs, kurš iemāca kārtīgi dziedāt. Zēniem patīk  ne tikai dauzīties, bet arī izdarīt skaistas lietas.  Liels prieks, ka auditorijā redzēju daudz bērnus un Viļakas koncertā pirmajās rindās sēdēja bērni un jaunieši. Lai Jums izdodas!” vēlēja un aicināja darboties Ints Teterovskis.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs pateicās diriģentam Mārtiņam Klišānam, pianistei Elīnai Bērtiņai, zēniem un vīriem par saviļņojošo un skaisto koncertu, bija priecīgs, ka Viļakā tiek parādīta koru tradīcija, tas ir svarīgi, un cer, ka šis koncerts dos stimulu koru tradīciju saglabāt, izkopt un daudzveidot arī Viļakas novadā.

„Valsts SIA "Latvijas Koncerti" bija atsūtījis piedāvājumu ar daudziem koncertiem. Mani visvairāk uzrunāja Rīgas Doma zēnu kora koncerts, jo tas likās ir piemērots mūsu Viļakas Romas katoļu baznīcai. Tā mums ir izveidojusies kā tradīcija, ka maija mēnesī Viļakas katoļu baznīcā koncertē profesionāli kolektīvi. Tā kā Rīgas Doma zēnu koris ir ļoti noslogots un koncertē visā pasaulē, tad mums bija grūti saskaņot datumu, taču viss izdevās,” projekta ideju atklāja tā autore Sandra Ločmele.

Projekts „Rīgas Doma zēnu kora koncerts Viļakas Jēzus sirds Romas katoļu baznīcā” realizēts pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas valsts meži, Latgales reģiona attīstības aģentūras un Viļakas novada domes atbalstam.

Paldies finansiālajiem atbalstītājiem, kuri saprot, ka arī tālu no Rīgas ir jāskan profesionālai mūzikai! Paldies Viļakas novada kultūras metodiķei Inesei Lācei par koncertmākslinieku sirsnīgas sagaidīšanas organizēšanu un estētiski patīkamas atmosfēras radīšanā baznīcā ar svinīgo noformējumu! Paldies visiem koncerta apmeklētājiem, kuri sadzirdēja aicinājumu un kopā  izdzīvoja brīnumu! Paldies Rīgas Doma zēnu korim, kas uzbūra šo brīnumu!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


 

 

 

 

27.05.2015
Kalendārs
« Augusts 2017 »
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Linda, Janīna
Īsās ziņas
18. augustā plkst. 18:00 pie Viļakas ezera pludmales vides objekta "Ūdens" atklāšanas pasākums ...
29. augustā plkst. 14:00 Viļakas Valsts ģimnāzijas aktu zālē izlaidums Viļakas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas izglītojamajiem ...
Biedrība „Balvu rajona partnerība” izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 3. kārtu ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Viļakas Valsts ģimnāzijā turpina izglītojamo uzņemšanu ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atgādina! Lai piedalītos ceļu satiksmē, t.sk., arī pirms pavasara darbu uzsākšanas, traktortehnika un tās piekabes jāsagatavo un jāuzrāda......
19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
20. augustā  plkst. Upītes tautas nomā izruode ...
22. - 25. augustā Storptautysikīs folkloras festivals Zīmeļlatgalē "Ļipa kust" ...
20. - 26. augustam svātki Upītie ...
26. augustā plkst. 13:00 Upītes tautas nomā izruode ...
Namateriāluos kulturas montuojuma centrs "Upīte" izsludynoj FOTO konkursu. ...
Viļakas novada muzejā skatāma liturģisko grāmatu izstāde līdz 29. augustam ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Līdz 12. oktobrim Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā (Klostera ielā 1, Viļakā)  1. Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs 2017” izstāde. ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...