Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Saviļņoja Rīgas Doma zēnu kora profesionalitāte un sirsnīgums

Brīnišķīgu brīnumu  piedzīvoja Rīgas Doma zēnu kora koncerta apmeklētāji, jo 26.maija koncertā Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā zēnu koris uzbūra bērnības atmiņas, kad koncerta sākumā izdziedāja Raimonda Paula bērnu dziesmas „Kas kaitēja nedzīvot’i”,  „Circenīša Ziemassvētki”, un brīdī, kad zēnu korim pievienojās arī  vīru balsis, sniedza lielu prieku un saviļņojumu par skanīgajām, dzidrajām balsīm un dvēseles dziesmām.  Koncerta kulminācija tika sasniegta soli pa solītim, dziedot Uģa Prauliņa Rīgas mesu, Volfganga Amadeja Mocarta „Veni sancte spiritus”, „Ave verum corpus”, izpildot arvien sarežģītākus un sarežģītākus skaņdarbus. Noslēgumā nodziedāja Georga Frīdriha Hendeļa populāro mesu „Hallelujah”.

Koncerta sākumā Rīgas Doma zēnu kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns saviļņojoši teica, ka ikvienā solī un darbībā Viļakā viņi ir sajutuši sirsnīgu uzņemšanu, sajutuši, ka viņi šeit ir gaidīti.

Korī dzied zēni no trešās klases līdz pat četrpadsmit gadiem. Katram dziedātājam balss lūzums iestājas ļoti individuāli, pēc balss lūzuma zēni var turpināt dziedāt vīru grupā.

Divpadsmit gadīgais solists Gabors Goldmanis dzied jau astoņus gadus. Solo dziesmā „Lūgšana Jaunavai” („Prayer the Virgin”) droši un pārliecinoši dziedāja „Ave, ave, Marija”. „Dziedu jau no četru gadu vecuma. No sākuma es gribēju vienkārši dziedāt un darboties mūzikas jomā. Atnācu uz Rīgas Doma zēnu kora skolu, tur visiem obligātais ir koris. Tā sāku dziedāt zēnu korī. Kopā ar kori esmu dziedājis koncertos Vācijā, Polijā, Čehijā, Lietuvā un Somijā. Dziedāt es eju pats, jo man ļoti patīk dziedāt!” atklāja jaunais solists un aicināja arī Viļakas novada zēnus  dziedāt korī, jo mūzika attīsta radošo smadzeņu puslodi.

„Mēs cenšamies nebūt iedomīgi un braucam tur, kur mūs aicina. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas koncertiem, kuri sadarbībā ar pašvaldībām organizē koncertus reģionos. Tas ir mūziķa pienākums braukt, dziedāt un spēlēt. Noteikti profesionālā mūzika ir jātuvina reģioniem, lai celtu vispārējo kultūras un inteliģences līmeni. Pie katra cilvēkam neaizbrauksim, bet novadu centros noteikti ir jābūt profesionālās mūzikas koncertiem. Viena svarīga lieta ir pašdarbības māksla, kas ir cilvēku ikdiena un kas rezumējās dziesmu un deju svētkos. Taču profesionālai mākslai ir jāatrod ceļš pie vienkāršā klausītāja. Mūzika runā universālā valodā, tā nevis iedzen kompleksos, bet dod  impulsu un stimulu darboties tālāk. Savu repertuāru veidojam dažādi. Reizēm mums palūdz izveidot konkrētu programmu. Koncertējot ārzemēs, cenšamies parādīt  latviešu mūziku un rietummūzikas zēnu koru klasiku. Repertuārs ir daudzveidīgs. Domāju, ka nedaudz konservatīvā vidē kā katoļu baznīcā aplausus dzirdēsim tikai beigās, bet biju priecīgs, ka tie skanēja pēc katras dziesmas. Baznīcā ir ļoti laba akustika. Paldies Jums!” atklāja Mārtiņš Klišāns, kurš ir zēnu kora diriģents jau septiņpadsmit gadus.

Viens no iemīļotākajiem un pamanāmākajiem Vispārējo latviešu dziesmu un skolēnu dziesmu svētku diriģentiem Ints Teterovskis dzied arī Rīgas Doma zēnu korī. „Lielākā daļa, kas kā zēni ir dziedājuši, turpina dziedāt arī vīru grupā. Iepauzēju tikai padsmitgados, kad bija balss maiņa – balss lūzums.  Esmu pateicīgs diriģentam Mārtiņam, kurš šodien teica, ka var dziedāt līdzi. Pirmās koncerta dziesmas arī dziedāju  līdzi, jo tās dziedāju arī pats, kad gāju pirmajā klasē. Galvenais, lai Jums novadā ir labs skolotājs, kurš iemāca kārtīgi dziedāt. Zēniem patīk  ne tikai dauzīties, bet arī izdarīt skaistas lietas.  Liels prieks, ka auditorijā redzēju daudz bērnus un Viļakas koncertā pirmajās rindās sēdēja bērni un jaunieši. Lai Jums izdodas!” vēlēja un aicināja darboties Ints Teterovskis.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs pateicās diriģentam Mārtiņam Klišānam, pianistei Elīnai Bērtiņai, zēniem un vīriem par saviļņojošo un skaisto koncertu, bija priecīgs, ka Viļakā tiek parādīta koru tradīcija, tas ir svarīgi, un cer, ka šis koncerts dos stimulu koru tradīciju saglabāt, izkopt un daudzveidot arī Viļakas novadā.

„Valsts SIA "Latvijas Koncerti" bija atsūtījis piedāvājumu ar daudziem koncertiem. Mani visvairāk uzrunāja Rīgas Doma zēnu kora koncerts, jo tas likās ir piemērots mūsu Viļakas Romas katoļu baznīcai. Tā mums ir izveidojusies kā tradīcija, ka maija mēnesī Viļakas katoļu baznīcā koncertē profesionāli kolektīvi. Tā kā Rīgas Doma zēnu koris ir ļoti noslogots un koncertē visā pasaulē, tad mums bija grūti saskaņot datumu, taču viss izdevās,” projekta ideju atklāja tā autore Sandra Ločmele.

Projekts „Rīgas Doma zēnu kora koncerts Viļakas Jēzus sirds Romas katoļu baznīcā” realizēts pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas valsts meži, Latgales reģiona attīstības aģentūras un Viļakas novada domes atbalstam.

Paldies finansiālajiem atbalstītājiem, kuri saprot, ka arī tālu no Rīgas ir jāskan profesionālai mūzikai! Paldies Viļakas novada kultūras metodiķei Inesei Lācei par koncertmākslinieku sirsnīgas sagaidīšanas organizēšanu un estētiski patīkamas atmosfēras radīšanā baznīcā ar svinīgo noformējumu! Paldies visiem koncerta apmeklētājiem, kuri sadzirdēja aicinājumu un kopā  izdzīvoja brīnumu! Paldies Rīgas Doma zēnu korim, kas uzbūra šo brīnumu!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


 

 

 

 

27.05.2015
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liāna, Lilija
Īsās ziņas
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Par darba laikiem un brīvdienām maijā ...
28. aprīlī plkst. 18:00 Viļakas Romas katoļu baznīcā “Abrenītes” un “Suitu sievu” garīgo un laicīgo dziesmu koncerts ...
28. aprelī plkst. 20:00 Upītes Tautas nomā eisfilmys "Pyrmī osni" 2. serejis "Lauleibys" pyrmizruode ...
29. aprīlī plkst. 11:00 Viļakas Kultūras namā Viļakas novada mazo vokālistu konkurss “Cālis 2017” ...
29. aprīlī Žīguru Kultūras namā "Teātru karuselis 2017" ...
2. maijā plkst. 11:00 Viduču pamatskolas mazajā zālē tikšanās ar rakstnieci Eviju Gulbi ...
4. maijā Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana ar akciju "Apskauj Latviju" Viļakas novadā ...
4. maijā no plkst. 15:00 - 18:00 Viļakas novada muzejā izstāde par 4. maija neatkarības deklarāciju; Kultūras un radošo industriju centrā skatāmi Viļakas mākslas skolas audzēkņu......
7. maijā plkst. 14:00 Kultūras centrā "Rekova" Mandolīnu orķestra koncerts ...
12. maijā plkst. 10:00 Balvos seminārs – akcija uzņēmējiem un darba meklētājiem ...
16. maijā plkst. 13:00 - 18:00 Balvu Centrālajā bibliotēkā Tiesībsarga biroja juristu konsultācijas ...
10. un 31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
18. maijā pie Viļakas novada domes mobilais mamogrāfs ...
20. maijā plkst. 11:00 velomaršruta "Ar velo uz Lozdovas gravu" atklāšanas brauciens ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...