Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Saviļņoja Rīgas Doma zēnu kora profesionalitāte un sirsnīgums

Brīnišķīgu brīnumu  piedzīvoja Rīgas Doma zēnu kora koncerta apmeklētāji, jo 26.maija koncertā Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā zēnu koris uzbūra bērnības atmiņas, kad koncerta sākumā izdziedāja Raimonda Paula bērnu dziesmas „Kas kaitēja nedzīvot’i”,  „Circenīša Ziemassvētki”, un brīdī, kad zēnu korim pievienojās arī  vīru balsis, sniedza lielu prieku un saviļņojumu par skanīgajām, dzidrajām balsīm un dvēseles dziesmām.  Koncerta kulminācija tika sasniegta soli pa solītim, dziedot Uģa Prauliņa Rīgas mesu, Volfganga Amadeja Mocarta „Veni sancte spiritus”, „Ave verum corpus”, izpildot arvien sarežģītākus un sarežģītākus skaņdarbus. Noslēgumā nodziedāja Georga Frīdriha Hendeļa populāro mesu „Hallelujah”.

Koncerta sākumā Rīgas Doma zēnu kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns saviļņojoši teica, ka ikvienā solī un darbībā Viļakā viņi ir sajutuši sirsnīgu uzņemšanu, sajutuši, ka viņi šeit ir gaidīti.

Korī dzied zēni no trešās klases līdz pat četrpadsmit gadiem. Katram dziedātājam balss lūzums iestājas ļoti individuāli, pēc balss lūzuma zēni var turpināt dziedāt vīru grupā.

Divpadsmit gadīgais solists Gabors Goldmanis dzied jau astoņus gadus. Solo dziesmā „Lūgšana Jaunavai” („Prayer the Virgin”) droši un pārliecinoši dziedāja „Ave, ave, Marija”. „Dziedu jau no četru gadu vecuma. No sākuma es gribēju vienkārši dziedāt un darboties mūzikas jomā. Atnācu uz Rīgas Doma zēnu kora skolu, tur visiem obligātais ir koris. Tā sāku dziedāt zēnu korī. Kopā ar kori esmu dziedājis koncertos Vācijā, Polijā, Čehijā, Lietuvā un Somijā. Dziedāt es eju pats, jo man ļoti patīk dziedāt!” atklāja jaunais solists un aicināja arī Viļakas novada zēnus  dziedāt korī, jo mūzika attīsta radošo smadzeņu puslodi.

„Mēs cenšamies nebūt iedomīgi un braucam tur, kur mūs aicina. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas koncertiem, kuri sadarbībā ar pašvaldībām organizē koncertus reģionos. Tas ir mūziķa pienākums braukt, dziedāt un spēlēt. Noteikti profesionālā mūzika ir jātuvina reģioniem, lai celtu vispārējo kultūras un inteliģences līmeni. Pie katra cilvēkam neaizbrauksim, bet novadu centros noteikti ir jābūt profesionālās mūzikas koncertiem. Viena svarīga lieta ir pašdarbības māksla, kas ir cilvēku ikdiena un kas rezumējās dziesmu un deju svētkos. Taču profesionālai mākslai ir jāatrod ceļš pie vienkāršā klausītāja. Mūzika runā universālā valodā, tā nevis iedzen kompleksos, bet dod  impulsu un stimulu darboties tālāk. Savu repertuāru veidojam dažādi. Reizēm mums palūdz izveidot konkrētu programmu. Koncertējot ārzemēs, cenšamies parādīt  latviešu mūziku un rietummūzikas zēnu koru klasiku. Repertuārs ir daudzveidīgs. Domāju, ka nedaudz konservatīvā vidē kā katoļu baznīcā aplausus dzirdēsim tikai beigās, bet biju priecīgs, ka tie skanēja pēc katras dziesmas. Baznīcā ir ļoti laba akustika. Paldies Jums!” atklāja Mārtiņš Klišāns, kurš ir zēnu kora diriģents jau septiņpadsmit gadus.

Viens no iemīļotākajiem un pamanāmākajiem Vispārējo latviešu dziesmu un skolēnu dziesmu svētku diriģentiem Ints Teterovskis dzied arī Rīgas Doma zēnu korī. „Lielākā daļa, kas kā zēni ir dziedājuši, turpina dziedāt arī vīru grupā. Iepauzēju tikai padsmitgados, kad bija balss maiņa – balss lūzums.  Esmu pateicīgs diriģentam Mārtiņam, kurš šodien teica, ka var dziedāt līdzi. Pirmās koncerta dziesmas arī dziedāju  līdzi, jo tās dziedāju arī pats, kad gāju pirmajā klasē. Galvenais, lai Jums novadā ir labs skolotājs, kurš iemāca kārtīgi dziedāt. Zēniem patīk  ne tikai dauzīties, bet arī izdarīt skaistas lietas.  Liels prieks, ka auditorijā redzēju daudz bērnus un Viļakas koncertā pirmajās rindās sēdēja bērni un jaunieši. Lai Jums izdodas!” vēlēja un aicināja darboties Ints Teterovskis.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs pateicās diriģentam Mārtiņam Klišānam, pianistei Elīnai Bērtiņai, zēniem un vīriem par saviļņojošo un skaisto koncertu, bija priecīgs, ka Viļakā tiek parādīta koru tradīcija, tas ir svarīgi, un cer, ka šis koncerts dos stimulu koru tradīciju saglabāt, izkopt un daudzveidot arī Viļakas novadā.

„Valsts SIA "Latvijas Koncerti" bija atsūtījis piedāvājumu ar daudziem koncertiem. Mani visvairāk uzrunāja Rīgas Doma zēnu kora koncerts, jo tas likās ir piemērots mūsu Viļakas Romas katoļu baznīcai. Tā mums ir izveidojusies kā tradīcija, ka maija mēnesī Viļakas katoļu baznīcā koncertē profesionāli kolektīvi. Tā kā Rīgas Doma zēnu koris ir ļoti noslogots un koncertē visā pasaulē, tad mums bija grūti saskaņot datumu, taču viss izdevās,” projekta ideju atklāja tā autore Sandra Ločmele.

Projekts „Rīgas Doma zēnu kora koncerts Viļakas Jēzus sirds Romas katoļu baznīcā” realizēts pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas valsts meži, Latgales reģiona attīstības aģentūras un Viļakas novada domes atbalstam.

Paldies finansiālajiem atbalstītājiem, kuri saprot, ka arī tālu no Rīgas ir jāskan profesionālai mūzikai! Paldies Viļakas novada kultūras metodiķei Inesei Lācei par koncertmākslinieku sirsnīgas sagaidīšanas organizēšanu un estētiski patīkamas atmosfēras radīšanā baznīcā ar svinīgo noformējumu! Paldies visiem koncerta apmeklētājiem, kuri sadzirdēja aicinājumu un kopā  izdzīvoja brīnumu! Paldies Rīgas Doma zēnu korim, kas uzbūra šo brīnumu!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


 

 

 

 

27.05.2015
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maiga, Milija
Īsās ziņas
Viļakas novada domes darba laiks pirmssvētku un svētku dienās ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
22. jūnijā Borisovā tautas futbols, nakts skrējiens, Jāņu ielīgošana un diskoballe ...
22. jūnijā plkst. 21:00 Upītes stadionā skaļuo nakts "Pīdzīdam" ...
22. jūnijā plkst. 22:00 Medņevā laukumā pie pagasta (lietus gadījumā Medņevas Tautas namā) Pirmsjāņu balle kopā ar Ralfu. Ieeja bez maksas. ...
23. jūnijā Viļakas estrādē no plkst. 19:30 mājražotāju tirdziņš, plkst. 20:00 izrāde "Zagļi", plkst. 22:00 Līgo nakts balle ...
23. jūnijā plkst. 22:00 stāvlaukumā pie kultūras centra "Rekova" diskoballe ...
23. jūnijā plkst. 21:00 Žīguru estrādē Līgo vakars ar kultūras nama pašdarbniekiem, diskoballe ...
29. jūnijā Žīguros Viļķenes amatierteātra izrāde un Pēterdiena ar novada kapellām ...
30. jūnijā no plkst. 9:00 ekskursija pa Viļakas novada uzņēmumiem Ziemeļlatgales uzņēmēju dienu ietvaros ...
30. jūnijā un 1. jūlijā Ziemeļlatgales uzņēmēju dienas 2017 ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
5. jūlijā plkst. 15:00 Viļakas kultūras namā bezmaksas redzes pārbaude ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāts ...
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...