Šī gada 29.jūlijā projekta "Amatniecības tradīciju kultūrvēsturiskā pārmantojamība Viļakas novadā" ietvaros amatnieka Jāņa Šaicāna vadībā notika koka karošu grebšanas meistardarbnīca.
Koka karošu grebšanas amats radies tālā senatnē un turpina attīstīties joprojām, tradicionālo papildinot ar jaunām iezīmēm. Prasmi grebt karotes meistars J. Šaicāns apguvis pašmācības ceļā. Kokamatniecība viņu saistījusi kopš pusaudža gadiem. Neraugoties uz tehnoloģiju straujo attīstību un rūpnieciski ražoto preču milzīgo piedāvājumu, amatnieku roku darinājums ir neaizstājama vērtība.
Meistardarbnīcā piedalījās Viļakas novada iedzīvotāji, galvenokārt skolnieki. Pasākuma mērķis bija popularizēt vietējās koka karošu grebšanas tradīcijas Viļakas novadā. Pasākumu ievadīja J. Šaicāna stāstījums par sevi, kurā dalībnieki uzzināja, kas pamudinājis meistaru pievērsties šai amatniecības nozarei, kur viņš rod idejas saviem darbiem - taburetēm, soliem, mucām, galdiem u.tml., un kāda veida un izmēra karošu izgatavošanai viņš dod priekšroku.
Pasākuma dalībnieki ieguva ne vien zināšanas par to, kāds materiāls un instrumenti nepieciešami, lai izgrebtu karoti, bet arī iespēju to darīt pašiem. Daudzi meistardarbnīcas dalībnieki, divas stundas darinot savu koka karoti, nāca pie atziņas, ka tas ir darbietilpīgs process, kas prasa pacietību un iemaņas.
Ļoti ceram, ka meistardarbnīca tās apmeklētājos radīja izpratni par roku darba vērtību un kokamatniecību kā vienu no lokālā kultūrvēsturiskā mantojuma izpausmēm.
Liels paldies meistardarbnīcas vadītājam - koka karošu grebšanas meistaram Jānim Šaicānam un dalībniekiem.
Teksts un foto: Viļakas novada muzeja vadītāja R.Gruševa un krājuma glabātāja M.Boldāne