Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Noslēdzies pārrobežu sadarbības projekts

2014.gada 27.jūnijā Pečoros, Krievijā, notika pārrobežu sadarbības programmas projekta Nr. ELRI-016 "Kultūras un radošo industriju centru attīstību Räpinā, Viļakā un Pečoros" noslēguma konference. Tā notika projekta īstenošanas gaitā rekonstruētajā ēkā. Šī ēka ir īpaša Pečoriem, jo tā tika uzcelta 1926.gadā kā kultūras un radošu industriju centrs. 20.gs. 20. – 40. gados ēkā notika plaša kultūras dzīve, taču otrā pasaules kara laikā ēku izmantoja armijas vajadzībām. Mainoties politiskajām sistēmām, mainījās arī ēkas funkcionalitāte un izmantošana, tā neturpināja darbu kā kultūras centrs. Tā kā Pečoros nebija citas tik lielas ēkas, kura veiktu kultūras funkcijas un nodrošinātu kultūras darba organizēšanu, kultūras darbiniekiem pasākumus nācās organizēt skolu aktu zālēs un citās iestādēs. Kultūra bija nokļuvusi pabērna lomā. Pateicoties Pečoru rajona administrācijas iniciatīvai, izstrādāja sadarbības projektu kultūras un radošo industriju centra ēku rekonstrukcijai Pečoros, Räpinā un Viļakā.

27.jūnijā notika ne tikai projekta noslēguma konference, bet arī kultūras un radošu industriju centra ēkas atklāšana. Pirmo reizi ēkā uzstājās arī Pečoru un Pečoru rajona kultūras kolektīvi. Viļakas novada delegācija Viļakas novada domes priekšsēdētāja Sergeja Maksimova vadībā sveica projekta partnerus Pečoru rajona administrāciju un priecājās līdzi, ka, neskatoties uz lielajām grūtībām rekonstrukcijas laikā, pateicoties sadarbībai, ir izdevies veiksmīgi noslēgt projektā plānotās aktivitātes.

„Šodien Pečoriem un Pečoru rajonam ir liela diena! Esam spēruši lielu soli kultūras saglabāšanā mūsu rajonā. Paldies partneriem par pacietību un izpratni, jo radās dažādi sarežģījumi, tāpēc aizkavējās projekta īstenošana. Esam priecīgi, ka ir atjaunots reģionālās nozīmes kultūras piemineklis. Atceros, ka ēkai ir bijusi laba akustika, esmu priecīgs, ka arī, veicot ēkas rekonstrukciju, ir izdevies saglabāt labo akustiku. Ceram, ka te notiks daudz neaizmirstamu notikumu un māksliniekiem būs prieks šeit uzstāties. Atjaunotā ēka dod mums vidi, kur pulcēties kopā, lai saglabātu kultūras mantojumu un nodotu zināšanas nākamajām paaudzēm”, atklājot centru, pirmo uzrunu teica Pečoru rajona vadītājs Sergejs Vasiļjevs.

Pečoru Svētā Uspenska klostera arhibīskaps Tihons, uzrunājot apmeklētājus, ēkas atklāšanu salīdzināja ar līdzību no Svētajiem Rakstiem, kad „izgāja sējējs savu sēklu sēt; un sējot cita krita ceļmalā, un to samina, un debess putni to apēda. Cita krita uz klints un uzdīgusi nokalta, jo tai nebija mitruma. Un cita krita starp ēkšķiem, un ērkšķi, kopā augot, nomāca to.
Un cita krita labā zemē un uzdīgusi deva simtkārtīgus augļus (L 8, 4-8)”. Arhibīskaps vēlēja, lai atjaunotajā ēkātiek sēta auglīga sēkla, kas dos iespēju attīstīties kultūrai Pečoru rajonā.

Noslēguma starptautiskajā konferencē „Kultūras mantojama saglabāšana pierobežas teritorijās Krievijā, Igaunijā, Latvijā” ziņotāji no Pečoru rajona, Pleskavas un eksperti kultūras mantojuma saglabāšanā no Krievijas sniedza plašu, daudzveidīgu un svarīgu informāciju par darbu kā saglabā kultūras mantojumu Pleskavas apgabalā. Šajā apgabalā, t.sk. arī Pečoru rajonā, ir rūpīgi izpētīts, dokumentēts, arhivēts amatnieku darbs. Ir izveidotas datu bāzes ar amatnieku sarakstiem. Pleskavas apgabalā darbojas rokdarbnieces, adītājas, tamborētājas, keramiķi, pinēji (pin grozus, traukus no bērza, no ezera zālēm), šuvēji, izšuvēji, gleznotāji un daudzi citi amatu meistari. Lai amatnieki nodotu prasmes jaunākajām paaudzēm, organizē meistardarbnīcas, rīko amatnieku tirdziņus, pilsētas svētkos notiek meistardarbnīcas, lai parādītu daudzos, interesantos amatus un dotu iespēju visiem interesentiem iepazīties un apgūt jaunas prasmes.  Lai popularizētu kultūras mantojumu, veidojot tūrisma maršrutus, iekļauj arī amatnieku darbnīcas un amatnieku centru apmeklējumus.

Vislielākais prieks bija par jauniešiem, kuri ir ieinteresēti saglabāt kultūras mantojumu. Pečoros ir izveidots pulciņš, kur bērni un jaunieši izzina pareizticības tradīcijas un reliģisko mantojumu. Pečoru ģimnāzijas audzēknis prezentēja pulciņa izveidoto filmu par pareizticības tradīcijām un Pečoru klosteri. Sagatavotās videofilmas dāvina skolām, bibliotēkām. Meitenes un jaunietes piedalās folkloras ansamblī „Веселушки”, kur apgūst tradicionālo krievu dziedāšanu.  Pārrobežu sadarbības projekta laikā Pečoru rajonā organizēja kultūras ekspedīcijās, tā dodot iespēju bērniem un jauniešiem iemīlēt tradicionālo kultūru. Pečoru rajona kultūras tradīcijas ir dzīvas un tās centīsies saglabāt!

Konferences noslēgumā kā nākamās sadarbības tēmas noteica: vēsturisko ēku rekonstrukciju un restaurāciju, Austrumu un Rietumu kultūrvēsturiskā mantojuma kopīgā un atšķirīgā mantojuma apzināšanā, koka mantojuma saglabāšanu, setu tradīciju saglabāšanu, vēsturisko vietu (pieminekļu, ēku u.c.) iekļaušanu tūrisma maršrutos. Viļakas novada delegācijas dalībnieki apmeklēja Pečoru klosteri. Pečoru rajona administrācijas dalībnieki vienmēr ir uzsvēruši, ja viņi dzīvo Pečoros, tad viens no viņu pienākumiem ir viesus iepazīstināt ar Pečoru klosteri, tā bagāto vēsturi un brīnumainajiem notikumiem.

Projekta kopējais budžets ir EUR 2 200 067,85, programmas (European Neighbourhoodand Partnership Instrument (ENPI)) finansējums ir 90 % no kopējā budžeta jeb EUR 1 980 060,30. Projekta partneri nodrošina 10 % līdzfinansējumu projektam. Infrastruktūras (ēku rekonstrukcijai Pečoros, Räpinā un 1.kārtas rekonstrukcijai Viļakā) uzlabošanā ieguldīja EUR 1938732,13, visi partneri aprīkojumu iegādājās par EUR 131325,80. Projekta administrēšanai, meistardarbnīcu organizēšanai un publicitātei projekta partneri ieguldīja EUR 130009,07.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


02.07.2014
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Līga
Īsās ziņas
Viļakas novada domes darba laiks pirmssvētku un svētku dienās ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
22. jūnijā Borisovā tautas futbols, nakts skrējiens, Jāņu ielīgošana un diskoballe ...
22. jūnijā plkst. 21:00 Upītes stadionā skaļuo nakts "Pīdzīdam" ...
22. jūnijā plkst. 22:00 Medņevā laukumā pie pagasta (lietus gadījumā Medņevas Tautas namā) Pirmsjāņu balle kopā ar Ralfu. Ieeja bez maksas. ...
23. jūnijā Viļakas estrādē no plkst. 19:30 mājražotāju tirdziņš, plkst. 20:00 izrāde "Zagļi", plkst. 22:00 Līgo nakts balle ...
23. jūnijā plkst. 22:00 stāvlaukumā pie kultūras centra "Rekova" diskoballe ...
23. jūnijā plkst. 21:00 Žīguru estrādē Līgo vakars ar kultūras nama pašdarbniekiem, diskoballe ...
29. jūnijā Žīguros Viļķenes amatierteātra izrāde un Pēterdiena ar novada kapellām ...
30. jūnijā no plkst. 9:00 ekskursija pa Viļakas novada uzņēmumiem Ziemeļlatgales uzņēmēju dienu ietvaros ...
30. jūnijā un 1. jūlijā Ziemeļlatgales uzņēmēju dienas 2017 ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
5. jūlijā plkst. 15:00 Viļakas kultūras namā bezmaksas redzes pārbaude ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāts ...
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...