Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

7.Siguldas kājnieku pulkam-95

“Šurp, jaunekli, ar vēja spārniem trauc. Kad Latvija tevi brīvības karā sauc!” Tā skan 1919. gada 20. jūnijā dibinātā Latvijas armijas Latgales divīzijā ietilpstošā 7. Siguldas kājnieku pulka devīze. Pulkam bijusi nozīmīga loma, gan visas valsts, gan Viļakas  vēsturē.

Kopš 1921. gada pulka galvenā dislokācijas vieta bija Alūksne, bet pateicoties ģenerāļa Jāņa Baloža  valsts pierobežas drošības  stratēģiskajam redzējumam, Viļakā tika izvietots 7. Siguldas kājnieku pulka III bataljons un 1935. gada 22. septembrī Viļakas ezera krastā tika iesvētītas minētā pulka kazarmas. Jau šī paša gada oktobrī karavīri izvietojās jaunuzceltajā garnizona pilsētiņā, kas tobrīd tika uzskatīta par vienu no labākajām. Tā atradās starp mūsdienu Viļakas pilsētas Garnizona, Sporta, Liepnas un Skolas ielu.

Garnizona pilsētiņā ietilpstošās ēkas veidoja jaunus vaibstus Viļakas arhitektūrā un kultūrainavā. Garnizona ēku izvietojumā izmantotais izklaidus apbūves princips radīja modernas “dārzu pilsētas” iespaidu. Ēkām bija dažāda funkcionāla noslodze – karavīru guļamtelpas, mācību telpas, virsdienesta instruktoru dienesta telpas, ēdamzāle (ietilpība - 1000 cilvēki), mantu, ieroču un gāzmasku noliktavas, apģērba žāvētavas, dušas telpas un citas karavīru sadzīvi un militārā dienesta pienākumu veikšanu nodrošinošas telpas. Izceļams ir ne vien to ārējais veidols un funkcionalitāte, bet arī iekštelpu noformējums. Tā, piemēram, ietilpīgās ēdamistabas interjerā bagātīgi izmantoti latviski ornamenti.

Līdz ar karavīru ienākšanu, Viļakā aktivizējās kultūras un sabiedriskā dzīve. Viļakas garnizona karavīri kopā ar vietējo aizsargu nodaļu dziedāja apvienotajā korī. Karavīri katru svētdienu apmeklēja dievkalpojumus. Kazarmu ēdamzālē piektdienu vakaros publikai rādīja filmas, kas bija bez maksas. Dažkārt te notika arī koncerti. Atsevišķas garnizona telpas tika iznomātas sabiedriskām organizācijām izglītojošu pasākumu rīkošanai, nereti tās ļauts izmantot arī bez maksas. Tā, piemēram, 1937. gadā atlīdzība netika ņemta no lauksaimniecības kursu rīkotājiem un apmeklētājiem. Garnizona laukumos notikušas sporta spēles un pasākumi, kuru mērķis bija mudināt vietējo sabiedrību apceļot dzimto zemi.  Pirmie sporta svētki Viļakā notika 1936. gadā, kas pulcēja sportistus no plašas apkārtnes.

Garnizons atbalstīja skolas, dāvinot grāmatas un mācību līdzekļus, daloties zināšanās militārajā jomā, sniedzot atbalstu jauniešu organizāciju (skauti, gaidas, mazpulki) darbībai. Ar karavīru gādību Viļakas sešklasīgā pamatskola ieguva skolas karogu, kura devīze “Tev, Latvija, mēs augsim”. Bet, sekojot K. Ulmaņa Draudzīgajam aicinājumam, Viļakas garnizona vadība šai skolai uzdāvināja četru-lampiņu radio uztvērēju, kas tajā laikā mūsu pusē bija retums.

Pie garnizona sadarbības pasākumiem ar vietējiem iedzīvotājiem  minami arī  garnizona zālē virsnieku sievu organizētie Ziemassvētku sarīkojumi trūcīgajiem bērniem.

Liela loma saiknes radīšanā starp vietējiem iedzīvotājiem un garnizona pilsētiņas iemītniekiem bija Viļakas garnizona priekšniekam līdz 1938.g beigām Jēkabam Ponem kura devums Viļakai nav novērtējams.

7. Siguldas kājnieku pulks tika izformēts 1940. gada rudenī, Latvijai atrodoties padomju okupācijas varas apstākļos. Šis pulks, sekojot devīzei, ar savu devumu Brīvības cīņās  ir  ierakstījis nozīmīgas lappuses Latvijas vēsturē. Viļakiešu gaišās atmiņas par  7. Siguldas kājnieku pulka karavīru klātbūtni pilsētā un pienesumu tās attīstībā uztur daudzās, tobrīd uzceltās, bet joprojām funkcionējošās ēkas – virsnieku nams Liepnas ielā 18 (patreiz Viļakas pirmsskolas izglītības iestāde), dzīvojamās mājas Garnizona ielā  19,  LR Robežsardzes Viļakas pārvaldes ēkas utt.

Izmantotie avoti un literatūra

Bērziņš, V. (red.) 20. gadsimta Latvijas vēsture. II: Neatkarīga valsts. 1918-1940. Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 2003. 1022 lpp.

Maksimova, L. Viļaka un tās ļaudis gadsimtu ceļos. Rēzekne:Latgales Kultūras centra izdevniecība, 2001.143 lpp.

Apenītis, R. Miezītis, T.  Sināts, Ed. (sast.) Siguldas pulks. Nebraska: Vaidava, 1959. 231.lpp.

Rīts, Modernas karavīru mītnes, 1935. Nr.259. 5.lpp.

Latvijas Kareivis, Karavīri dāvā karogu Viļakas pamatskolai., 1937. Nr.265. 3.lpp.

Brīvā Zeme, Svētku eglīšu mirdzumā, 1936. Nr. 291. 11.lpp.

Rīts, Zelta graudi grāmatu skapjos, 1936. Nr. 231. 2.lpp.

Ziņas apkopoja: Viļakas novada muzejs

 

 

17.06.2014
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Māra, Marita, Mārīte
Īsās ziņas
26. martā plkst. 03:00 pāreja uz vasaras laiku ...
Viļakas novada dome 2017. gadā izsludina projektu konkursu topošajiem un jaunajiem uzņēmēju projektiem Viļakas novadā. Projektu pieteikumi no 2017. gada 10. marta līdz 2017. gada......
Aptaujas anketa Viļakas novada iedzīvotājiem ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
24. martā plkst. 17:00 Viļakas Mūzikas un mākslas skolas zālē koncerts ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
29. martā plkst. 13:00 Viļakas novada domes zālē LAD seminārs par aktualitātēm 2017. gada platību maksājumos ...
1. aprīlī plkst. 9:30 Rekavas vidusskolas sporta namā Viļakas novada čempionāts novusā ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Lūdz atbalstīt īsfilmas tapšanu ...
Slidotavas Žīguros darba laiki ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...
Īsa pamācība labā pārvaldībā kopā ar LR Tiesībsargu ...
Kursi mednieka un medību vadītāja apliecības iegūšanai ...
Aicinām iesaistīties Latgales patriotisko dziesmu koncerta repertuāra atlasē ...
Atkritumu apsaimniekošanas aktualitātes ...
“Latvijas Valsts ceļi” tīmekļa vietnē tiek publicēta aktuālā informācija par satiksmes aizliegumiem un ierobežojumiem ...
Ziemeļlatgales velomaršruts Nr.34 "Rypoj vasals!" ...
Aktivitātes Viļakas Sociālās aprūpes centrā ...
Aktivitātes Viļakas novada bibliotēkā.. ...