Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viļakas Romu jaunieši atklāj Romu tradīcijas Latvijā

Pārsteigumiem bagāta un neparasta bija projekta nr. LV-11-22-2011-R2 „Iepazīsti Romu kultūru” jauniešu apmaiņas ceturtā diena – 18.augusts. Šīs dienas galvenais uzdevums bija iepazīties ar Romu tradīcijām Latvijā. Trešdienas vakarā Romu jaunieši no Viļakas, kuri piedalījās projektā, līdz pat vēlam vakaram steidza sagatavot reprezentatīvos materiālus valodas mācīšanai, prezentācijas un mūziku Latviešu Romu vakaram.

Rīta pusē latviešu Romu jaunieši mācīja latviešu Romu valodu. Tagad visi jauniešu apmaiņas dalībnieki zinās kā pajautāt: „Kā tev iet?, No kurienes tu esi?, Vai tev ir ...? - Si tuka džala?, Kārig tu san?, Vai tuke si ...?”. Interesanti bija arī apgūt skaitīšanu no 1 līdz 10 latviešu Romu valodā: jek, duj, trin, štar, pandž, šou, elfa, ohto, eņa, deš. Jaunieši valodu prezentēja ar sagatavotu posteri, kur zem fotogrāfijām bija uzrakstīts nosaukums angliski un latviešu Romu valodā.

Jauniešu apmaiņas dalībnieki devās uz Viļaku, lai Viļakas estrāde tiktos ar Viļakas Romu kopienu. Uz tikšanos bija atnākuši bērni, jaunieši un pieaugušie. Viļakā dzīvojošajiem Romiem bija interesenti izzināt kādas Romu tradīcijas ir Bulgārijā. Tradīcijas Romiem ir līdzīgas, vecākās paaudzes tās cenšas ievērot vairāk, jaunākas paaudzes mazāk. Nozīmīgas ir kāzu, bēru, bērna piedzimšanas dienas. Uz kāzām tiek gatavots ļoti daudz ēdiena, jo nekad nevar zināt, cik cilvēki atnāks uz kāzām. Tāpat Romu meitenēm ir jāievēro, ka jaunavība ir jāsaglabā līdz kāzām. Vecāki jau bērnībā var noskatīt un sarunāt, kuri bērni savā starpā apprecēsies, tāpat nav pieļaujams, ja apprecas ar lielu gadu starpību. Abās valstīs Romi nodarbojas ar „andeli” jeb tirgošanos, lielā cieņā ir zirgu audzēšana. Bulgārijā ir lielāki pabalsti par bērniem ne tikai Romiem, bet arī bulgāriem. Bulgārijā arī ir speciālas programmas, kas sedz Romiem mācību maksu, palīdz iegādāties nepieciešamos mācību piederumus. Jo viena no lielākajām problēmām Bulgārija ir tā, ka Romi nevēlas iegūt izglītību un mācīties, tāpēc viņiem ir grūti atrast darbu un darba tirgū saņem daudz mazāku algu nekā bulgāri. Bet izglītotiem Romiem ir vairāk pieejamas tieši tādas pašas iespējas kā bulgāriem.


Vakarā latviešu Romu jaunieši, iesaistot pārējos jauniešu apmaiņas dalībniekus, gatavoja latviešu Romu ēdienus. Garšojām ķīseli, putukrējumu ar augļiem, klimpas, ceptus kartupeļus, siļķi un biezpienu. Gatavots tika daudz - kā uz kāzām, jo nevarēja jau paredzēt, cik Romu tautības pārstāvji atbrauks no Viļakas. Latviešu Romu ēdiens ir līdzīgs latviešu ēdienam, bet tomēr ar citu niansi un citu pieeju kā pagatavot šo ēdienu. Viļakas Romi Medņevas tautas namā sacēla īstu deju vētru, dejās iesaistījās visi, kuri vien gribēja. Liels prieks bija klausīties projekta dalībnieces Sigitas Saškovas dziedāšanu. Ceram, ka Viļakas Romus uzaicinās uzstāties arī kādos kultūras pasākumos Medņevas tautas namā un citos kultūras pasākumos Viļakas novadā.

Bulgāri atzina, ka šis vakars viņiem esot ļoti paticis, jo ieradās daudz cilvēku no Viļakas Romu kopienas, esot bijis ļoti interesanti aprunāties, paspēlēties ar mazajiem bērniem, jo bija bērni, kuri runāja angliski. Viens no interesantākajiem brīžiem esot bijis mirklis, kad pie galda sēdēja tikai vīrieši un aizrautīgi sarunājās, bet sievietes un meitenes nadzīgi rosījās pa virtuvi un apkalpoju vīrus, bet pēc mirklīša arī sievas un meitas sēdās pie galda, lai našķotos, patērzētu un salīdzinātu kopīgās un atšķirīgās Romu tradīcijas Latvijā un Bulgārijā. Jautrais vakars noslēdzās un projekta dalībnieki turpināja gatavoties nākamajiem vakariem.


Teksts un foto: Attīstības plānošanas nodaļas speciāliste sadarbības jautājumos un projekta vadītāja Vineta Zeltkalne


„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertas informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.”


24.08.2011
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raimonds, Laine, Vilnis
Īsās ziņas
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Par darba laikiem un brīvdienām maijā ...
28. aprīlī plkst. 18:00 Viļakas Romas katoļu baznīcā “Abrenītes” un “Suitu sievu” garīgo un laicīgo dziesmu koncerts ...
28. aprelī plkst. 20:00 Upītes Tautas nomā eisfilmys "Pyrmī osni" 2. serejis "Lauleibys" pyrmizruode ...
29. aprīlī plkst. 11:00 Viļakas Kultūras namā Viļakas novada mazo vokālistu konkurss “Cālis 2017” ...
29. aprīlī Žīguru Kultūras namā "Teātru karuselis 2017" ...
2. maijā plkst. 11:00 Viduču pamatskolas mazajā zālē tikšanās ar rakstnieci Eviju Gulbi ...
4. maijā Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana ar akciju "Apskauj Latviju" Viļakas novadā ...
4. maijā no plkst. 15:00 - 18:00 Viļakas novada muzejā izstāde par 4. maija neatkarības deklarāciju; Kultūras un radošo industriju centrā skatāmi Viļakas mākslas skolas audzēkņu......
7. maijā plkst. 14:00 Kultūras centrā "Rekova" Mandolīnu orķestra koncerts ...
12. maijā plkst. 10:00 Balvos seminārs – akcija uzņēmējiem un darba meklētājiem ...
16. maijā plkst. 13:00 - 18:00 Balvu Centrālajā bibliotēkā Tiesībsarga biroja juristu konsultācijas ...
10. un 31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
18. maijā pie Viļakas novada domes mobilais mamogrāfs ...
20. maijā plkst. 11:00 velomaršruta "Ar velo uz Lozdovas gravu" atklāšanas brauciens ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...
Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ambulatoro speciālistu darba laiki, aktualitātes ...
Vakances Viļakas novada Sociālajā dienestā ...