Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

25 gadu darbības jubileja Atmodas iedziedātājiem Viļakā -folkloras kopai „Atzele”

"Kā var dziesmu nedziedāt, ja pat vēsma mežiem pāri skriedama dzied,
ja ezera vilnis niedrēs līgodams dzied
un skubināt skubina arī tevi ļaut dziesmai vaļu!
Kā nedziedāt?!"

Svētdien, 19. oktobrī, Viļakas kultūras namā folkloras kopas „Atzele” divdesmit piecu gadu darbības jubilejas pasākums bija svētki dziesmai un dziedātājiem.

Pirms 25 gadiem mūsu valstī sākās pārmaiņu laiks - Atmoda, kad tika dibināta unikālā tautas kustība Latvijas Tautas Fronte. Ansambļa "Atzele" pirmā publiskā uzstāšanās arī bija tautfrontiešu rīkotā pasākumā Viļakā, kad virs klostera atkal tika uzvilkts  padomju varas aizliegtais sarkanbaltsarkanais karogs. 


No ansambļa pirmsākumiem vēl šobrīd kolektīvā dzied Valentīna Bratuškina - dziesmu teicēja un prasmīga audēja, Ilona Bukša -  tradicionālās vijoles spēles meistare, labestīgais Leons Jeromāns  un bundzenieks Staņislavs Dupužs.


Vairāk nekā piecpadsmit gadus ansamblī darbojas atraktīvā dziesmu teicēja Emīlija Ušupniece, dzīvespriecīgā Marina Logina un kolektīva vadītāja pēdējos piecus gadus Anna Annuškāne. Anna ir saimnieciska un izdarīga, prot saliedēt un uzmundrināt kolektīva dalībniekus.


Jau trīspadsmit gadus savu balsi ansamblim pievieno atsaucīgā Inita Sprukule.


Pēdējos gados "Atzeles" sastāvu papildinājušas vairākas jaunas dziedātājas: Anita Zaremba - čakla rokdarbniece, raksturā nosvērtā Indra Zaķe, enerģiskā Emerita Pranckune  un ziedu mīļotāja, pērļotāja Marija Pitkeviča.


Jau vairākus gadus "Atzeles" skanējumu muzikāli papildina Emeritas Vancānes ermoņiku spēle  un Anitas Loginas  spēlētā cītara. Cītaras spēli veiksmīgi apgūst arī kolektīva jaunākā dalībniece Evita Zaremba, kuru pazīstam ar prasmi uzaust tautiskās jostas.


Ansamblis „Atzele” dzied novada balsos - garajā balsī, pusbalsī, talku balsī, dzied, galvenokārt, vietējās dziesmas, ansambļa dalībnieku - teicēju - izlolotās, no iepriekšējām paaudzēm mantotās dziesmas. Kolektīva repertuārā ir dziedamās dziesmas gadskārtu svētkos, kāzās, jubilejās, bērēs, u.c. godos, psalmi par mūžībā aizgājušajiem. Kopumā divdesmit pieci darbības gadi ansamblim ir devuši apmēram 200 garīgo un laicīgo sava un citu novadu dziesmu, ziņģu un rotaļu pienesumu.

 
“Atzeles” kolektīvam raksturīga latgaliska sirsnība un vienkāršība, bet vienlaikus sniegums ir interesants un dažāds: viņi ne tikai dzied un muzicē, bet prot parādīt arī seno amatu prasmes, māk gatavot latviskos ēdienus, zina latviskās ieražas, min mīklas, iet rotaļās, stāsta anekdotes, ticējumus, stāstus un pastāstus. "Atzelei" ŗaksturīga iezīme ir māka atklāt dziedātā saturu darbībā, izvēršot priekšnesumu kā atraktīvu teatralizētu  uzvedumu.  Dalībnieki paši gatavo dažādas maskas, par to īpaši jāuzteic dziedātājas Emīlija, Izabella, Anna un Inita.


Jubilejas koncertā izskanēja teicējas Valentīnas Bratuškinas izlolotā  "Teic, māmiņa, tu dzīsmītes", viena no pirmajām kolektīva repertuāra dziesmām "Aiz azara malni meži", kolorītās  latgaliešu tautas dziesmas "Zīdi, brōļa linu druva",  "Timsiņā(i)  vokorā ", " Pōri, pōri līta tivcs ", arī lustīgā  "Muna sīva" un teatralizētā "Sīviņa meilo". Ansambļa dziedājumā labi iederējās kapellas muzikālais pavadījums. 


Jubilejas koncertā dziesmu "To dzīdovu, to runovu" kopā ar  "Atzeli"  uzsāka arī ansambļa bijusī dalībniece, teicēja Izabella Dupuža.


Ciemos un ar ciemakukuli - pašceptu maizīti un mājas sieru - pie kolektīva bija ieradusies arī tā ilggadējā dziedātāja Anna Strupka. Viņa atcerējās vēsturiskos ansambļa dibināšanas notikumus un uzteica  atbalstītāju Dzintaru Putniņu,  kurš bijis  arī nosaukuma "Atzele" došanas iniciators. Ar lielu pašceptu torti savu bijušo kolektīvu sveica arī  Lazdulejas pagastā dzīvojošā  Genovefa Logina.


Ir jauki dziedāt kolektīvā, dziedāt savās mājās, bet ar laiku dziesma prasās laukā. Un
ansamblis, divdesmit piecu gadu garumā, ir koncertējis gan savā novadā, gan pārnovados, piedalījies starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” pasākumos, Dziesmu svētkos, Latgales senioru festivālos un citur. Jubilāri dziedādami un muzicēdami ir krietni bagātinājusi Viļakas novada kultūras dzīvi, par ko viņiem siltus paldies vārdus teica un Viļakas novada Domes Atzinības rakstus pasniedza Domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs un Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Sarmīte Šaicāne.  Ansambļa ilggadējie dziedātāji Valentīna Bratuškina, Ilona Bukša, Leons Jermacāns, Staņislavs Dupužs, Anna Annuškāne, Emīlija Ušupniece, Marina Logina un Inita Sprukule saņēma arī Nacionālā kultūras centra Atzinības rakstus.

Folkloras kopas "Atzele" darbību, pēdējos piecos gados iesaistot tajā jaunus dziedātājus, uzteica arī eksperte folkloras jomā Ruta Cibule.


Ar sirsnīgiem  apsveikuma  vārdiem un priekšnesumiem  jubilārus sveica Viļakas novada 
dziedošie un muzicējošie kolektīvi:  Žīguru folkloras kopa  “Mežābele”, Kupravas etnogrāfiskais ansamblis, folkloras kopa “Rekavas dzintars”, Viļakas krievu dziesmu ansamblis “Sudaruška” un  Viļakas etnogrāfiskais ansamblis “Abrenīte”.

"Baltos laimes mirkļus krāt,
Grūtos - dziesmās izdziedāt!"

Svētki ir izvērtēšanas un izrādīšanas iespēju laiks, bet vienlaikus tas ir  skats nākotnē, jo svētku emocionālais pacēlums ir labs stimuls darboties tālāk un noslēgumā pasākuma vadītājas Silvija, Ineta un Akvilina savam darbīgajam kolektīvam novēlēja turpināt augt, zelt, ziedēt, uz ko arī norāda nosaukums “Atzele” un vēl ilgi, ilgi dzīvot dziesmās!

Lai skan gavilējot, rotājot, līgojot, vakarējot!

Viļakas kultūras nama pasākumu organizatore Silvija Kupriša

 

 


 

24.10.2013
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maiga, Milija
Īsās ziņas
Viļakas novada domes darba laiks pirmssvētku un svētku dienās ...
Kapusvētki 2017. gadā ...
Aicinājums piedalīties aptaujā ...
LR Tiesībsarga aptauja par labu pārvaldību ...
Līdz 30. jūnijam Viļakas novada muzejā skatāma izstāde "Viļaka un tās apdzīvotība ezera krastos" ...
22. jūnijā Borisovā tautas futbols, nakts skrējiens, Jāņu ielīgošana un diskoballe ...
22. jūnijā plkst. 21:00 Upītes stadionā skaļuo nakts "Pīdzīdam" ...
22. jūnijā plkst. 22:00 Medņevā laukumā pie pagasta (lietus gadījumā Medņevas Tautas namā) Pirmsjāņu balle kopā ar Ralfu. Ieeja bez maksas. ...
23. jūnijā Viļakas estrādē no plkst. 19:30 mājražotāju tirdziņš, plkst. 20:00 izrāde "Zagļi", plkst. 22:00 Līgo nakts balle ...
23. jūnijā plkst. 22:00 stāvlaukumā pie kultūras centra "Rekova" diskoballe ...
23. jūnijā plkst. 21:00 Žīguru estrādē Līgo vakars ar kultūras nama pašdarbniekiem, diskoballe ...
29. jūnijā Žīguros Viļķenes amatierteātra izrāde un Pēterdiena ar novada kapellām ...
30. jūnijā no plkst. 9:00 ekskursija pa Viļakas novada uzņēmumiem Ziemeļlatgales uzņēmēju dienu ietvaros ...
30. jūnijā un 1. jūlijā Ziemeļlatgales uzņēmēju dienas 2017 ...
1. jūlijā plkst. 16:00 Medņevas Tautas namā Viļakas novada Bērnības svētki ...
Viļakas novada atklātais pludmales volejbola čempionāts 2017 ...
5. jūlijā plkst. 15:00 Viļakas kultūras namā bezmaksas redzes pārbaude ...
No 7. līdz 9. jūlijam Ziemeļlatgale Retro 11 ...
8. jūlijā plkst. 13:00 Viļakas pilsētas brīvdabas estrādē Betsafe Spēkavīru čempionāts ...
22. jūlijā Rekovā Pilngadības svētki ...
8. jūlijā un 19. augustā Svētās Mises par Tepenīcas mirušo iedzīvotāju dvēselēm ...
Jūnijā, jūlijā un augustā veselības kūres "Balkanu kalnos" ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...