Viļakas novada domes mājas lapaVēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

25 gadu darbības jubileja Atmodas iedziedātājiem Viļakā -folkloras kopai „Atzele”

"Kā var dziesmu nedziedāt, ja pat vēsma mežiem pāri skriedama dzied,
ja ezera vilnis niedrēs līgodams dzied
un skubināt skubina arī tevi ļaut dziesmai vaļu!
Kā nedziedāt?!"

Svētdien, 19. oktobrī, Viļakas kultūras namā folkloras kopas „Atzele” divdesmit piecu gadu darbības jubilejas pasākums bija svētki dziesmai un dziedātājiem.

Pirms 25 gadiem mūsu valstī sākās pārmaiņu laiks - Atmoda, kad tika dibināta unikālā tautas kustība Latvijas Tautas Fronte. Ansambļa "Atzele" pirmā publiskā uzstāšanās arī bija tautfrontiešu rīkotā pasākumā Viļakā, kad virs klostera atkal tika uzvilkts  padomju varas aizliegtais sarkanbaltsarkanais karogs. 


No ansambļa pirmsākumiem vēl šobrīd kolektīvā dzied Valentīna Bratuškina - dziesmu teicēja un prasmīga audēja, Ilona Bukša -  tradicionālās vijoles spēles meistare, labestīgais Leons Jeromāns  un bundzenieks Staņislavs Dupužs.


Vairāk nekā piecpadsmit gadus ansamblī darbojas atraktīvā dziesmu teicēja Emīlija Ušupniece, dzīvespriecīgā Marina Logina un kolektīva vadītāja pēdējos piecus gadus Anna Annuškāne. Anna ir saimnieciska un izdarīga, prot saliedēt un uzmundrināt kolektīva dalībniekus.


Jau trīspadsmit gadus savu balsi ansamblim pievieno atsaucīgā Inita Sprukule.


Pēdējos gados "Atzeles" sastāvu papildinājušas vairākas jaunas dziedātājas: Anita Zaremba - čakla rokdarbniece, raksturā nosvērtā Indra Zaķe, enerģiskā Emerita Pranckune  un ziedu mīļotāja, pērļotāja Marija Pitkeviča.


Jau vairākus gadus "Atzeles" skanējumu muzikāli papildina Emeritas Vancānes ermoņiku spēle  un Anitas Loginas  spēlētā cītara. Cītaras spēli veiksmīgi apgūst arī kolektīva jaunākā dalībniece Evita Zaremba, kuru pazīstam ar prasmi uzaust tautiskās jostas.


Ansamblis „Atzele” dzied novada balsos - garajā balsī, pusbalsī, talku balsī, dzied, galvenokārt, vietējās dziesmas, ansambļa dalībnieku - teicēju - izlolotās, no iepriekšējām paaudzēm mantotās dziesmas. Kolektīva repertuārā ir dziedamās dziesmas gadskārtu svētkos, kāzās, jubilejās, bērēs, u.c. godos, psalmi par mūžībā aizgājušajiem. Kopumā divdesmit pieci darbības gadi ansamblim ir devuši apmēram 200 garīgo un laicīgo sava un citu novadu dziesmu, ziņģu un rotaļu pienesumu.

 
“Atzeles” kolektīvam raksturīga latgaliska sirsnība un vienkāršība, bet vienlaikus sniegums ir interesants un dažāds: viņi ne tikai dzied un muzicē, bet prot parādīt arī seno amatu prasmes, māk gatavot latviskos ēdienus, zina latviskās ieražas, min mīklas, iet rotaļās, stāsta anekdotes, ticējumus, stāstus un pastāstus. "Atzelei" ŗaksturīga iezīme ir māka atklāt dziedātā saturu darbībā, izvēršot priekšnesumu kā atraktīvu teatralizētu  uzvedumu.  Dalībnieki paši gatavo dažādas maskas, par to īpaši jāuzteic dziedātājas Emīlija, Izabella, Anna un Inita.


Jubilejas koncertā izskanēja teicējas Valentīnas Bratuškinas izlolotā  "Teic, māmiņa, tu dzīsmītes", viena no pirmajām kolektīva repertuāra dziesmām "Aiz azara malni meži", kolorītās  latgaliešu tautas dziesmas "Zīdi, brōļa linu druva",  "Timsiņā(i)  vokorā ", " Pōri, pōri līta tivcs ", arī lustīgā  "Muna sīva" un teatralizētā "Sīviņa meilo". Ansambļa dziedājumā labi iederējās kapellas muzikālais pavadījums. 


Jubilejas koncertā dziesmu "To dzīdovu, to runovu" kopā ar  "Atzeli"  uzsāka arī ansambļa bijusī dalībniece, teicēja Izabella Dupuža.


Ciemos un ar ciemakukuli - pašceptu maizīti un mājas sieru - pie kolektīva bija ieradusies arī tā ilggadējā dziedātāja Anna Strupka. Viņa atcerējās vēsturiskos ansambļa dibināšanas notikumus un uzteica  atbalstītāju Dzintaru Putniņu,  kurš bijis  arī nosaukuma "Atzele" došanas iniciators. Ar lielu pašceptu torti savu bijušo kolektīvu sveica arī  Lazdulejas pagastā dzīvojošā  Genovefa Logina.


Ir jauki dziedāt kolektīvā, dziedāt savās mājās, bet ar laiku dziesma prasās laukā. Un
ansamblis, divdesmit piecu gadu garumā, ir koncertējis gan savā novadā, gan pārnovados, piedalījies starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” pasākumos, Dziesmu svētkos, Latgales senioru festivālos un citur. Jubilāri dziedādami un muzicēdami ir krietni bagātinājusi Viļakas novada kultūras dzīvi, par ko viņiem siltus paldies vārdus teica un Viļakas novada Domes Atzinības rakstus pasniedza Domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs un Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Sarmīte Šaicāne.  Ansambļa ilggadējie dziedātāji Valentīna Bratuškina, Ilona Bukša, Leons Jermacāns, Staņislavs Dupužs, Anna Annuškāne, Emīlija Ušupniece, Marina Logina un Inita Sprukule saņēma arī Nacionālā kultūras centra Atzinības rakstus.

Folkloras kopas "Atzele" darbību, pēdējos piecos gados iesaistot tajā jaunus dziedātājus, uzteica arī eksperte folkloras jomā Ruta Cibule.


Ar sirsnīgiem  apsveikuma  vārdiem un priekšnesumiem  jubilārus sveica Viļakas novada 
dziedošie un muzicējošie kolektīvi:  Žīguru folkloras kopa  “Mežābele”, Kupravas etnogrāfiskais ansamblis, folkloras kopa “Rekavas dzintars”, Viļakas krievu dziesmu ansamblis “Sudaruška” un  Viļakas etnogrāfiskais ansamblis “Abrenīte”.

"Baltos laimes mirkļus krāt,
Grūtos - dziesmās izdziedāt!"

Svētki ir izvērtēšanas un izrādīšanas iespēju laiks, bet vienlaikus tas ir  skats nākotnē, jo svētku emocionālais pacēlums ir labs stimuls darboties tālāk un noslēgumā pasākuma vadītājas Silvija, Ineta un Akvilina savam darbīgajam kolektīvam novēlēja turpināt augt, zelt, ziedēt, uz ko arī norāda nosaukums “Atzele” un vēl ilgi, ilgi dzīvot dziesmās!

Lai skan gavilējot, rotājot, līgojot, vakarējot!

Viļakas kultūras nama pasākumu organizatore Silvija Kupriša

 

 


 

24.10.2013
Kalendārs
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Terēze, Gundega
Īsās ziņas
No 1. līdz 31. maijam notiek ZAAO akcija "EKO ZVANS" ...
Par darba laikiem un brīvdienām maijā ...
28. aprīlī plkst. 11:00 Kultūras centrā "Rekova" skolu vokālo ansambļu un koru koncerts "Laimīgā zeme" ...
28. aprīlī plkst. 11:30 Viļakas novada muzejā māla apstrādes meistardarbnīca ...
28. aprīlī plkst. 14:00 Viļakas novada bibliotēkas Izstāžu zālē Dzintara Dvinska grāmatas "Tepenīcas ciems un iedzīvotāji" atvēršanas svētki ...
28. aprīlī plkst. 18:00 Viļakas Romas katoļu baznīcā “Abrenītes” un “Suitu sievu” garīgo un laicīgo dziesmu koncerts ...
28. aprelī plkst. 20:00 Upītes Tautas nomā eisfilmys "Pyrmī osni" 2. serejis "Lauleibys" pyrmizruode ...
29. aprīlī plkst. 11:00 Viļakas Kultūras namā Viļakas novada mazo vokālistu konkurss “Cālis 2017” ...
29. aprīlī Žīguru Kultūras namā "Teātru karuselis 2017" ...
2. maijā plkst. 11:00 Viduču pamatskolas mazajā zālē tikšanās ar rakstnieci Eviju Gulbi ...
4. maijā Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana ar akciju "Apskauj Latviju" Viļakas novadā ...
4. maijā no plkst. 15:00 - 18:00 Viļakas novada muzejā izstāde par 4. maija neatkarības deklarāciju; Kultūras un radošo industriju centrā skatāmi Viļakas mākslas skolas audzēkņu......
7. maijā plkst. 14:00 Kultūras centrā "Rekova" Mandolīnu orķestra koncerts ...
12. maijā plkst. 10:00 Balvos seminārs – akcija uzņēmējiem un darba meklētājiem ...
16. maijā plkst. 13:00 - 18:00 Balvu Centrālajā bibliotēkā Tiesībsarga biroja juristu konsultācijas ...
10. un 31. maijā Viļakā Maija dziedājumi ...
18. maijā pie Viļakas novada domes mobilais mamogrāfs ...
Svarīga informācija mājputnu īpašniekiem! ...
Folkloras kopa "Upīte" aicina pievienoties pulciņam! ...
Traktortehnikas īpašnieku ievērībai - tehniskās apskates norises vietas un laiki ...
"Skriešanas Akadēmijas" treniņi pirmdienās plkst. 17:15 Viļakas Sporta zālē ...
Tirgus Rapinā maijā un jūlijā ...
Iespēja apgūt pirtnieka profesiju Balvos ...
Iespēja piedalīties fotokonkursā "Latgales ainava" ...
Grupa "Brīvais vējš" aicina pievienoties jaunus mūziķus ...